D Vitamini Eksikliğinde Görülen Hastalıklar

D vitamini eksikliği nedir, diye soran birisine verilebilecek en iyi yanıt şudur: D vitamini eksikliği çağımızın en yaygın beslenme eksikliğidir ve dünya nüfusunun en az yarısında çeşitli derecelerde D vitamini eksikliği olduğu tahmin edilmektedir. D vitamin eksikliğinin nedenleri çeşitlidir. Bazı hastalıklar yada ilaçlar buna yol açabileceği gibi genellikle D vitamini içeren besinler tüketmemek ve önemli bir D vitamini kaynağı olan güneş ışınlarından faydalanmamak en sık karşımızı çıkan nedenlerdir. Toplumun önemli bir kesimini etkilediği tahmin edilen bu eksiklik bilinçsizlik nedeniyle ortaya çıkmadan yıllarca devam edebilmekte ve başka faktörlerle bir araya gelerek bazı hastalıkların oluşmasında rol oynamaktadır. Bu sebeple D vitamini eksikliğinin yol açtığı hastalıklar konusunda bilinçlenmek ve bu hastalıkların neler olduğunu öğrenmek gerekmektedir. Hazırladığımız  ve aşağıda sunduğumuz listede D vitamini eksikliğinin sebep olduğu sağlık sorunları görebilirsiniz. İlk sırada D vitamini ile alakası olduğunu pek tahmin etmeyeceğiniz bir hastalık var.

osteoporz

resim: jeanhailes.org.au

1-) Grip: İnanılmaz ve alakasız gelse de aslında kemiklerinizi güçlendirmekle isim yapmış D vitamini bağışıklık sistemi ile de sıkı bir ilişki içinde. Öyle ki bağışıklık sisteminizin bir parçası olan ve tek görevleri vücudunuzda devriye gezip virüs ve bakterileri yemek olan beyaz kan hücreleri resmen D vitamini ile besleniyor. Eğer beyaz kan hücresi çevresinde kullanıma hazır bir D vitamini bulamazsa “aç ayı oynamaz” sözünü doğru çıkarırcasına mikropların geçip gitmesini seyretmekle yetiniyor. Ama doğru zamanda D vitamini molekülü varsa ve beyaz kan hücresi bu moleküle ulaşabiliyorsa operasyon başlıyor ve mikroplar yok ediliyor. Anlayacağınız hastalıklardan korunmanız için kanınızda bol bol D vitamini olması gerek. Bu yüzden, grip ilk ortaya çıkan D vitamini eksikliği belirtileri arasında sayılıyor.

2-) Depresyon: D vitamini insan beyninde ne yapıyor? Bilim adamları daha bu soruyu hakkıyla cevaplandıramadı ama kesin olarak bildiğimiz şey şu ki D vitamini beyne rahatça girebiliyor ve beynin mutluluk bölümünde toplanıyor. Buna bir de depresyon yaşayan kişilerde D vitamini eksikliğinin çok sık görüldüğü eklerseniz yapbozun parçaları yerine oturuyor. D vitamini seviyeniz moralinizin yüksek olması açısından önemli bir etken. Loş, soğuk ve kuytu yerlerin neden depresif mekanlar olduğunu ve kimsenin böyle yerlerden hoşlanmadığı şimdi anlamış olmalısınız. Kışın bunalıma girmekten şikayet edenler belki de yaz aylarını D vitamini depolamak için değerlendirmeli.

3-) Kemik Erimesi: Asıl etkilerinin şimdi değilde on yıllar sonra görmeye başlayacağınız ve D vitamini eksikliğinin neden olduğu en tehlikeli hastalıklardan biri olan kemik erimesi yani osteoporoz, ileriki yaşlarda hayatınızı bile tehdit edebilecek kadar büyük bir probleme dönüşebiliyor. İnsan yaşlandıkça zaten zayıflıyor ve çarpma ve düşmelere dayanıksız hale geliyor. Bir de kemikleriniz yıllarca süren D vitamini eksikliği yüzünden eridiyse o zaman vay halinize! Böyle bir durumla karşılaşmak istemiyosanız kahvaltıda yediğiniz peynir miktarını çoğaltmanız gerek.

4-) Kanser: Şok oldunuz biliyorum ama kanserden korunmak için bu hastalığın sebeplerini de bilmek gerek. D vitamini ile kanser ilişkisi henüz kanıtlanmadı ama bence siz hiç riske girmeyin ve daha sağlıklı ve uzun bir ömür için bol bol D vitamini bulunan gıdalar tüketin ve güneşlenin. D vitamini eksikliği iki şekilde kansere yol açıyor olabilir. İlk olarak hücre bölünmeleri ve farklılaşmasının D vitamini ile bir ilgisinin olduğu düşünülüyor. Eğer doğruysa D vitamini bulamayan hücreler yanlış bölünüyor veya farklılaşmak yerine bölünmeye devam ediyor olabilir. Bu ise kansere yol açıyor. İkinci olarak yeni oluşmuş bölgesel kanserleri yok eden vücudunuzun bağışıklık sistemidir ve bu sistemin D vitamini ile çalıştığını yukarıda anlatmıştık.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !