Bulgur ve Faydaları

Büyükten küçüğe hepimizin bildiği ama bazımız ondan vazgeçemezken bazımızın hiç hazzetmediği bir yiyecektir bulgur. Aslında bakarsanız bulgurun insanoğlunun alışveriş listesindeki en eski malzemelerden birisi olma ihtimali hiç de az değil. Ne de olsa bulgurun imal edilmesi için gereken iki şey su ve buğday ve bunlar binlerce yıldır insan tarafından kolayca elde edilebiliyor. Buğdayı bulgura çevirme işinin bir tekniği ve incelikleri ile püf noktaları var tabi ama esas olarak sürece göz attığınızda görüyorsunuz ki bulguru üretmek için ilk adım bulguru ıslatıp bir miktar ısıtmak ve su çekmesini sağlamak. Daha sonra bulguru bir süre ıslak olarak bekletiyorlar. Bu aşama bulgurun mineral değeri açısından kilit öneme sahip bir aşama çünkü ıslatılıp bekletilen bulgurdaki “fitat” adı verilen ve vücutta sindirilmeyip minerallerin emilimini sağlayan bir madde bu süreçte azalarak en alt düzeye iniliyor. Fitat seviyesinin düşmesi, bulgurda demir var mı, merak edenlere iyi haber niteliğinde çünkü bu sayede bulgurdaki demir diğer tahıllardakinden çok daha iyi bağırsaklardan emilebiliyor.

bulgur pilavı

resim: ardaninmutfagi.com

Bulgurun tek faydası elbette demir içermesi değil. Bulgurda demir mineralini içeren kepek kısmı öteki mineraller açısından da zengin. Çinko, potasyum, bakır; bulgurda bulunan öteki minerallerden bazıları ama sizi en çok sevindirecek olan magnezyum. Bulgur, magnezyum bakımından zengin besinler arasında müstesna bir yeri haiz ve düşük fitat oranı da buna eklenince bir tabak nefis bulgur pilavı günlük magnezyum alımınızı karşılamak için önemli bir kaynak oluyor.

Bulgurun buğday kepeğini içeren az sayıdaki tahıl ürünlerinden birisi olması vitamin içeriğinin de yüksek olmasını sağlıyor. Ancak bulgurun vitamin değeri büyük bir çeşitlilik arzetmiyor ve bulgurun sadece birkaç öeşit vitamin içerdiğini söylemek gerek. Ancak bulgurdaki vitaminler, en önemli ve almakta zorlanıp eksikliğin çektiğimiz B grubu vitaminler olması açısından önemli. Bulgurda B1’den başlayıp B9 yani folik aside kadar her B vitamini bulunuyor ve sadece B12 vitamini yok. B vitaminleri metabolik faaliyetlerin oluşmasını sağlayan vitamin grubu olduğu için bu vitaminlerden bol bol almak enerjik olmanız ve beyninizinde iyi çalışması için gerekli. Neden bazı insanlar cin gibi de ötekiler hep dalgın ve depresif merak ettiniz mi? Cevap B vitamini. Haydi kaşıklarınızı alın bulgur pilavına gidiyoruz!

Bulgurun ne faydaları olduğunu anlatmaya devam edelim. Bulgurun önemli bir faydası da lif açısından zengin olması. Lif, sindirlemeyen bitki dokularıdır ve lif, kepekte bulunduğu için beyaz ekmekte lif oranı çok düşüktür. Oysa bulgurda lif oranı iyidir ve bulgur iyi bir lif kaynağıdır. Günümüzde insanlar yeterince lif tüketmiyor ve lif açısından eksik bir beslenme kilo alma, aşırı yeme, hazımsızlık, şeker hastalığı ve kanser gibi sayısız problemin ortak sebeplerinden birisi. Mide ve bağırsakta doluluk hissi yaratıp yeme dürtüsü baskılayan lif sayesinde bu problemlerden korunabiliyorsunuz ve beslenmesinde daha çok lif isteyenlerin müracaat edeceği gıda ise bulgur olabilir.

Mutfağımızdaki en iyi dostlarımızdan olan bulgurun faydaları içinden sadece birkaç tanesinden söz edebildik ama bunlar bile bulgur pilavına artık farklı bir gözle bakmanıza yardımcı olmanız için yeterli olmalı. Eskiden insanların yemeklerle ilgili tek bildiği tatlarıydı ama bilim sayesinde artık tatların çok ötesinde geçerek her gıdanın neye iyi geldiğini bilmek mümkün oluyor. Bu sayede bulgurun ne faydası olduğunu da öğrendik ve bu nefis gıdayı tüketmek artık eskisinden daha da keyifli.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !