D Vitamini Eksikliği: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

D vitamini eksikliği ciddiye alıması gereken ve eğer gereği yapılmazsa ciddi ve kalıcı sonuçları olabilecek bir sağlık sorunudur. Bu kısaca bilgi verme amaçlı yazımızda ilk önce D vitamini eksikliğinin nedenlerini ve bu konuda risk altında bulunan insan gruplarını anlatacağız. Ardından D vitamini eksikliği durumunda ortaya çıkabilecek belirtiler ve hastalıkları ve en son olarak da D vitamini eksikliği durumunda yapılması gerekenleri inceleyceğiz.

D Vitamini Eksikliği Kimlerde ve Neden Görülür?

Güneş ışınları önemli bir D vitamini kaynağıdır ve süt veya peynir yemeyen birisi bile eğer hergün güneşe çıkıyorsa D vitamin ihtiyacını karşılama ihtimali vardır. D vitamin eksikliği tespit erdilen kişilerin genellikle Kuzey ülkelerinde ve güneş almayan, soğuk bölgelerde yaşadığı görülmektedir. Ayrıca hiç evden çıkmayanlar ve cilt rengi koyu olanlar daha büyük risk altındadır çünkü güneş ışınları camlardan geçince D vitamini sentezletici özelliğini yitirir ve ten rengi esmerleştikçe D vitamini üretme kabiliyeti azalır.

Belirtiler ve Hastalıklar

D Vitamininin en belirgin görevi kemiklerde kalsiyum mineralinin depolanarak kemiklerin sağlamlaşmasıdır. Bu görev, büyüme çağında ve sürekli yeni kemik dokusu üretmek zorunda olan çocuklarda ve kemikleri gittikçe zayıfladığı için kalsiyum oranına dikkat etmesi gereken yaşlılarda bilhassa önemlidir. Eğer çocuklar D vitamini alamazsa raşitizm dediğimiz kemiklerde gelişim ve şekil bozukluğu olarak tezahür eden bir hastalık görülür. İleri yaşlarda ve özellikle kadınlarda ise D vitamini eksikliği, kemik erimesine yani osteoprotoza yol açabilir. Henüz hastalık ortaya çıkmamışsa bile D vitamini eksikliği belirtileri, kemiklerde ve özellikle de bacaklarda ağrılar şeklinde kendini gösterebilir. Böyle birşeyden şüpheleniyorsanız derhal doktora başvurmanız gerekmektedir.

D Vitamini Eksikliği Tedavi Nasıl Olur?

D Vitamini eksikliği ciddi bir sağlık sorunudur ve ancak doktor tarafından tedavi edilebilir. Herhangi bir rahatsızlığı olan kişi vakit kaybetmeden doktora gitmelidir. D vitamini eksikliği testlerle ortaya çıktıktan sonra doktor D vitamini içeren besinler tüketmenizi önerebilir ve çok ilerleniş ve acil vakalarda D vitamini takviyesi verebilir.

Sonuç: D Vitaminini Önemseyin

D vitamini hakkında son on yılda yapılan araştırmalar bu vitaminin tahmin ettiğimizden çok daha mühim bir madde olduğunu ortaya koymuştur. Bu yüzden D vitamini ihmal etmeyin ve D vitamini hakkında bilgi edinerek bu vitamini gerekli miktarda aldığınıza emin olun. Bir diyetisyen gibi D vitamini uzmanı kesilmenizi beklemiyoruz ama D vitamini nedir kısaca da olsa bilmekte fayda var.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !