Ayvanın Faydaları - 4 - C vitamini

Sadece ayvanın mideye faydaları bile bu muhteşem meyveyi yemek için yeterli sebep zira lifli bu meyve midenize girdiği anda vücudunuza düzen ve sağlık vermeye başlıyor. Biz bu yazımızda bu faydaların küçük bir bölümüne değineceğiz ve ayvanın sadece besin değerinden bahsedeceğiz.

Ayva, çok az kalori içeren bir meyve ve şeker oranı da düşük. Glisemik indeski d gayet az olan ayva kan şekerini çok yükseltmiyor. Bu açıdan ayva size kilo aldırmayacak bir meyve. Bu ön açıklamayı yaptıktan sonra ayvanın nasıl bir besin değeri var ve içinde hangi vitaminler bulunuyor, bakalım. Doğrusu sadece bir vitaminden söz edeceğiz.

Ayvanın besin değeri konusunda uzun uzadıya yazılar yazmak pek mümkün değil çünkü ayvanın içeriğine baktığımızda gerek vitamin gerek mineral açısından vasat bir meyve ile karşı karşıya geliyoruz. Gerçekten ayvada öyle gözlerini yuvalarından fırlatıcak ve “vay be” dedirtecek oranda bir vitamin bulunmuyor. Bütün vitaminlerden çok az oranda var yada hiç yok. Mineraller de aynı şekilde. Ayvada söz etmeye değecek sadece bir vitamin bulunuyor o da C vitamini. Ayvada ne kadar C vitamini bulunduğu konusunda farklı istatistikler ortaya konmuş çünkü ayvanın cinsinden yetişme yerine kadar bir takım faktürler vitamin oranını etkileyebiliyor ama ortalama olarak bir ayvada yetişkin bir insana birgünde gereken vitaminin yarısı vardır, diyebiliriz. Günde iki ayva yiyebilir misiniz? Pek olası gözükmüyor. Bu yüzden ayva da ilk bakışta C vitamini olarak pek zengin gözükmeyebilir ve göz ardı edilebilir.

Peki ayvadaki C vitamini oranı o kadar yüksek olmadığına göre niye bu konuda bir yazı yazmayı gerekli gördük? Ayvadaki C vitamini her ne kadar günlük ihtiyacınızı karşılayacak değerde olmasa da aslında kış mevsiminde tükettiğiniz bir çok meyveden daha yüksek. Örneğin ayvanın çok benzeri olup da daha tatlı ve yemesi kolay oaln elma ve armutta neredeyse hiç C vitamini yok. Bunların yerine ayvayı tercih ederseniz hem daha az kalori alıp ayvanın zayıflamaya faydaları ile tanışıyorsunuz hem de C vitamini bonusu almış oluyorsunuz. Ayva ile aynı mevsimde piyasaya çıkıp ayvadan az C vitamini içeren bir başka meyve ise nar. Tuhaftır, nar genelde C vitamini içeriği ile öne çıkartılıp reklamı yapılan bir meyve ama gerçekte C vitamini içeren meyveler listesinde son sıralarda bile yer alması zor. Tabi bir de her mevsimin en sevilen meyvesi muz var. Muz da C vitamini konusunda ayvanın gerisinde. İşte bu yüzden ayva ilk bakışta çok fazla C vitamini içermiyor gibi görünebilir ama günlük beslenmenize katkısını hesaba katınca o kadar da fena bir meyve olmadığı ortaya çıkıyor.

C vitamini özellikle vücudunuzun ağır iklim şartlarına ve birçok patojene yani mikroba maruz kaldığı kış aylarında önemli görevler üstleniyor. Ayva da tam bu mevsimde pazarlarda kendini gösteriyor. C vitamini çok güçlü bir antioksidan ve hastalıklarla mücadele ederken zarar gören bedeninizin kendini hızla yenilemesi için gerekli. Ayvanın kansere faydası ve antioksidan etkisinde de C vitamininin katkısı yadsınamaz. Tabi C vitamini ayvanın bileşenleri açısından sadece bir başlangıç. Bu meyvenin belki bedeninizde iyi gelmediği tek bir hücre yoktur. Üstelik ayvanın glisemik indeksi oldukça düşük olduğu için hemen herkes için güvenli bir meyve sayılabilir. O zaman haydi ayva yemeye!

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !