D Vitamini Zehirlenmesi Nasıl Olur?

D vitamini zehirlenmesi kolay kolay gerçekleşmeyen ve aslında bakarsanız, modern zamanlardaki vitamin takviyesi çılgınlığının bir sonucu ortaya çıkan bir sağlık problemi. Normal koşullarda D vitamininin iki şekilde alıyoruz. Güneş ışınları yoluyla cildimizde oluşturulan D vitamini birinci yöntem. Bu yolla vücudunuzdaki D vitamini seviyesinin belli bir ölçünün üzerine çıkması ise imkansız çünkü vücudunuzdaki D vitamini seviyesi çok yükselince istediğiniz kadar güneşte durun, deri hücreleriniz vitamin üretimini kesiyor. Yani bu konuda vücudunuzun bir ayarı var.

İkinci yol ise D vitamini içeren besinler tüketmek suretiyle vitamin ihtiyacınızı karşılamak. Bu şekilde zehirlenmek de mümkün değil çünkü tehlike oluşturacak derece D vitamin almak için günlük gereksinimin on katını yalnız bir gün boyunca değil belki haftalarca bıkmadan yemek gerek. Yani günde 10 litre süt yada 10 kilo somonu bir ay boyunca yemeyi başarırsanız bir risk oluşabilir. Ama kusmadan bunları sindirebileceğinizi düşünsek bile vücudunuz bu kadar çok D vitaminini emmeyecek ve yedikleriniz boşa gidecektir.

İşte bu noktada doğanın bu dengesini bozmak için devreye ilaç ve gıda sanayi giriyor ve insanları D vitamini eksikliği çektiklerine inandırarak önlerine vitamin hapları veya D vitamini ile takviye edilmiş gıdaları sürüyor. İşte D vitamini zehirlenmesi de buradan çıkıyor. Aşırı miktarda ve bağırsakların kolayca emmesi için modifiye edilmiş D vitamini ile doldurulmuş haplar ve sair ürünleri kontrolsüzce alan insanların vücudunda anormal seviyelerde D vitamini birikebiliyor çünkü D vitamini suda çözülmediği için idrarla atılamıyor. Böyle olunca bazı belirtiler ortaya çıkmaya başlıyor.

Zehirlenme Belirtileri ve Tedavi

D vitamini kalsiyumun kemiklere giriş çıkışını kontrol ettiği için denge bozulunca kalsiyum da kontrolden çıkıyor ve damarlarda kalsiyum çökeltisi oluşabiliyor. D vitamini zehirlenmesi belirtileri baş dönmesi, kusma, yorgunluk, hararet, aşırı susama ve aşırı idrara çıkma. Eğer D vitamini hapı falan alıyorsanız ve böyle şeyler size de oluyorsa bir saniye kaybetmeden soluğu hastanede alın çünkü nadir de olsa D vitamini zehirlenmesi ölümle de sonuçlanabiliyor. Doktora zamanında giderseniz tedaviniz başarıyla sonuçlanacaktır. Tedavi, fazla alınan D vitamini ilaçlarının kesilmesi ve gerekiyorsa hastanede bakım alyında tutulma şeklinde oluyor.

Sonuç: D Vitamini İlacı Almayın Ama Peynir Yiyin

Görüldüğü üzere D vitamini zehirlenmesi ancak ilaç kullananlarda görülebilecek bir durum ve normal beslenen bir kişinin başına böyle birşeyin geldiğine dair bir kayıt elimizde yok. Bu yüzden D vitamini ihtiyacınızı yiyeceklerden karşılamak en doğrusu. D vitamini nelerde bulunur, diye bir araştırma yapmak iyi bir başlangıç olabilir.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !