Çay Bağımlılık Yapar Mı?

Siyah çay, Türkiye ve dünyada en çok tüketilen içecek olma konusunda hiçbir rakip tanımayan bir içecek olmakla birlikte bazen insanların akıllarında soru işaretlerinin de oluşmasına sebep olabiliyor? Örneğin çayın faydaları olduğuna dair bir kuşkumuz olmasa da acaba sürekli çay içmek zararlı olabilir mi, diye düşünmekten de kendimizi alamıyoruz. Bu konuda zihinleri en çok kurcalayan mesele ise şüphesiz çok çay içenlerin bir süre sonra çaydan vazgeçemeze ve çay içmeden duramaz hale gelmesi. Bu tip insanlara halk arasında çay tiryakisi deniliyor ve çay tiryakileri günlük çay kotaları karşılanmadığı zaman çekilmez ve ters insanlara dönüşebiliyorlar. Üstelik bu kadar çok çay içmenin dişteki çay lekelerinin sebebi olduğu da düşünülüyor. İşte bu yüzden şu soruya cevap bulmak gerekiyor: Çay bağımlılık yapar mı?

resim: papermag.com

Doğrusu çay bağımlılığı diye birşeyin olup olmadığını anlamak için çayın içeriğindeki etken maddelere bakmak mantıklı bir başlangıç noktası olacaktır. Her bitkide vücudumuza olumlu veya olumsuz etkiler yapabilecek yüzlerce farklı bileşik vardır ve bizim bildiğimiz normal siyah çay da çay bitkisinin yeşil yapraklarından elde edilir. Üretmek istediğiniz çay çeşidine göre farklı zamanlarda toplanıp işlense bile sonuç olarak çayın ham maddesi hep ilmi adı Camllia Sinensis olan bu bitkinin yapraklarıdır. Çay yapraklarındaki yoğun olarak bulunan bileşiklere baktığımızda ise ilk sırada kafein karşımıza çıkar. Çay yaprakları doğada en çok kafein içeren bitki parçaları arasında yer aldığı için siyah çayın kafein oranı da kayda değer seviyededir.

Kafeinin vücuda ne etki yaptığına baktığımızda asıl olarak enerji seviyesini yükseltici ve yorgunluk duygusunun ortaya çıkmasına engel olucu ve bir uyaran olduğu görüyoruz. Gerçekten kafein, dünyada en çok kullanılan uyarıcı madde olarak görülmektedir ve enerji içeceği gibi suni bazı ürünlerinde bileşimine kafein eklenmektedir. Çayda ve kahvede bulunabilen kafein maddesi, kasların gerilmesine yol açar, kalp atışlarını hızlandırır ve sinir sistemini uyarır. Bu yüzden çay içtiğinizde adeta gerilmiş bir yay gibi olursunuz. Eğer 10-20 litre demli çay içmek gibi çılgınca bir şey yapmazsanız çaydaki kafein hiçbir yan etki yapmaz ve aslında bakarsanız oldukça da faydalıdır. Metabolizmayı hızlandıran kafein, yağ yakmanızı sağlayarak zayıflayamaya katkı sağlar ve stresle baş etmeyi kolaylaştırır. Peki kafein bağımlılık yaratıcı bir etki de yapar mı?

Kafein yorgunluğu giderirken beyninizde bazı değişimlere yol açar. Beyinde vücut yorgunluğunu algılayan reseptörler bulunur ve kafein bunları bloke ederek yorgunken bile kendinizi süper hissetmenize yol açar. Beyniniz ise bu yeni duruma adapte olmak ve yorgun olup olmadığınızı anlayabilmek derdindedir. Bu yüzden bloke olan yorgunluk reseptörlerinin yerine yenileri oluşturulur. Bu yüzden durmadan çay içen insanları beyninde normalden çok daha fazla sayıda yorgunluk reseptörü vardır ama bunlar kafein tarafından sürekli engellenmektedir. Ancak bu durum beynin aşırı bir yorgunluk algısından korunmak için sürekli çaya ihtiyaç duymasına yol açar çünkü kafein kaynağı çay kesildiği anda normalden çok fazla olan yorgunluk reseptörleri herekete geçer ve inanılmaz bir yorgunluk hissedersiniz. İşte buna çay bağımlılığı, denir.

Gördüğünüz gibi, her ne kadar sağlığa faydalı ve bol bol içmeyi tavsiye edebileceğimiz bir içecek olsa da çayın zararları da aşırı tüketimin sonucu olarak kendini gösterebilmektedir. Çay bağımlısı olmaktan kurtulmak ise son derece basit. Birkaç hafta çay veya kafeinli bir başka içecek içmezseniz beyin fazla yorgunluk reseptörlerini iptal edip normale dönüyor. 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !