D Vitamini ve Faydaları

D vitamini yakın zamana kadar çocuklara faydası ile bilinen tabir-i caizse bir büyüme vitamini idi. Bu yönü hala çok önemli ama artık biliyoruz ki D vitamini kemikleri büyütmek dışında başka birçok işe yarıyor. Bu yazımızda D vitamininin pek bilinmeyen bu faydalarından söz edeceğiz ve D vitamini ne işe yarar, sorusunun cevabını arayacağız. İlk önce kemiklere ne faydası varmış, bir kez daha bakalım.

Kalsiyum Dengesi

Kalsiyum, süt vb. besinlerde bulunan ve kemiklerimizin sertliğini veren mineraldir. Kalisyum kemiklerinize ulaşamazsa kemik erimesi olur. D vitamini, kalsiyumun bağırsaklarda emilimini sağladığı gibi onu ihtiyaç duyulan yere yani kemik dokularına götürüyor ki burada kemik yapmakta kullanılsın.

Fosfor

Kemikler kalsiyumdan oluştuğu şekilde dişler de fosfordan oluşur. D vitamini burada da gereklidir. Fosforun yiyeceklerden emilmesi ve dişlere götürülüp burada diş dokusuna eklenmesi D vitamininin işidir.

Yeni Dokuların Oluşmasını Sağlıyor

Vücudunuzdaki dokuların yenilenmesi için hücrelerin farklılaşması ve değişik hücre tiplerine dönüşmesi gerekir. D vitamini bu işe yardım eder.

Kan Şekeri Kontrolü

D vitamini insülin salgılanmasını kontrol eden bazı enzimlere yardımcı olduğu için kan şekerinin dengelenmesinde görev aldığını söyleyebiliriz.

Kan Basıncı Kontrolü

D vitamininin tansiyonun kontrol altında tutulmasında bir faydası olabileceği yönünde bazı bulgular vardır. Buna göre D vitamini, kan basıncını düzenleyen hormonların üretilmesine yardımcı olmaktadır.

Bağışıklık Sistemi

D vitamini bağışıklık sistemini güçlendiren bir vitamindir. Hatta kışın hastalıkların artmasının soğuktan ziyade güneş ışığının azlığı nedeniyle vücudumuzun D vitamini üretememesi olduğu düşünülmektedir.

Kansere İyi Geliyor Olabilir

Belli bazı kanser türlerine yakalananlarda D vitamini eksikliği görülmüştür. Bu yüzden D vitamini ile kanser arasında bir ilişki olabileceği ve yeterli D vitamini almanın kanser riskini azaltabileceği düşünülmektedir.

Sonuç: D Vitamini İyi Gelir

D vitamini faydaları ile insanların ilgisini üstüne toplamaya devam ediyor ve d vitamini hangi besinlerde bulunur, diye merak edenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Bu vitaminin faydalarından nasiplenmek için ne iyi yöntem güneş ışınlarından yararlanmak yada bu vitamini içern gıdaları tüketmek.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !