Bulgurun Bir Besin Maddesi Olarak Özellikleri Nelerdir?

Faydaları ve zengin besin değeri ile tanınan bir gıda olan bulgur, soframızda eskiye dayanan bir yeri olsa da son kırk elli yılda bir anlamda gözden düştü ve yerini pirince kaptırdı. Yeni nesil artık bulgur pilavını tercih etmiyor ve onun yerine beyaz pirinç pilavını istiyor. Bunun önemli bir nedeni şüphesiz bulgur pilavını yapanların aşçılık açısından eskisi kadar başarılı olmayışı ama önyargıların da etkili olduğu gözden kaçmamalı. Bulguru fakir sofralarının azığı olarak görmek yüzünden bu lif ve protein deposu gıdaya ilgimiz onyıllar içerisinde azaldı ve artık daha çok yediğimiz pirinç, yüksek glisemik indeksi ve mineraller açısından zayıf besin değeri ile hızla yayılan obeziteyi daha da artırıyor.

Anlayacağınız bulgurun çok faydalı ve zararı da pek olmayan bir yiyecek olduğunu rahatça söyleyebiliriz. Elbette bu iddia temelsiz kalmamalı ve bulgurun ne faydaları olduğu ve bir besin olarak hangi özelliklere sahip olduğu açıklanmalı biz de şimdi bunu yapacağız ve bulgurun faydaları ile besin değerinden söz edeceğiz.

resim: http://www.turkishfoodblog.com/recipes/bulgur-pilaf-with-vermicelli/

Bulgur aslında büyük ölçüde karbonhidrat içeren ve kalorisi de yüksek bir yiyecek. Hergün aldığımız kalorilerin çoğundan sorumlu buğday, bulgur yapımında kullanılan hammaddedir. Bu yüzden bulgurun da kalori açısından yoğun bir gıda olmasına şaşmamak gerek. Ancak birçok buğday ürününün aksine bulgur, buğdayın besin açısından en zengin bölümü olan kepeği içerir. Bu sayede lif oranı yüksek bulgurdaki karbonhidratın hepsi hızla vücuda emilmez ve kan şekerini beyaz un ürünleri ve pirinç pilavı kadar yükseltmez. Bu sayede bulgur kilo aldırır mı, sorusuna da hayır, demek mümkün oluyor. En azından ölçülü tüketildiğinde kilo aldırmadığını ve hatta zayıflamaya yardımcı bile olabileceğini söyleyebiliriz.

Ekmek ve diğer tahıl ürünleri aslında protein deyince akla ilk gelen gıdalar değilllerdir. Tahıllarda ve pilav, ekmek, un gibi tahıl ürünlerinde protein oranı düşük olduğu gibi protein kalitesi de çok iyi değildir. Zira bitkiler ve insanlar biyolojik olarak çok farklı yaratıklar oldukları için bitkilerdeki protein insan bünyesine gereken proteinden biraz farklı ve insana çok da fayda sağlamıyor. İşte bu yüzden bir bitki ürünü olan bulgurdaki protein, örneğin bir parça biftekteki protein kadar size fayda sağlamaz. Ama bu bulgurun kötü bir protein kaynağı olduğunu da göstermez. Tam tersine bulgur, çoğu zaman iddia edilenin aksine sadece karbonhidrattan ibaret bir gıda değildir ve kuru haldeyken yüzde 10 oranında protein içerir. Aslında bunun oldukça iyi bir oran olduğunu ve birçok insanın protein ihtiyacını karşılamakta önemli bir katkı sağlayacağını söylemek yanlış olmaz.

Bulgurdaki vitaminler de bayağı çok ama burada özellikle dikkat çekmek istediğimiz bir nokta bulgurdaki mineraller. Zira bulgur özellikle demir ve magnezyum gibi birçok kişinini eksikliğini yaşadığı mineraller açısından zngin bir gıda. Şimdi demir eksikliğinden muzdarip olanların, nasıl yani bulgurda demir var mı, dediğini duyar gibiyim. Heyecanlamayın çünkü bulgurdaki demir asla etteki demir kadar faydalı olamaz ama yine de işlenmiş tahıl ürünleri yerine bulgur tüketmek demir alımınıza katkı sağlayabilir çünkü bulgurde bulunan buğday kepeği demir ve başka mineraller açısından zengindir.

Sonuç olarak bulgurun kilo aldırıcı etkisi az, lif oranı ile proteini yüksek ve vitamin ve mineraller açısından zengin bir gıda olduğunu biliyoruz. Bulguru bugüne kadar sofranızdan uzak tuttuysanız bu hatayı düzeltmek için en iyi zaman bugün olabilir mi?

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !