1 Yumurtanın 5 Faydası

Yumurta olağanüstü zengin bir besin değerine sahip bir gıda ve uzmanlar günde bir yumurta yemeyi tavsiye ediyorlar çünkü yumurtanın sağlığa faydalarını görmek için en dengeli miktar günde bir tane. Bir adet taze yumurtayı haşlayıp kahvaltıda yemek size bir çok faydalar sağlayabilir. İşte bunlardan en önemli beş tanesi:

haşlanmış yumurta

resim: finecooking.com

1-) Yumurta Olağanüstü Bir Protein Kaynağıdır:

Büyük boy yumurtalar 60-70 gram ağırlığında oluyor. Bu boyutta bir yumurtadaki protein miktarına baktığımızda 8-9 gram protein içerdiğini görürüz. Tek bir haşlanmış yumurta yemek bile günlük protein ihtiyacınızı karşılamanıza iyi bir katkı sağlamanın yanında yumurta proteini tüketmek size bir dizi fazladan avantajda sağlıyor. Yumurtadaki protein hücrelerindeki proteinle doğrudan uyuşan cinsten bir protein. Proteinler amino asitlerden oluşur ve amino asit çeşitleri az olsa da bunların oluşturabilecekleri protein kombinasyonları neredeyse sınırsızdır. Bir başka deyişle o kadar çok çeşit protein var ki, siz protein oranı yüksek bir gıda tükettiniz diye protein ihtiyacınızı gidermiş olmayabilirsiniz. Zira, sadece baı protein çeşitleri insan metabolizmasına uyumludur. İşte yumurta proteini bu tür bir protein ve yumurta yediğinizde aldığınız proteini vücudunuz yüzde yüze yakın oranda kullanıyor.

2-) Yumurta Vitamin Deposudur:

Yumurta besin değeri yalnızca proteinden ibaret değil ve yumurtadaki vitaminlere de bir bakmak gerekiyor. Yumurtanın vitaminleri alfabetik sıra ile sayılacak olsa ilk sırada A vitamini gelir. A vitamini içeren besinler genelde sarı yada turuncu renkli oluyor. Mesela havuç A vitamini açısından zengin. Yumurta sarısı da öyle. Yumurtanın sarısındaki A vitamini miktar olarak havuçtaki kadar çok değil ama fayda bakımından havuçtan üstün. Sebebi yumurtanın sonuç olarak bir hayvandan çıkması. Hayvan metabolizması insan metabolizmasına havuçtan daha çok benzer. Bu yüzden yumurtadan aldığın vitamin az da olsa faydası çoktur. Yumurtada bulunan öteki faydalı vitaminler ise B5, B12 ve D vitamini olup yumurta bunların hepsi açısından iyi bir kaynak sayılmaktadır.

3-) Yumurtanın Glisemik İndeksi Sıfırdır:

Bildiğiniz gibi çok fazla şekerli gıdalar tüketmek sonucunda sürekli olarak kan şekerinin yükselmesi şeker hastalığına sebep oluyor ve aynı sebepten başka metabolizma hastalıkları ve obezite ortaya çıkıyor. Yiyeceklerin kan şekerini yükseltme etkisi ise glisemik indeksle ölçülüyor. Bir yiyeceğin glisemik indeksi ne kadar yüksek ise o yiyecek o kadar zararlı. Yumurtanın glisemik indeksi ise sıfır. Evet, yumurta hiç şeker içermiyor ve kan şekerini kesinlikle yükseltmiyor. Bu yüzden yumurta tüketmek ve karbonhidrat deposu ekmek gibi gıdaların yerine kahvaltıda yumurtaya yer vermek sağlık için iyi bir seçim.

4-) Yumurta Zayıflatıyor

Aslında beslenme konusunda pek çok şey göründüğü gibi değil. Örneğin yumurta yıllardır bize kalorisi yüksek ve insanı şişmanlatan zararlı bir şey gibi tanıtıldı. Oysa durum bunun tam tersi ve yumurta aslında zayıflatıyor. Yumurta şeker içermiyor, bol protein ve vitamin içeriği ile vücudu güçlü tutuyor ve doyurucu bir besin olması sebebiyle fazla yemeye engel oluyor. Elbette yumurta ile zayıflama gibi bir planınız varsa yağ içinde yüzen sucuklu yumurtayı ve omleti aklınızdan çıkartacaksınız. Zira yumurta; yağ ve başka şeyler katılmadan haşlandığı zaman faydalı oluyor ve aslında bakarsanız bizim yumurtanın faydaları diye anlata anlata bitiremediğimiz şeylerin hepsi aslında haşlanmış yumurtanın faydasıdır. Yoksa bir kurabiyenin içindeki yüzlerce kalori ile birlikte yediğiniz yumurtadan çok fazla medet ummanın alemi yok.

5-) Yumurta Kötü Kolesterolü Azaltır

Yumurta bol miktarda kolesterol içeriyor ama kolesterolün iyi ve kötü diye ikiye ayrıldığını son yıllarda kadar insanlar iyi kavrayamamıştı. Oysa bugün biliyoruz ki yumurtadaki kolesterolün çoğu iyi kolesteroldür ve yumurta yemek size zarar veren ve damarları tıkayan kötü kolesterolü azaltır ve onun yerine damarları temizleyen iyi kolesterlü yerleştirir. Bu hemen gidip on yumurta yemeniz gerektiğini göstermez. Günde bir yumurta sağlıklı bir insan için iyi ve yumurta tüketimi sağlıklı bir kişinin hastalıklardan korunmasını sağlayabiliyor. Ancak obezite, şeker, kalp ve benzeri hastalıkları olan kişiler yumurta meselesini doktora sormalı.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !