Ayvanın Faydaları - 7 – Ayva Öksürüğe İyi Gelirmi?

Yedinci bölümüne ulaştığımız yazı dizimizde, ayvanın faydaları nelerdir, sorusuna inatla yanıt aramaya devam ediyoruz. Şimdiye kadar ayvanın besin değeri gibi temel bazı konulara temas etmenin yanında ayva zayıflatırmı, gibi çok merak edilen bazı sorulara cevap da vermeye çalıştır. Bu yazımızda ise ayvanın öksürüğe iyi gelip gelmediği araştırıyoruz.

Ben çok uzun yazı okuyamam bana cevap verin diyenler için lafı fazla uzatmadan kısaca durmu açalım. Evet, muhtemelen ayva öksürüğe iyi geliyor. Böyle dememizin sebebi ayvanın tarihin başında beri öksürük ve hastalıklara karşı tedavi amaçlı tüketilmiş olması. Bugün de şifalı bitkilerden anlayan hrhangi birine sorsanız, ayva öksürüğü geçirmez, diyecek pek çıkmaz. Biz yine de bilim bu konuda ne diyor, diye bir araştırma yaptık ve gördük ki bu konudaki ilmi çalışmalar başlangıç aşamasında olmasına rağmen ayvanın öksürüğe faydası olabileceği yönünde bulgular mevcut.

Öksürük solunum yolu enfeksiyonları sonucu ortaya çıkan bir hastalık belirtisi olabildiği gibi hastalık olmadığı halde devam eden kronik öksürük çoklukla alerjiden kaynaklanır. Ayvanın farklı faydaları bu çeşitli öksürük türlerine karşı etki gösterebiliyor. Ayvanın virüsleri ve bakterileri baskılayan bazı özellikleri vardır. İşte bunlar doğrudan vücudunuzdaki enfeksiyonlarla savaşarak hastalıkları daha çabuk atlatmanızı sağlayabilir. Ayvanın gribe faydaları da işte bu sayede ortaya çıkıyor. Ayvanın diğer bir etkisi ise bağışıklık sistemini düzenleyerek alerjenler gösterilen tepkiyi azaltıyor. Bu ise astım ve benzeri alerjik ve kronik öksürük durumlarında işe yarıyor.

Bu durumda ayvayı öksürüğe karşı kullanmak mümkün. Şimdi bunu nasıl yapacağımıza bir bakalım. Sadece ayva yemenin kuşkusuz bir faydası olacaktır zira bilhassa ayva kaubuğu hastalık geçirici flavanoidler bakımından son derece zengin. Ama amaç şifa olunca ayvanın faydalarını en yoğu şekilde ihtiva eden bölümü tercih etmeniz gerekiyor yani ayva kabuğu. Ayva yaprağının faydaları çeşitli şekillerde sofranıza gelebiliyor ve bunun en nefis yolu yaprak sarması. Lakin bu nokta da amacımızın boğazınızı rahatlatmak olduğunu ve büyük ihtimalle mevsimin kış olduğunu hatırlatalım. Boğaza en iyi gelen şey sıcak bir bitki çayıdır herhalde. Bunu da kurutulmuş ayva kabuğundan yapmak mümkün ve geyet keyifli bir çay oluyor. Kuru ayva yaprağı herhangi bir aktardan bulunabilir. Bunu uygun bir şekilde demleyerek öksürüğe iyi gelecek ve soğuk algınlığı ile de savaşacak bir ayva çayı elde edebiliyorsunuz. Ayva çayı genelde limonlu içiliyor çayı içiliyor ve bu kötü bir fikir değil çünkü limon da gribe ve öksürük gibi rahatsızlıklar ile alerjilere iyi gelen bir bitki. Bununla birlikte size öksürüğe karşı ayva çayına eklemeniz için özel bir tavsiyemiz olacak: Zencefil. Zencefilin faydaları çeşit çeşit olmakla beraber özellikle öksürüğe karşı etkili olduğu düşünülüyor. Çayını yapmak için taze zencefilden çok az doğrayıp kaynar su ekliyorsunuz. Ayva yaprağı ile rendelemiş zencefil öksürüğe karşı etkili bir kış çayı olabilir. Ben bunlarla uğraşamam, diyenler için kolay çözüm ise poşet çaylar.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !