Ayvanın Faydaları - 6 – Ayva Yağrağı

Yazı dizimizde ayva yaprağına özel bir bölüm ayırmamızın sebebi bu yağrağın olağanüstü bileşimi. Ayvanın içeriğini inceleyen bilim adamları bu konuda çarpıcı sonuçlara ulaşmış. Önceki yazılarımızda okumuş olabileceğiniz üzere ayvanın kansere faydası büyük ölçüde içinde flavanoidler ve meyve asitlerinden kaynaklanıyor. Ayvanın bileşimindeki bu özler, ayvanın hastalıklara faydaları var mıdır, sorusuna da evet diyebilmemizi sağlıyor zira mikropların can düşmanı niteliğinde maddeler bunlar. İşte bilim adamları bu faydalı bileşikler ayvanın değişik bölümlerinde ne ölçüde bulunuyor diye araştırmaya girişmişler. Ayvanın iç kısmını, kabuğunu, çekirdeğini ve ayva ayağından aldıkları yaprağı bir takım işlemlere tabi tutarak özütünü çıkarmışlar. Sonra her özütteki bileşikleri analiz etmişler. Ayva yaprağının faydalı maddeler açısından ayvanın öteki bölümlerini katladığı ve çok daha fazla miktarda flavanoid içerdiği ortaya çıkmış. Bu ne anlama geliyor? Ayva yaprağının faydaları ayvanın geri kalanından çok daha fazla ve ayva yaprağı, her türlü sıkıntıya çare niteliğinde adeta bir şifa bombası!

Ayva yaprağı ile yapılabilecek değişik yemek tarifleri bulmak mümkün ama temel olarak ayva yaprağı iki şekilde tüketilir. Kurutulmuş ayva yaprağında çay yapılabilir ki ayva çayının öksürüğe faydası olduğunu herkes biliyor. İkinci olarak ve benim tercih ettiği yöntem ise yaprak sarması yapmak. Bunu bildiğiniz sarma gibi yapıyorsunuz ve saranın maharetine bağlı olarak enfes bir ziyafet oluyor. Bir de yanında C vitamini deposu, ekşi limon ile insanın dayanması zor bir lezzet. Sarma kalorisi biraz yüksek bir gıdadır, uyarmış olalım. Her ne kadar ayvanın zayıflamaya faydaları olsa da sarmayı fazla kaçırmak diyet yapanların kaçınması gereken bir şey.

Ayva yaprağının en büyük problemiyle yüzleşmenin vakti geldi. Sorunumuz tam olarak şu: Ayva yaprağı nereden bulunur? Eğer bahçenizde kendinize ait bir ayva ağacınız var ise yapraklarını yolmaya kıyabilecekseniz ne ala… Yada belki ayva ayağı olan ve yaprak toplayan komşunuz size bir miktar yaprak verecek. Bu durumda da probleminiz çözülebilir. Ama ayva ağacına doğrudan erişim olmayan hallerde ayva yaprağı nereden temin edilir diye sorsanız verecek pek de iyi bir cevabımız yok doğrusu. Zira ayva yaprağının normal marketlerde satıldığına şahsen şahit olmadım ve hayal de edemiyorum. Belki pazarda yada şehrinizde veya ilçenizde yöresel ürünlerin satıldığı çarşı benzeri yerlerde bulunabilir? Kim bilir belki de bir aktarda bulabilirsiniz. En azından böyle yerlerde sorup şansınızı deneyebilir veya nereden bulacağınız konusunda tavsiye alabilirsiniz. Ayva yaprağı bulma ihtimaliniz olan bir başka yer ise tarıma dayalı ekonomisi olan belde yada ilçeler. Bozulmamış yerler görmeye ilgi duyuyorsanız Anadolu ilçelerine yapacağınız bir gezide bir pazarda ayva yaprağı sorabilirsiniz. Kim bilir belki de ayva yaprağı size tahmin ettiğinizden çok daha yakın.

Herhalükarda eğer temin etmenin bir yolunu bulursanız, ayva yaprağını mutlaka deneyin derim. İster çay olarak ister taze…

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !