D Vitamini Eksikliği Belirtileri

Gıdalar ve güneş ışığı farklı kaynaklardan alabileceğimiz bazılarına göre bir vitamin, bazılarına göre ise bir hormon olan D3 vitamini eksikliği hiç beklemeyeceğiniz kadar sık karşılaşılan ve insan sağlığını tehdit eden bir durum. D3 vitamini aslında D vitamini olarak bildiğimiz steroidler grubuna dahil moleküllerden bir çeşit. Birkaç türü daha var ama bizim yiyeceklerdn veya güneş ışığından alabildiğimiz vitamin yüzde 90’ın üstünde D3’ten ibaret olduğu için pratikte D vitamini ile D3 vitamini aynı anlama geliyor. İşte bu vitaminin eksikliği büyük bir sağlık sorunu ve üstelik pek de farkına varmadığımız bir sorun. D vitamini eksikliği bazen kimse farketmeden yıllarca devam edebiliyor ve sonucu ileri yaşta ortaya çıkan zorlu hastalıklar ve bütün hayatımızı etkileyen yaşam kalitesinde kayda değer ama sinsi bir azalma. Bu yüzden D vitamini eksikliği çok ilerlemeden ve bünyenize uzun süre zarar vermeden farkına varıp tedbirler almak gerek. Bunu yapmak için de D vitamini eksikliği belirtileri nelerdir, bilmek zorunlu. İşte burada listelediğimiz belirtileri kendinizde gözlüyorsanız, bir doktora başvurmakta fayda var.

eklem ağrısı

Resim: naturalnews.com

1-) Yorgunluk: Bu belirti vitamin eksikliklerinde artık bir klasik haline gelmiş durumda. Eğer kendinizi sürekli yorgun hissediyorsanız magnezyum ile başlayıp B12 vitamini yada Omega-3’e kadar çok çeşitli eksiklikler yaşıyor olabilirsiniz. Anlayacağınız yorgunluğunuzu bir kahve ile çözmek dışında başka olasılıkları da göz önünde bulundurmak gerekiyor.

2-) Kas Ağrıları: Kaslarınızın tıkır tıkır çalışması için birçok vitamin ve mineralin bir arada bulunması gerek ve bublardan bir tanesi de D vitamini. Kaslarda acı, ağrıma ve bu hissin özellikle eklemlere yayılması D vitamini eksikliği belirtileri arasındadır.

3-) Kemik Ağrıları: Bu, D vitamini eksikliği başta olamk üzere birçok tehlikeli hastalığın habercisi olabilecek bir belirti. Eğer kemikleriniz ağrıyorsa yada kolunuzu bacağınızı bir yere çarpınca hemen acı hissediyorsanız hiç beklemeyin ve hemen en yakındaki hastaneye başvurup derdinizi anlatın.

4-) Soğuk Algınlığı: Bazı insanlar kışı hiçbir hastalığa yakalanmadan geçirir. Bazıları da hapşırıp tıksırmadan ve burnunu silmeden geçirdiği tek bir kış gününü hatırlamaz. Üstelik bitki çaylarını ve C vitamini takviyelerini bol bol kullananlar da hep bu hasta olanlardır. Neden bazı insanlar çok hasta oluyor da ötekilere bir şey olmuyor? Cevap D vitamin olabilir mi? Neden olmasın? D vitamini eksikliğinin belirtilerinden birinin soğuk algınlığına sık yakalanmak olduğunu bilim adamları birkaç yıldır artan bir yoğunlukta dile getiriyor. Eğer siz de hastalıktan kurtulamıyorsanız kış çayı yerine peynir gibi D vitamini içeren yiyecekler yemeyi deneyin.

5-) Unutkanlık: Mucize vitamini ile beyin fonksiyonları arasında da bir bağ olduğuna inanıyoruz. Bu nedenle unutkanlık, öğrenme güçlüğü, konsantrasyon bozukluğu ve genel olarak zihnin çalışmasındaki aksaklıklar D vitamin eksikliğine bağlı olabilir.

6-) Depresyon: D vitamini eksikliğinin beyin üzerindeki olumsuz etkisinde bir sonraki aşama ise depresyon. Elbette depresyona girmek D vitamini eksikliğinin kanıtı değil çünkü başka beslenme bozukluklarından psikolojik faktörlere birçok depresyon sebebi var. Ama bu bize D vitamini konusunda dikkatli olmak için bir sebep daha veriyor.

D Vitamini Eksikliği Belirtileri Olanlar Ne Yapmalı?

Hafif bazı D vitamini eksikliği belirtileri daha iyi beslenerek ve güneşe çıkarak ortadan kaldırılabilir ama yukarıdaki belirtilerden birkaçı size kendini hissettirecek ölçüde belliyse bir doktorla konuşmakta fayda var çünkü uzun vadede D vitamini eksikliğinin yol açtığı hastalıklar pek de yakalanmayı isteyeceğiniz türden şeyler değil.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !