Ayvanın Faydaları - 3 - Kansere Faydası Varmı?

Ayvayı yemek her ne kadar başa kötü bir şey gelmesini ifade eden bir deyim olsa da gerçek hayatta ayva yemek son derece iyi bir şey zira vücudumuzda ayvanın iyi gelmediği organ pek az. Ayva nelere iyi gelir, anlamak için çıktığımız yolda ilk önce ayvanın mideye faydası konusuna baktık. Ardından ayva zayıflatırmı, sorusuna yanıt aradık. Bu yazımızda ise ayva kanseri önler mi yada iyi gelir mi, diye soracağız.

Bol meyve ve sebze tüketmenin kanser riskini azalttığı artık hem bilim adamları hem de genel olarak insanlar tarafından artık kesin olarak kabul görmüş bir gerçek. Meyve ve sebzelerin kanseri önlemesinin sebebi içerdikleri vitaminler, antioksidanlar ve diğer nebati bileşikler. Peki antioksidan nedir ve kansere ne faydası var? Antioksidanlar, vücudunuzun kendi kendine ürettiği çeşitli zararlı maddeleri etkisiz hale getiren bileşiklerdir. Bazı vitaminlerin de antioksidan özelliği vardır. Mesela C vitamini en güçlü antioksidanlardan olup diğer antioksidanların gücünü ölçmede standart olarak kullanılmaktadır. Antioksidanlar meyve ve sebzeler dışındaki bitki ürünlerinde de bulunur. Mesela yeşil çay son derece güçlü bir antioksidandır. Gene zerdeçal gibi baharatlar bu açıdan çok zengindir. Antioksidanlar, zararlı maddeleri etkisizleştirip hücrelerinizi korur ve hücrede korudukları esas bölüm hücre çekirdeğindeki genetik materyaldir. Genetik materyalin yani DNA’nın korunması kanseri önlemede kilit öneme sahip çünkü normal hücrelerin kanser hücrelerine dönüşmesi DNA’nın bir şekilde bozulması sonucu oluyor.

Bütün bunları anlatarak niye kadamızı ütüledin, diye kızanlara hemen açıklayalım durumu. İşte konumuz olan ayva bu antioksidanlara açısından zengin bir meyve. Özellikle ayvanın kabuğu hücrelerinizi korumak için birebir çünkü meyvenin etinden katbekat çok antioksidan içeriyor. Ayvayı taze olarak ve kabuğuyla tüketin ki bunlardan en iyi şekilde yararlanasınız. Ayva yaprağının faydaları da bu açıdan dikkate değer konumda. Bilim adamları ayvanın eti, kabuğu, yaprağı ve çekirdeğinindaki antioksidan miktarını ölçmüş ve yaprak ilk sırada çıkmış. Daha sonra ayvanın bu dört kısmını bir tür özüt haline getirmişler ve bunların kanser hücreleri üzerindeki etkilerinin ne olduğuna bakmışlar. Sonuç: Kanser hücreleri ayva özütü tarafından öldürülüyor ve en etkili özüt ayva yaprağının özütü. Ayva yaprağından ayva çayı yapılıyor. Bilginize.

Ayva kansere iyi gelirmi, sorusuna evet demek için henüz erken olabilir çünkü araştırmalar konusunda daha katetmek gereken yol uzun. Bu yüzden ayvanın kanseri iyi edeceğini şu anda kesin olarak söyleyemiyoruz. Ama ayva yemenin bir zararı olmadığı da kesin olarak belirtelim. Gerek kanser gerek başka hastalıklara karşı ayvanın faydaları kaçırılmayacak bir fırsat ve mevsimi gelir gelmez ayva yemeye başlayarak bu faydalardan siz de payınıza düşeni alabilirsiniz.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !