D Vitamini En Çok Hangi Besinlerde Bulunur?

Kolekalsiferol yani D3 olarak da bilinen D vitamini, çoklukla hayvanlardan elde edilen gıdalarda bulunan ve sağlıklı bir beslenme için ihmal edilmemesi zorunlu bir vitamindir. D vitamini sinir sistemi ve bağışıklık sistemi için kilit öneme sahip bazı enzimlerin çalışmasını sağlar ama en bariz işlevi kemik ve dişlerin sağlıklı gelişimini ve kalsiyum ve fosfor mineralleri ile sürekli yenilenerek sağlam kalmasını sağlamaktır. D vitamini eksikliği durumunda tehlikeli kemik hastalıklarının ortaya çıkması ihtimal dahilinde olduğundan bu konuda bilinçlenmek ve yeterli oranda D vitamini aldığımızdan emin olmak bilinçli ve sağlıklı beslenerek mutlu bir hayat sürmek isteyenler için elzemdir.

Günlük D vitamini ihtiyacı güneş ışığı ile de karşılanabilir. Elleriniz veya yüzünüz gibi vücudunuzun küçük bir kısmı yarım saat kadar güneş görse yeterince D vitamini üretilmiş olur. Bununla birlikte D vitamini çok faydalı bir vitamin olduğu için ve günlük hayatımızda özellikle kış aylarında güneş çok göremediğimizden yiyeceklerden alınacak D vitamini sağlığımızı korumak için vazgeçilmez olmaktadır. İşte bu yüzden D vitamini içeren besinler, öğrenilmeli ve düzenli şekilde yeterince tüketilmelidir.

D Vitamini Nelerde Var?

D vitamini hangi besinlerde bulunur, sorunun yanıtı vermeden önce temel olarak iki tip D vitamini olduğunu kısaca hatırlatalım. D2 ve D3, insan vücudunda bulunan iki tip D vitaminidir. Besinlerden her ikisi de alınabilir ama bilimsel çalışmalar ekseriyetle D3 vitamininin daha faydalı olduğunu söylemektedir. D3 neredeyse tümüyle hayvan ürünlerinde bulunan bir maddedir. Bitkilerde ise D2 vitamin bulunur ama miktarı işe yarayacak kadar değildir. Bu yüzden D vitamini hayvansal gıdalardan alınmalıdır. D vitamini açısından zengin gıdaları kısaca üç grupta toplayabiliriz.

A) Süt ve Süt Ürünleri: Peynir, yoğurt, ayran, kefir ve her türlü peynirde bolca D vitamini vardır. Tereyağında ise D vitamini çok az vardır.

B) Yumurta: Günlük ihtiyacı sadece yumurta ile karşılamak için on tane yemeniz gerekir ve bukadar çok yumurta dokunabileceği için sadece yumurtadan D vitamini almak uygun olmayabilir. Yine de yumurta bu konuda yardımcıdır.

C) Balıklar: Balık türüne göre D vitamini miktarı büyük değişiklik gösterebilir. En çok somonda bulunur ve bir porsiyon somon bir günlük ihtiyacı karşılayabilir.

Görüldüğü üzere D vitamini günlük beslenmemizde yer vermemiz gereken temel besin gruplarında yeterli ölçüde vardır. Bilinçli ve dikkatli beslenen bir kişide D vitamini ile ilgili bir problemin ortaya çıkma olasılığı düşüktür. D vitamini nelerde bulunur, konulu bu yazımızın bu açıdan faydalı olduğunu umuyoruz.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !