Ayvanın Faydaları - 8 – Şeker Hastaları Ayva Yiyebilir mi?

Ayva, birçok yöünüyle sağlığa ciddi faydaları olan bir meyve. Güçlü antioksidan ve antienflamatuar bileşenler içeren ayvanın iyi geldiği hastalıklara örnek vermek gerekirse ayvanın gribe faydası ve ayvanın kansere faydası en çok ilgi çekecek olanlar. Özellikle ayvanın zayıflamaya faydaları, obezitenin ve kalp ve damar hastalıklarının toplum sağlığını tehdit ettiği günümüzde insanlara umut vadedebilecek nitelikte. Ancak her meyve için söz konusu olan bir sorun var ki modern hayatın yaygın hastalıklarından birisi ile ilgili ve tabi ayva hakkında da aynı şeyi herkes soruyor. Toplumda çok yaygın hale gelen bir hastalık diyabet. İnsanlar şunu soruyor: Şeker hastası ayva yiyebilirmi?

Açıkça söylemek gerekir ki buna doğru cevabı verebilecek olan ancak doktorunuzdur. Şeker hastaları ne yiyecekleri konusunda doktora danışmalıdır ve buna ayva dahildir.

Şeker hastalığı, gerek insanların yaşam kalitesini düşürmesi, gerek sebep olduğu diğer komplikasyon sebebiyle çok dikkat edilmesi gereken bir hastalık. Metabolik bir hastalık olan şeker hastalığı yani diyabet, kronik seyreder yani kolay kolay iyileşmez ve ömür boyu tedavi gerektirir. Şeker hastalığı tedavisinin önemli bir unsuru beslenmeye son derece dikkat etmek ve metabolizmanın daha çok bozulmasının önüne geçmek için kan şekerini hızla yükseltmek gıdalardan uzak durmak gerekir. Zira şeker hastalığının ortaya çıkışı ve ilerlemesi, esasen, kan şekerinde hızlı yükselmeye yol açan gıdaların tüketilmesi ile ilgilidir.

Bir gıdanın kan şekerini hızlı yükseltip yükseltmediği glisemik indeks dediğimiz birim ile ölçülür. Bir meyve, sebze yada herhangi bri yiyeceğin glisemik indeksi ne kadar yüksek ise o yiyecek şeker hastalarına o kadar zararlıdır. Ekmek ve pirinç gibi şekeri uçuran gıdalar glisemik indeksi 70-80 civarıdır. Ortalama ve tatlı meyvelerin glisemik indeksi yaklaşık 50-60 olur. Şekeri en az olan gıdalar da bile glisemik indeks 30’un altında pek inmez. Ayvanın glisemik indeksi de 30’dur. Bu ayvayı diyabet açısından neredeyse hiçbir zararı olmayan bir meyve yapmaktadır.

Ayvanın şekeri yükseltmemesi bu meyvesi diyabet hastaları için önemli bir gıda haline getirmektedir. Çünkü diyabet hastaları meyve yemekten uzak dururken vitamin ve başka faydalı bileşiklerden mahrum kalabilirler. Ayva ile bu sorun giderilebilir. Ayvanın besin değeri yüksek olup birçok da koruyucu doğal maddeler içerir ki bunlar hastalıklarla mücadele etmekten kolesterolü düşürmeye birçok işe yaramaktadır. Ayvanın mideye faydaları da vardır. Dahası bazı araştırmalar ayvanın şeker hastalarında ortaya çıkan organ bozukluklarına karşı koruma da sağlayabileceğini göstermiştir. Bu durum da ayva hakkında doktorunuzdan daha fazla bilgi istemeniz yerinde olacaktır.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !