Ayvanın Faydaları - 2 - Ayva Zayıflatırmı?

Önceki yazımızda ayvanın mideye faydaları ve sindirim sistemindeki hangi hastalıklara iyi gelebileceği konusuna temas ettik. Bu yazımızda ayva hakkında bilgi edinmek isteyenlerin özellikle ilgisini çekeceğine inandığımız bir soruya yanıt arıyoruz: Ayva zayıflatırmı? Bunun için önce ayvanın kalorisi ne kadardır, ona bir bakalım.

Ortalama bir ayvada 150 kalori bulunur. Kalori saymaya meraklı olanlar bu rakamı duyunca bir an korkudan donmuş olabilirler ama panik yapmayın. Tam bir ayvadan söz ediyoruz. Bugüne kdar bir oturuşta bir ayva yiyebileni gördünüz mü? Aslında ne kadar kendinizi zorlasanız bir seferde yiyebileceğiniz ayva bir tanenin üçte birini geçmez. Bu 50 kalori eder. Ayva gerçekten insanı çok çabuk doyuran bir meyve ve bu özelliğini pektine borçlu.

Kalorisi düşük bir meyve olan ayva, lif açısından zengindir. Ayvadaki life pektin deniyor. Mide ve bağırsaklara hatırı sayılır yararları olan bu pektin maddesinin bir özelliği ise suyu çekerek şişmesi ve tokluk hissi yaratması. Pektini size kilo aldırmadan midenizi dolduran bir tür posa olarak düşünün. Ancak bu öyle bir posa ki midenize ulaşıp da kalın bağırsağın sonundan çıkana kadar bakterilerle savaşmaktan sindirimi düzenlemeye birçok işe yarıyor. Pektin, sağladığı tokluk hissiyle ayvanın zayıflatıcı etkisinin de baş sorumlusu.

Şimdiye kadar ayvanın yağa dönüşecek kaloriler içermediğini ve çok yemenin önüne geçtiğini gördük. Peki ayva bunun dışında metabolizmaya bir etki yaparak sizi zayıflatırmı? Bu konudaki araştırmalar henüz başlangış aşamasında ve kesin bir şey söylemek için belki on yıl beklemek gerek ama ayvanın obeziteye karşı önlem olabileceği yönünde umut var. Bu yönde mevcut çalışmalar laboratuvar hayvanları üzerinde yapılmış yani fareler. Buna göre ayva yemek kilo almayı sağlayan hormonların salgılanmasını engelliyor. Maydanoz, yeşil çay, limon ve daha birçok bitki ile belki karşılaştırılamaz ama ayvanın da kendi çapında zayıflamaya faydaları olduğunu söyleyebiliriz. Bu durum da akla şu soru takılıyor. Ayvanın bu faydalarından istifade etmek için ayvayı nasıl tüketmek gerek?

Ayvayı meyve olarak tüketmek en doğal ve yaygın yöntem. Ayvanın yemekleri de oluyor ama bunlar genelde tatlı olduğu için zayıflama için faydası olmaz. Ayva yaprağının faydaları da dikkate değer ve bu yapraklar kuru olarak ayva çayı yapmakta kullanılabiliyor. Bitki çaylarına meraklıysanız ilginç bir seçenek.

Şunu unutmayın ki ayvanın faydaları her ne kadar bedenin her uzvuna tesir edercek derece çeşitli ise de zayıflama konusunda mucize bir çözüm olmadığını hatırlatalım. Sağlıksız ve kalorisi yüksek bir diyet ile hareketsiz bir hayat tarzını birleştirdiyseniz değil ayva, zayıflama ilaçlarının firiştahı gelse sizi zayıflatamaz. İlk önce doktorununuz tavsiyeleri doğrultusunda düzgün bir beslenme ve belki sporu hayatınıza sokacaksınız. Sonra ayva ve benzeri işlevsel gıdalar ekstra bir katkı ve bir bonus olarak işin içine girip diyetinizi daha da etkili hale getirecek. Şunu da ekleyelim: Sadece ayva yemek gibi bir diyet de kesinlikle işe yaramaz zira ayvada hiç protein yok. Bu yüzden sadece ayva yerseniz vücudunuz gereken besinleri alamaz ve daha sonra açlık krizine girerek bisküviye saldırırsınız yada kilo verseniz bile çabucak geri alırsınız.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !