D Vitaminli Yiyecekler Güneşe Çıkmayanların Kurtarıcısı

D vitamini eksikliği, en gelişmiş ve zengin milletlerden başlayıp dünyanın ücra köşelerinde doğayla iç içe yaşayan toplumlara kadar herkesin sorunu olmaya devam ediyor. Günümüzde insanların ihtiyaç duydukları gıdaları bulup tüketmeleri eskisine göre daha kolay ve medya gece gündüz D vitamini ve bu vitaminin eksikliği konusunda haberler yapıp insanları bilgilendiriyor. Oysa elimizdeki imkanlar ve bilgi artsa da bir türlü yeterince D vitamini alamıyoruz. Bunun birçok sebebi var elbette ama D vitamini yetersizliğinin nedenleri arasında en önemlilerden birisi güneşe çıkmamak.

yumurta

görsel: nydailynews.com

Aslında en iyi D vitamini kaynağı yeryüzünün büyük bir kısmında hergün görülebilen güneş. Ülkemizin güney kıyılardan yukarılara çıktıkça D vitamini dağıtan güneş ışınlarının açısı düşüyor ve bu yüzden ülkemizde kış aylarında D vitamini almak biraz sıkıntı. Ancak daha güneydeki ülkelerde böyle bir problem yok ve Ocak ayında bile dışarıda 15 dakika dolaşmak insana bol bol D vitamini kazandırabilir. Ancak dört mevsim tam güneşin karşısında duran Afirka kıtasında bile yeterince raşitizm gibi D vitamini almamanın yol açtığı hastalıklar yoğun olarak görülüyor. Bu şaşırtıcı çünkü bu kadar çok güneş alan bir kıtada insanların D vitamini ile ilgili bir problem yaşamaması gerekirdi.

Bazı durumlarda güneşe çıkan insanlar bile D vitamini yetersizliği yaşayabilir. Örneğin cilt rengi çok koyu olanların derisi D vitamini sentezi açısından çok verimli değildir. Bunlar güneşte çok dursalar bile çok az D vitamini üretebilirler. Sıcak ülkelerin bir çoğunda insanlar böyle bir problem yaşıyor olabilir. Ancak, güneyde yada kuzeydeki ülkelerin insanlarından önemli bir kısmının D vitamini ile arasının kötü olmasının sebebi hiç güneşe çıkmıyor olmaları. Bunlardan birisi de siz olabilirsiniz çünkü ülkemizde de güneşten faydalanma oranı düşük ve vitamin eksikliği oranı yüksek. Bu durumun nelere yol açabileceği konusunda bilgilenmeniz gerekli.

D vitamini, kemikler, dişler, kaslar, sinir sistemi, bağışıklık sistemi ve dolaşım sistemi açısından çok önemli bir vitamindir. D vitamini almadığınız takdirde kemik ve dişlerin zayıflaması başınıza gelebilecekler bakımından sadece başlangıçtır. D vitamini kas ve sinir sistemini de çalıştırdığı için bu vitamini gıdalardan yada güneşten almayanlarda yorgunluk, güçsüzlük ve kaslarda koordinasyon eksikliği gibi vitamin eksikliği belirtileri kendini gösterebilir. Kas sistemi zaten zayıflamış olan yaşlılar D vitamini konusunda bilinçli olmalıdır çünkü kaslardaki zayıflık düşme riskini artırır ve kemikleri de D vitaminsiz kalmış yaşlılar için bu tehlikeli bir durumdur. D vitamini olmazsa en basit enfeksiyonlara bile yakalanma riskiniz yükselir çünkü bağışıklık sisteminiz en çok ihtiyaç duyduğu vitaminden mahrum kalmış olur. D vitamini seviyesi düşük olanlarda kalp krizi, inme ve depresyon riski de yüksektir.

Durumun bu kadar ciddi olduğunu gördüğünüze göre bu konuda birşeyler yapmanın vaktinin geldiği konusunda hemfikiriz. İlk olarak kendinizi suçlamaktan vazgeçin ve kendinizi zorla güneşe çıkmak zorunda hissetmeyin. Güneş ışığı her ne kadar D vitamini üretmenizi sağlasa da cilt kanseri gibi riskleri de beraberinde getirmektedir. Bu yüzden güneşe çıkmak dışında D vitamini alma yöntemlerini araştırmak iyi olabilir. Kuşkusuz D vitamini ihtiyacınızı gidermek için en iyi yollardan birisi D vitamini içeren yiyecekler tüketmektir. Herkesin kolayca ulaşabileceği peynir, yumurta, süt ve balık gibi besinler; yazın yada kışın, güneş varken yada yokken sizin D vitamini depolarınızı dolu tutacaktır.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !