Ayvanın Faydaları - 9 - Hamilelik

Bıkmadan usanmadan ayvanın faydalarından söz ettiğimiz yazı dizimizde bugüne kadar ayva ve faydaları hakkında merak edilen birçok soruya yanıt aradık. İrdelediğimiz konular arasında ayvanın besin değeri ve ayvanın glisemik indeksi gibi temel bazı mevzular önemli yer teşkil ederken ayvanın kansere faydası ve ayvanın zayıflamaya faydası gibi popüler bazı konularda yer alıyordu. Bu yazımızda ise ayva hakkında çok merak edilen bir konuya daha değineceğiz. Söz edeceğimiz ayvanın hamilelikte faydaları konusunda derli toplu bir araştırma yok. Bu yüzden ayvanın gebelikteki faydalarına kısaca bir bakmanın uygun olduğuna karar verdik.

İlk önce şunu belirtlelim ayvanın hamileler için özel bir faydası olduğuna dair bilimsel bir araştırma sonucuna ulaşamadık ama ayvanın faydaları o kadar çeşitli ve etkili ki hamilelerde bu meyveyi yemekten yarar görecektir. Ayva elimizdeki bilgiler dahilinde bir şey söylememiz gerekirse güvenle yenebilecek ve alerji veya benzeri bir tepki ortaya çıkarmayan bir meyve. Bu yüzden hamileler doktora danıştıktan sonra ayvayı güvenle tüketebilirler. Ayvanın çeşitli yararları da ayva yemeyi aslında hamileler için iyi bir beslenme yöntemi haline getiriyor. Örneğin ayva lifli ve anti-mikrobik özellikleri ile sindrim sistemini rahatlatan ve çeşitli sindirim problemlerinin önüne geçebilecek bir meyve. Aynı zamanda kan şekerini ve kolesterolü düzenliyor. C vitamini ihtiyacını karşılıyor. Bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Alerjileri ve hastalıkları önlüyor. Özellikle soğuk algınlığı konusunda C vitamini açısından zengin oluşu işe yarayabiliyor.

Ayva yaprağının faydaları da bu meyve ile ilgilenenlerin ilgisi çekecek nitelikte. Ayvadaki vitamin ve antioksidanlar ayva yaprağında meyvedekinden çok daha yoğun şekild bulunuyor. Bu faydalı maddeler yapraktan demlenen ayva çayı şeklinde alınabiliyor. Ancak söz konusu hamilelik olunca ayva yaprağı konusunda temkinli olmak uygun olabilir çünkü ayva yaprağı içindeki aktif maddelerin yoğunluğu nedeniyle bir nevi ilaç özellikli bir ürün. Bu kadar yoğun aktif madde içeren bir yaprağa vücudun nasıl tepki verebileceği konusunda size ancak bu işte uzman bir doktor tavsiye verebilir. Bu yüzden ayva çayı veya ayva yaprağı konusunda hamileler doktordan bilgi almalıdır.

Hamilelerin ayva çekirdeğini yemesi uygun olmayabilir ve bu konuda panik yapmaya gerek olmamakla beraber yememeye gayret etmelidirler çünkü ayva çekirdeğinde eser miktarda bazı zehirli maddeler bulunmaktadır.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !