Demir Eksikliği ve Buna Bağlı Aneminin Belirtileri Nelerdir?

Demir eksikliği çok yönlü ve sebepleri kadar yol açtığı hastalıklar açısından da çeşitleri ve dereceleri olan bir sağlık problemi. Elbette ilk olarak demir eksikliği neden olur, diye düşünmeli ve bu eksikliğin belirtileri görülen kişilerde olabilecek başka hastalıkları da kontrol etmeliyiz. Örneğin demir eksikliğinin bir nedeni ülser olabilir çünkü bu hastalık sindirim sisteminde kronik iç kanamaya yol açar ve bu şekilde kan kaybeden hasta kansızlık ile karşı karşıya kalır. Demir eksikliği yanlış kullanılan ilaçlardan da kaynaklanıyor olabilir çünkü birçok ilaç gıdalarla etkileşime girmekte ve gıdalardaki bazı besin öğelerinin az yada çok emilmesine yol açmaktadır. Kuşkusuz bu konularda yetkili kişi doktorunuzdur. Bununla beraber, demir eksikliği hangi hastalıklara yol açar ve belirtileri nelerdir, biliyorsanız siz de duruma daha bilnçli bir şekilde yaklaşabilirsiniz ve iyileşme süreciniz daha rahat olur. Bu amaçla ilk olarak demir eksiklikliğinde görülen belirtileri öğrenmek gereklidir. Bu belirtileri gözlemleyip zamanında doktora başvurmak demir eksikliğinden çabucak kurtulmayı ve olası kötü sonuçları engellemeyi sağlayacaktır.

demir

resim: mpcp.com

Demir eksikliğinin en çok görülen belirtisi sabah yorgun uyanmak ve gün içinde süren bitkinliktir. Demir eksikliği olan kişilerde kan hücrelerinin sayısı azalır yada hücreler normalden küçük ve hemoglobin oranı düşüktür. Bu durumda kırmızı olması gereken kan hücreleri saydamlaşır ve oksijen taşıma kapasiteleri düşer. Oksijen hücrelerimizin enerji üretmesi için gereken elementtir ve kansızlık yaşıyorsanız hücreleriniz enerji üretemediği için kendinizi güçsüz hissedersiniz. Oksijene en çok ihtiyaç duyan kaslarınız en küçük nir harekette yorulur. Demir eksikliği anemisi problemi olan kişiler merdiven çıkınca nefes nefes kalır yada yerlerinden kalkıp bir iş yapmaya üşenir. Bu sebeple obezite de demir eksikliği ile beraber görülebilen bir bozukluktur.

Demir eksikliğinin önemli bir başka belirtisi ise beyin faaliyetlerinde yavaşlamadır. Kanın oksijen taşıma kabiliyetinin azalması ve dokularda oksijen azlığı çekilmesi beyni de etkisi altına alır. Oksijen alamayan beyin hücreleri tam verimde çalışmaz ve karar verme ve sorun çözme becerilerinizde bir azalma hissedebilirsiniz. Kansızlığı olanlar konsantre olmakta ve işlerini yapmakta zorluk çekerler. Unutkanlık ve dalgınlık da gene demir azlığına bağlı olarak ortaya çıkan problemlerdir. İleri derecedeki demir eksikliği ise depresyonan kadar gidebilen nerolojik problemler yaratabilir.

Demir eksikliği olduğundan şüphe edilen kişide aranması gereken bir başka belirti ise üşümedir. Kansızlık nedeniyle dokular yeterince enerji üretemeyince vücut ısısını korumak da zorlaşır. Eğer normal dışı bir üşüme ve eskiye göre soğuktan rahatsız olma ve sıcağı arama gibi belirtileri kendinizde gözlemliyorsanız, demir eksikliği ile karşı karşıya olma ihtimalinizi göz önünde bulundurmak gereklidir.

Çarpıntı ve kalp ağrısı hissediyorsanız demir eksikliği belirtileri içinde en ciddi olanı tecrübe ediyor olabilirsiniz. Kalbin hızlı atması kansızlığa vücudun verdiği bir tepkidir. Kan artık eskisi kadar oksijen taşıyamadığı için kalp kanı daha hızlı vücutta dolaştırarak açığı gidermeye çalışır. Şüphesiz kalp çarpıntısı başka birçok hastalığın belirtisi olabilir. Bu yüzden böyle bir durum gözlendiğinde derhal doktora gitmekte fayda vardır. Demir eksikliğinin yol açtığı çarpıntı tedavi edilmezse kalp büyümesi ve kalp hastalığına sebep olabilir.

Kendinizde demir eksikliği olduğunu düşündürecek bir belirti tespit ederseniz atmanız gereken ilk adım bir doktora başvurmaktır. Zira sizin tespit ettiğiniz belirtiler demir eksikliğine işaret ediyor olmak zorunda değildir ve başka bir hastalıkla da ilgili olabilir. Ayrıca demir eksikliğine neden olan hastalıkların da teşhis edilmesi doğru tedavi süreci için elzemdir ve bunun ancak bir doktor yapabilir.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !