D Vitamini En Fazla Nelerde Bulunur?

Sağlıklı yaşam konusuyla ilgilenenler şunu bilirler ki bir zaman çok ilgi gören bir yiyecek veya bir vitamin bir süre sonra gözden düşebilir. Aynı şekilde belli bir dönemde hiç kimse bir gıda takviyesi ya da besinlerde bulunan bir maddeye gereken önemi vermediği halde sonradan o maddenin her deva olduğu ve dikkate alınması gerektiği ortaya çıkabilir. İşte D vitamini de ikinci cümlede anlattığımız durumda şu anda. Önceden kemikleri güçlendirir, çocuklara gerekir, diye geçiştirdiğimiz D vitamininin aslında vücudumuzdaki pek çok organ sisteminin en kritik noktalarında bazı enzimleri kontrol ettiğini yakın zamanda öğrendik. Mesela D vitamini, beyinde bulunuyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve kesin olmasa da kanseri önlediği de söyleniyor. O yüzden aklınızda bulunsun, eğer kışın hastalıklardan bir türlü yakanızı kurtaramıyorsanız C vitamini haplarıyla bitki çayları boş yere tüketiyor olabilirsiniz. Zira, güneş ışınlarının azaldığı kış aylarında D vitamini içeren besinler de yemiyorsanız bağışıklık sisteminizin zayıf düşerek mikroplara meydan vermesi olası.

D vitamini Kaynakları

Şu bir gerçek ki D vitamini diğer tüm vitaminlerden bir özelliği ile ayrılıyor. D vitamini vücutta üretilebilen bir vitamindir. Bunun için derinize güneş ışınlarınızın gelmesi gerekir. Güneş ışınları cildinize tems ettiğinde deri altındaki hücreler D vitamini üretmeye başlar ve böylelikle D vitamini ihtiyacınız bir kısmını veya hepsini temin etmeniz mümkün. Ama işler her zamana bu kadar basit olmuyor, değil mi? Karanlık ve soğuk kış aylarında güneşi göremiyoruz ve D vitamini seviyemizin düşmesi adeta fırsat bilen grip virüsleri saldırıya geçiyor. İşte bu noktada, D vitamini hangi besinlerde bulunur, diye sormak gerekiyor.

D Vitamini Nelerde Var?

D vitamini nelerde bulunur, sorusunun cevabı aslında gayet basit: D vitamini; yumurta, süt, peynir ve balıkta var. Önemli olan ve birçok kimsenin dikkate almadığı husus bunları ne kadar yememiz gerektiği. Bir günlük D vitamini gereksinimini karşılamak için 14-15 yumurta yemek gerekiyor. Bu da pek olası değil. O yüzden, bugün bir tane yumurta yedim artık rahatım, diye bir şey yok. Önerimiz hergün büyük bir porsiyon peynir, bir yumurta ve mümkünse biraz yoğurt yemek ya da büyük bir bardak ayran içmek. Haftada en az bir kez de balık yemek işinizi garantiye almak için iyi olur.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !