Ayvanın Faydaları - 10 – Kolesterolü Düşürür Mü?

Ayvanın yararları konulu yazılarımızın sonuncusunu kaleme alırken kalp ve damar sorunu olanların merak edebileceği bir meseleye değindik. Bu yazımızın konusu ayvanın kolesterole faydaları.

Ayva kolesterolü düşürür mü, sorusuna kısaca evet demek mümkün. Şimdi bunun neden böyle olduğunu açıklayalım. İlk olarak ayva sıfır kolesterol içeren ve doyurucu bir meyve. Ayva yediğiniz zaman doyuyorsunuz ve kolesterol veya yağ içeren başka gıdalar tüketmek için midenizde yer kalmadığından dolayı kolesterol alamıyorsunuz. Aynı sebepten dolayı ayva kalori girdinizi de azaltıyor. Ayva ile zayıflama işte böylece mümkün oluyor. Bununla birlikte ayvanın kolesterolü kontrol altına almaya katkısı bununla da kalmıyor.

Bildiğiniz gibi ayva lif açısından zengin bir meyve. Lifler, bağırsaklarımızda sindirilemediği için kalorisi veya besin değeri olmayan ama sindrim sisteminden geçerken çeşitli faydalar sağlayarak sağlığa katkı yapan organik bileşiklerdir. Ayvanın mideye faydaları da bu yüzdendir. Modern dönemde meyve ve sebze tüketimininin yerini gıda sanayi tarafından önümüze sürülen yapay ve işlenmiş gıdaların alması ve özellikle tam buğday yerine beyaz un kullanımının yaygınlaşması ile lif tüketimi dibe vurdu. Bugün gelişmiş ülkelerdeki en büyük beslenme problemlerinden birisi lif eksikliği. ABD’de ortalama bir insanın alması gereken lifin yarısını bile almadığı söyleniyor. Peki ne diye liften söz edip duruyoruz ve kolesterol ile lifin bağı nedir? Lif, bağırsaktan geçerken kolesterol emilimini azaltıyor. Diyelim ki kolesterol açısından zengin bir yemek yediniz. Örneğin tereyağlı kıymalı yumurta diyelim. Biraz abartmış olabiliriz ama kolesterol açısından zengin bir öğün hayal etmeye çalıştık sadece. Neyse… Bunun yediniz ve yanında ayva yediniz, diyelim. Tuhaf bir öğün oldu değil mi? Ayvadaki lif bağırsaklarınızdan geçerken kıyma yumurta ve yağda onunla birlikte geçecek. Ayvadaki lif bu sırada kolesterolün emilimini yavaşlatacak. Yani midenize giren bütün kolesterol kanınıza karışamadan bir kısmı atılacak. İşte lifin kolesterolü düşürücü böyle bir etkisi var.

Ayvanın kolesterole faydası konusunda son olarak antioksidanlar içeren bir meyve olmasından bahsetmemiz gerek. Ayvadi antioksidan maddeler arasında ilk sırada C vitamini geliyor ama hepsi ku kadar değil. Ayva da ayrıca kinik asit olarak bilinen ayvaya has bir meyve asidi ve elmada bulunan malik asit bulunuyor. Bu meyve asitlerinden başka gene bunlardan türemiş bazı başka organik asitler de ayvada mevcut. Ayvanın meyvesinde ve kabuğunda ayrıca fenolik bileşikler dediğimiz başka antioksidan maddeler var. Bunlar çok daha yoğun biçimde ayva yağrağında bulunuyor. Yere göğe sığdırılamayan ayva yaprağının faydaları işte bundan kaynaklanıyor. Bütün bu maddeler esas olarak ayvanın kansere faydası ile ilgili ve bu faydaları sağlıyor. Ama antioksidanların çok bilinmeyen bir başka faydası daha var. Antioksidanlar damarlarınızda dolaşıyor ve damarları tıkayan kötü kolesterolü oksitleyerek yok ediyor. Bu yüzden ayva az yemeyi sağlaması ve kolesterol emilimini azaltması yanında vücutta bulunan kötü kolesterolü de çözücü etkiye sahip bir meyve oluyor. Bilim adamları ayvanın bu etkisinin özellikle kolesterol problemi olan şeker hastalarına iyi gelebileceğini söylüyor. Yani ayvanın şeker hastalığına faydaları da söz konusu.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !