D vitamini İçeren Besinler Hangileridir?

Önemi yapılan her ilmi çalışma ile bir kez daha ortaya konan ve beslenme uzmanları tarafından faydaları sık sık vurgulanan D vitamini, çeşitli şekillerde bedenimizde temin edilmektedir. D vitamin gereksinimizi gidermek için en iyi yöntemlerden birisi evde kapalı kalmamak ve güneşli birgünde dışarı çıkıp yarım saat güneşlenmektir. Güneşlenmek, derken plajda güneşlenenler gibi kendini güneşe maruz bırakın, demiyorum. Sadece yüzünüzün bile güneş görmesi yeterli olacaktır. Yine de günlük hayatın koşuşturmacası içinde arabadan ofise, ofisten metroya, metrodan AVM’ye şeklinde geçen saatlerimiz arasında bir dakikalık güneş bile alamayanlar oluyor. Hele kışın ve hava kirliliği olan büyük şehirlerde durum vahim. İşte bu yüzden D vitamini içeren yiyecekleri yemek gerekli. Bunların bir listesi sunmadan önce günlük D vitamini gereksiniminden söz etmek uygun olacaktır.

Ne Kadar D Vitamin Gerek?

Vücuda gereken D vitamini aslında o kadar az bir miktar ki mikrogramlarla ölçülüyor. Bu kadar küçük ölçcülerle uğraşmamak için olasa gerek, konuyla ilgilenen bilim adamları D vitamini için IU şeklinde yazılan özel bir ölçü birimi icat etmişler ki 1 IU tam olarak 40 mikrogram ediyor. Normalde yetişkinlerin vitamin ihtiyacı çocuklardan daha fazladır çünkü vücutları daha büyüktür. D vitamini ise çocuklara ve büyüklere aynı oranda gerekli çünkü özellikle büyüme çağında kemiklerin büyümesinde gerektiği için çocuk bedeni daha yoğun şekilde D vitamini kullanıyor. 1 yaşından büyük her insan için günde 600 IU D vitamini tavsiye ediliyor. Bize de farklı gıda gruplarında ne kadar D vitamini vardır, onu yazmak kalıyor.

D Vitamini İçeren Gıdalar

Burada D vitamini içeren besinler liste şeklinde verildi. Dikkat edilmesi gereken nokta D vitamini içeriklerinin ortalama bir değer olduğu. Mesela, belli bir somon balığında ne kadar D vitamini var, tam olarak tespit etmek mümkün değil ama bu konuda yağılan çalışmalar ve istatistikleri ortalamasına göre tahmin yürütebiliyoruz. Bazı yiyecekler ise o kadar çeşitli ki tahmin bile yürütmenin imkanı yok. Mesela, peynir o kadar birbirinden farklı çeşitlleri olan bir yiyecek ki peynirde şu kadar D vitamini vardır, diye bir şey söylemek mümkün olmuyor. Gördüğünüz değerler 100 gramdaki D vitamini miktarı.

Süt: yaklaşık 60 IU

Peynir: Değişiyor

Yoğurt: Değişiyor

Yumurta: 60 IU. Bir yumurtada ise 40 IU kadar D vitamini var.

Somon Balığı: 500 IU

Bu liste d vitamini hangi besinlerde bulunur, sorusuna kısaca bir cevap vermek için hazırlandı ama bütün D vitamini kaynakları buraya koymadık ve sadece genel bir fikir vermeyi amaçladık.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !