Demir Eksikliği Olanlar için Mineral Deposu Bulgur

Özellikle Ortadoğu mutfağının olmazsa olmaz malzemelerinden olan bulgur, son birkaç yıl içinde yerel bir tat olmanın ötesinde geçip sağlığa faydaları ile kendinden söz ettiren bir tahıl ürünü haline geldi. Buğdaydan üretilen bulgurun faydaları ortaya çıktıkça insanlar çok basit ve sıradan bir besin maddesi gibi görünen bu yiyeceğin aslında bir süper-gıda olabileceğini keşfettiler. Buğdayın su emdirilip ısıtılması ve yarı pişmiş hale geldikten sonra kurutulması ile üretilen bulgur aslında pişmiş ve kurutulmuş buğdaydır. Ancak ekmek ve diğer hamur işi yiyeceklerden farklı olarak bulgur, buğdayın gerçekten vücuda faydalı besin maddelerini içeren kepek kısmını yani buğday tohumunun kabuğunu da içerir. Normal buğday işleme sırasında genellikle ayrılıp atılan bu kısım buğdaydaki mineral ve lifin büyük ölçüde bulunduğu yerdir ve bulgurun mineral açısından zengin olması bu bölüm sayesindedir.

resim: http://www.motherearthnews.com/real-food/how-to-cook-bulgur-zmaz74zhol

Bulgurun mineral açısından zengin olduğu söyledik ama acaba bulgurda hangi mineraller bulunuyor ve mesela bulgurda demir var mı? Bu soruya kısa ve net bir cevap verebiliyoruz ve bu demir eksikliği olanları da mutlu edecek bir cevap. Evet, bulgurda demir vardır ve bulgurdaki demir minerali oranı az da değildir. Bir tabak bulgur pilavı yaklaşık 200 gram kabul edilirse bir tabakta 2 mg kadar demir bulunur ve bir insana günde gereken demirin miktar olarak yüzde 10 ila 20’sini oluşturur. Etkilenmemiş olabilirsiniz ama gün içinde başka birçok demir içeren gıda tükettiğiniz için hepsi birlikte ihtiyacınızı giderecektir. Kaldı ki bulgur, beyaz un ve pirinçten çok daha fazla demir içermesi sayesinde demir eksikliği çekenler için iyi bir altenatif olabilmektedir. Bulgurdaki demir, bitkisel olduğu için bazı faktürler ne kadar emildiğine etki etmektedir. Mesela bulgurla birlikte yoğurt yada ayran tüketirseniz bu gıdalardaki bol kalsiyum demir emilimini azaltabilir. Öte yandan demir içeren et ürünleri bitkilerdeki demirin de emilmesini sağlamaktadır. Yani bulgurla beraber kırmızı et yemek hem etten demir almayı sağlar hem de bulgurdaki demir de daha iyi sindirilir. Son olrak C vitamini bitki demirinin emilmesini sağlayan önemli bir faktördür. Taze limon suyu sıkılmış yeşil salatayı bulgurun yanında yerseniz hem demir hem başka mineralleri bol bol almış olursunuz. Zira bulgurdaki tek mineral demir de değildir.

Bulgurda başka minerallerde bulunur ve bunlar arasında en çok bulunan magnezyumdur. Birkaç tabak bulgur pilavı yediğinizde günlük magnezyum ihtiyacı tamamlanmış olur ve tahmin ettiğinizden daha önnemli bir faydadır. Şöyle ki bugün çoğu insan yeterince magnezyum alamıyor ve yogunluk, gereginlik, depresyon, kramplar ve kabızlık gibi magnezyum eksikliği belirtileri yaşam kalitesini olumsuz etkileyebiliyor. Bu akşam şeker deposu pirinç pilavı yemekten vazgeçip çok daha kolay pişirilen bir tabak bulgur pilavını tercih etmek magnezyum eksikliğini uzak tutmak için yapabileceğinizi çok prtatik bir seçimdir.

Bulgur, hiç çekinmeden yemeniz gereken bir gıda çünkü zararı yok ve faydası çok. Magnezyum ve demir gibi mineraller yanında bulgurdaki vitaminler ile protein ve lif de sağlığınıza iyi etki edecektir.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !