Bulgurun Faydalarını Biliyor Musunuz?

Kurufasulyeli pilav hem cebinize iyi gelir hem de tadı nefistir. Çünkü fasulye ve pirinç bir araya geldiğinde tam bir protein deposu haline geliyorlar. Vitaminler ve mineraller de buna eklenince biftek yemiş gibi besleniyorsunuz. Ama kurufasulyeli pilavdan daha iyisi kurufasulyeli bulgur pilavıdır. Pirinç yerine bulgur pilavını tavsiye etmemizin sebebi ise bulgurun inanılmaz faydaları. Gerçekten bulgurun faydaları yeniden keşfedildikçe daha çok kişinin pirinçten vazgeçtiğini ve bulgura döndüğünü gözlemliyoruz. Peki bulgur neden bu kadar iyi bir besin ve faydası tam olarak ne?

resim: flavor-junkie.com

Bulgurun faydalarının neler olduğunu anlatmaya başlamadan önce glisemik indeks diye bir kavramı anlatmak gerek. Biliyorsunuz birçok gıda kan şekerini yükseltiyor ve kan şekerinin sürekli olarak aşırı yükselmesi bir süre sonra vücut dengelerine zarar veriyor ve diyabet olarak bilinen zorlu hastalık hasıl oluyor. O yüzden yediğiniz gıdaların glisemik indeksi düşük olsun istiyorsunuz. Bulgurun glisemik indeksi ise oldukça düşük ve bu karbonhidrat açısından zengin bir gıda için oldukça ilginç bir özellik. Bu yüzden bulgur kan şekerini çok fazla yükseltmeden bir tahıl ürününden bekleyebileceğiniz zengin besin değeri ve faydaları size sunan bir gıda. Bulgurun bu özelliği sayesinde bulgur pilavı yediğinizde bu size diğer tahıl ürünü gıdalara nazaran daha az kilo aldırıyor ve diyabet riskini yükseltmiyor.

Bulgurda bir tahıldan bekleyebileceğiniz faydaları bulabilirsiniz, dedik. Peki bu faydalar nelerdir? Aslında bulgurun faydası ekmek ve pirinç gibi az lifli ve bol kalorili tahıl ürünlerinden daha çok çünkü bulgur önemli vitamin ve mineralleri içeriyor. Beyaz ekmek de bu kadar mineral ve vitamin yok çünkü işlem görmüş ve özelliklerini yitirmiş bir gıda. Bulgurdaki vitaminler genelde B grubuna dahil vitaminler ve bunlardan en önemlisi de folik asit yani B9 vitamini. Bu vitamin metabolizma ve gelişme için çok önemli ve özellikle gebelerin bol folik asit alması gerekiyor. Hamilelikte bulgur yemek hem folik asit alamayı sağlıyor hem de lifli bir gıda olan bulgur pilavı gebelikte çok görülen mide bulantısı içinde faydalı olabilir.

Bulgurdaki lif elbette sadece hamilelere fayda sağlamıyor. 7’den 70’e hepimizin life ihtiyacımız var. Lif, bitkilerin yapısında bulunan organik maddelerden bazılarına verilen bir isim ve bunların özelliği insan bağırsağında sindirilmeden geçiyor olmaları. Bu ilk başta faydasız gelebilir ama liflerin bağırsak hacmini artırma ve aşırı kalorilerin emilimini engelleme gibi çeşitli faydaları var. Bulgur gibi bol lifli gıdalar kabızlığı engelliyor çünkü kabızlığın en önemli sebeplerinden birisi bağırsaktan geçen maddelerin çok hacimsiz olması ve bağırsak ilerlemesini sağlayacak seviyeye ulaşmaması. Bulgurun lifli özellişi ishal, gaz ve bağırsak ağrılarına da iyi gelebilir. Kuru mizaçlı bir gıda olduğundan ve içindeki lif sayesinde bulgur, bağırsaktaki fazla suyu emebilir.

Son olarak bulgurun kayda değer oranda protein içeren besinler arasında olduğunu da belirtmek gerekli. Bulgurun protein içermesi özellikle kilo vermek isteyenler tarafından tercih edilen bir yönü ve bulgurdaki kuru maddede protein oranı için yüzde 10, diyebiliriz. Bulgurdaki protein özellikle fasulye yada mercimek gibi baklagiller ile birlikte tüketilirse faydalı oluyor. Baklagillerdeki amino asitler ile bulgurdaki amino asitler birbirini tamaladığı için böyle bir öğün yerseniz ihtiyaç duyuduğunuz bütün amino asitleri almış oluyorsunuz.

Bulgurda demir ve başka mineraller de olduğunu biliyor muydunuz? Bulgur, potasyum, magnezyum ve benzeri eser mineraller açısından zengin bir gıdadır. Bulgurun işlenmesi sırasında mineraller kaybedilmez ama mineral emilimini engelleyen çeşitli bileşikler ortadan kalkar. Bu yüzden bulgur yemek demir ve öteki mineralleri almak açısından başka yiyeceklerden daha iyidir.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !