Bu Belirtileri Hissedenlerde Mangezyum Eksikliği Olabilir

Kötü besleniyoruz. Midemize yeniliyoruz ve ne bulursak yiyoruz. Ancak gerçekten faydası olan gıdaları ise çeşitli bahanelerle tüketmiyoruz. Karnımızı doldururken yaptığımız tercihler vitamin ve mineralleri eksik almamıza yol açarak sağlığımıza zarar veriyor. Özellikle bazı vitamin ve mineral eksiklikleri öyle yayılmış ki adeta insanlığı kıskacına almış. Mesela vitaminler içinden D vitamini eksikliği en çok görüleni. İnsanları tıka basa beslendiği ABD’de nüfusun en az yarısı yeterince D vitamini alamıyor. Bu insanlar ne yiyor da beslemiyor, diye sorsanız cevap belli. Beyaz ekmek, hormonlu sebzeler ve tahıllar beslenip yağlanmış sağlıksız hayvanların etini yiyorlar. Biz de gittikçe böyle beslenir olduk ve bizim ülkemizde de artık mineral ve vitaminler konusunda problem var. Minerallerden en zor bulduğumuz magnezyum oluyor. Kaslar, kemikler ve mutlu bir ruh için gerekli olan magnezyum mineralini belki siz de yeterince alamıyorsunuz. Tedbir almak içinse ilk önce magnezyum eksikliği nasıl anlaşılır, bilip ona göre hareket etmek gerekiyor. Neyseki bariz bazı belirtileri olan bu eksiklik kendini pek gizlemiyor.

Resim: http://www.savjetnica.com/dijeta-od-1200-kalorija/

Magnezyum eksikliği belirtilerinden en açık olarak görüleni kas çekilmeleri ve kramplardır. Kasların kasılması ve gevşemesi ömür boyu her an vücudunuzu istediğiniz şekilde hareket ettirebilemeniz için mükemmel çalışması gereken bir sistemdir ve bu sistem elektrik sinyallerini ileten metal benzeri mineraller sayesinde işler. Kaslar kasılırken sodyum ve potasyum kullanıldığı halde kasların gevşemesi magnezyum sayesinde olur. Ortamda yeterli magnezyum yoksa kaslarda denge gerilim yönünde bozulur ve bu durum kasların ağrımasına, eklem problemlerine ve kontrolsüz kasılmalara sebep olur. Eğer vücudunuzun rahatlamakta güçlük çektiğine inanıyorsanız ve bu durum uykunuzu da engelliyorsa en çok gürülen magnezyum eksikliği belirtilerinden birisiyle karşı karşıya olabilirsiniz.

Magnezyum eksikliği yalnızca kasları değil, onları kontrol eden sinirleri de zorlar. Hem bedenin hem ruhun gerilmesi ve rahatlaması sinir hücreleri tarafından kontrol edilir. Magnezyumun rahatlamaya doğru bir etki sağladığını görmüştük. Eğer tüm minerallar olması gerektiği kadar dokularınızda mevcutsa o zaman gevşeme ve gerilme denge içinde yürür ve ne uyuşuk olursunuz ne hiperaktif. Magnezyum olmayınca ise aşırı bir gerilim yaşarsınız. Bunun yansımaları genel bir stres, konsantre olamama, çabuk sinirlenme, dikkati toplayamamak ve gereksiz endişedir. İşte böylece magnezyum eksikliği belirtileri nelerdir, merak edenlere ikinci bir belirti daha anlatmış olduk.

Peki magnezyum eksikliği gerginlik dışında bir belirtiye sebep olmaz mı? Aslında olur. Mineraller sinir sistemi kadar kemikler için de gereklidir ve vücudunuzda magnezyumun en çok bulunduğu yer de kemiklerinizdir. Kemikler için en önemli maddenin magnezyum olduğunu söyleyecek kadar ileri gitmeyeceğiz çünkü kemikler asıl olarak kalsiyumdan oluşuyor ve kemik sağlamlığını belirleyen de asıl olarak magnezyum değil kalsiyum. Ama kemiklerde başka mineraller de var ve kalsiyum kemiklerde iyi bir şekilde birikip vücudunuzu güçlü kılması için bütün mineraller iş birliği halinde ve denge içinde çalışmalı. Bu yüzden magnezyum alamazsanız vücudunuzda kalsiyum dengesi de zarar görüyor ve kemik dokunuz yumuşama yapabiliyor. Siz en iyi magnezyum bakımından zengin gıdalar yemeye özen gösterin.

Elbett bu nokta akla gelen bir başka soru şu: Bu belirtileri gösteren bir kişi ne yapmalı? Magnezyum hangi besinlerde bulunur, öğrenip onları türketmeye çalışmak bir seçenek ama başka yollarla da daha çok magnezyumu vücudunuza sağlamanız mümkün. Birçok kişi magnezyum ihtiyacını gidermek için magnezyum yağı diye piyasaya sürülen topikal magnezyum çözeltisini tercih ediyor. Dünya çapında kullanımı olan bu ürün magnezyum doğrudan doğruya deriye ve oradan dokulara iletiyor.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !