Çayın Sağlığa 7 Faydası

Kahvaltıda, işte, sokakta ve misafirlikte durmadan çay içiyoruz. Kimi zaman bir tür bağımlılık haline gelse de aslında bol çay içmek sağlık açısından çok iyi bir şey. Hatta birçok beslenme hatası yapmamıza ve sağlığa pek özen göstermememize rağmen toplum olarak dünya ortalamasının üzerinde bir sağlık seviyesinde olmamızı çaya borçlu bile olabiliriz. Belki de Türk çayını dünyaya bu sağlığa faydalı özellikleri ile tanıtsak ekonomi ve turizme ciddi bir katkı bile sağlanabilir. İyi demlenmiş çay ile yapılan Türk kahvaltısının sağlığa faydası İtalyan mutfağınınkinden daha az değildir. İşin ilginç yanı biz kendimiz bile çayımızın faydalarını bilmiyoruz ve araştırıp öğrenmek gibi bir derdimizde yok gibi. Oysa dünyada çayı en çok içen bizlerin çayın nelere iyi geldiğini bilmemiz gerekli. Çayın sağlığa yararları listesi çok kısa değil ama aşağıda sizin için bir özet hazırladık.

türk çayı

resim: marveltour.com

1-) Zayıflama: Bu kadar çok çay içmemize rağmen hepimizin fit olmayışımızın tek nedeni çayı şekerle doldurmamız. Böylece çayın bize yaktıracağı ekstra kalorilerin yerine şekerden bol bol yeni kaloriler alarak yağ stoklarımızın erimesi engelliyoruz. Oysa şeker çay içmek fazla kilolardan kurtulmak için atılan güzel bir adım olabilir. Elbette çayı şekersiz içiyorum, diye yanında bir kilo baklava yemek de size yarar yerine zarar verecektir.

2-) Kanseri Önler: Vücutta kanser oluşumuyla savaşan maddelere antioksidan deniyor ve çay tam bir antioksidan kokteyli. Çayda ne bir vitamin ne protein gibi bir besin maddesi var. Çay, sadece antioksidanlardan oluşuyor ve tadını, rengini ve kokusu veren tüm maddeler farklı derecelerden antioksidan olup kanser riskini azaltıcı özellik gösteriyor.

3-) Zekayı Keskinleştirir: Çay uyarıcı bir içecektir ve beyin hücrelerinin daha hızlı ve iyi çalışması sağlayabilir. Kendinizi berbat hissettiğiniz bir anda içilen bir bardak çay hiç beklemediğiniz bir şekilde girdiğiniz mini depresyondan çıkıp önünüze çıkan engelleri aşmayı sağlayabilir. Ders çalışmak isteyip de konsantre olamayanlar yada masa başında uyuklayanlar bir bardak siyah çayın çok faydasını görecektir.

4-) Kasları Güçlendirir: Spor yapmadan önce ne yiyip içmek gerek diye düşünüp duruyorsanız daha fazla araştırmaya gerek yok. Dünyanın en çok tüketilen içeceği aynı zamanda iyi bir spor içeceğidir. Doğal bir kafein kaynağı olan siyah çay kaslarda yorgunluk ve acı hissini azaltır, kaslara kan akışını çoğaltır ve solunumu hızlandırır. Böylece bir bardak çay sizi sıkı bir antrenmana hazır hale getirecektir.

5-) Uykuyusuzluğa İyi Gelir: Konu çayın zararları olunca herkesin aklına ilk gelen uykuyu kaçırması olur. Doğrudur. Eğer alışkın olmayan birisi gece vakti bol demli çay içerese sabaha kadar kanlanmış gözlerle televizyon seyretmekten başka çaresi kalmayacaktır. Ancak yerinde ve ölçülü içilen çay rahatlamayı sağlayıp uykuya da yardımcı olabilir. Zira çayda kafeinden başka birçok maddeler vardır ve bunlardan bazıları gerginliği alıp rahatlık veren maddelerdir.

6-) Kalbi Korur: Kolesterolü azaltması,damarları gevşetip genişletmesi ve kalbi koruması siyah çayın faydaları içinde en az bilinen ama en önemli olanlardan bazıları. Çay içerek kalbinizi korumak istiyorsanız bardağa koyduğunuz şekeri azaltın ve çayı aşırı demli de içmeyin çünkü çaydaki kafein yoksek dozlarda kalp atış hızını çok yükseltip çarpıntıya sebep olabiliyor ve bu kalbi yoran bir şey.

7-) Diş Çürüğünü Önler: Çok çay içenlerde oluşan dişteki çay lekeleri birçoğumuz için kabus ama işin görüntü yönünü bırakıp sağlık yönüne odaklanırsanız çay ağız bakterilerini temizlediğini ve çürük oluşumuna engel olduğunu görüyoruz. Çayın bu faydası görmenizi engelleyen en önemli sorun yine şeker. Çayı çok şekerli içenler bir yandan anti-bakteriyel bir sıvı ile ağızlarını çalkalamış gibi oluyor ama öte yandan bakterileri gıda veriyorlar. Şekersiz çay içenler de ise ağızdaki kötü bakteriler azalıyor. Çay içtikten sonra ağzınızı çalkalarsanız dişlerin lekelenmesi problemi de ortadan kalkıyor.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !