Ayvanın Faydaları - 1 - Sindirim Sistemi

Bilim adamları Cydonia Oblonga olarak adlandırılan ayva ağacının sonbaharda olgunlaşan lifli ve sert meyvesine kısaca “ayva” diyoruz. Ayva, insanoğlunun yediği ilk meyvelerden birisi kabul edilir ve çok eski çağlardan beri tarımsal üretimi yapılmış olup geleneksel bir şifa kaynağıdır. Eskiler ayvayı mideye iyi gelmesi ve ishali kesmesi için yiyorlarmış. Atalarımızın yüzyıllar boyunca deneme yanılma yoluyla biriktirdiği ve günümüzde çağdaş bilim tarafından gerçekliği tasdik dilen birçok bilgi gibi ayvanın mide ve bağırsaklara olan faydaları da bugün artık deneysel çalışmalarla daha açık bir şekilde anlaşılıyor. Eskiler meyvelerin bir takım birbirine zıt element yada özleri içerdiği gibi açıklamalar getirirken bugün pozitif bilim ayvanın sindirim sistemine yararlarını lifler ve asitlerine dayandırıyor.

Büyük bir ayva 5 gram lif içerir ki bunun büyük bir kısmını pektin oluşturur. Pektin, limon gibi turunçgillerde de bulunan ve kıvam arttırması için reçellere katılan bir madde olup suda çözünen liflerdendir ve bu özelliği ile bağırsaklardan geçen materyalin hacmini artırıcı ve bağırsak hareketlerini düzenleyici özellik taşır. İsha durumunda pektin fazla suyu emip katılaştırdığı için ishali keser. Kabızlıkta ise bağırsak içindeki maddelerin hacmini artırarak dışkı oluşmasına yardımcı oluyor. Kısaca pektin bağırsaklara denge ve nizam getiren bir madde ve bir sonraki yazımızın konusu olan ayvanın zayıflamaya faydaları da yaratığı yokluk ve doluluk hissinden kaynaklanıyor.

Ayvanın sindirim sistemine öteki faydası ise içindeki C vitamini dahil çeşitli meyve asitleri ve bitki özleri. Bunların bakteri ve mikropları öldürücü ve enfeksiyonları engelleyici etkileri var. Özellikle ayvanın kabuğu bu tür maddeler açısından çok zengin bu maddeler sayesinde ayvanın kansere faydası bile olduğu iddia ediliyor. Ayvanın bu kadar dayanıklı bir meyve olmasının sebebi de zaten yoğunlaştırılmış mikrop öldürücü gibi olan kabuğu. Ama bu mikrop öldürücüler antibiyiklere benzemez. Ne vücuda zararlı ne de mikroplar onlara karşı bağışıklık kazanabiliyor. Konumuzun dışına çıkmayalım. Ayva yediğinizde mideniz ve bağırsaklarınız ayva özleri ile adeta yıkanıp temizleniyor ve bağırsaklarınızda zararlı bakterilerin üremesine karşı ciddi bir önlem almış oluyorsunuz.

Gerçekten ayvanın faydaları deyince mide ve bağırsakların ilk sırada gelmesi çok normal ama ayvanın sözünü ettiğimiz yararlarının somut bazı sonuçları oluyor mu? Örneğin ayva ülsere iyi geliyor mu? Kötü gelmediği kesin. Herkes ayvayı güvenle yiyebilir çünkü hiçbir yan etkisi bulunmuş değil. Ülser mevzusuna gelince, bu konuda bir takım araştırmalar ypılmış ve ilk bulgular olumlu nitelikte. Ayva ülsere karşı koruma sağlıyor olabilir. İyi geldiği bir başka sıkıntı ise irritabl bağırsak sendromu. Bu problemin kaynağı genelde işlenmiş ürünler. Ayva gibi doğal bir alternatife geçiş yapmak rahatsız bağırsakları rahatlatabilir.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !