Demir Eksikliğinin Olası Nedenleri Nelerdir?

Dünya genelinde en yaygın mineral eksikliği olarak kabul edilen demir eksikliği en çok Güney Asya ve Afrika gibi geri kalmış ve insanların büyük ölçüde tahılla beslendiği coğrafyalarda kendini göstermektedir. Yaşam kalitesinde ve iş veriminde belirgin bir azalma yanında, tedavi edilemeyen kişilerde önemli kronik bozukluklara da yol açabilen demir eksikliği ciddiye alınması gereken bir sağlık problemidir ve demir eksikliğinin neden ortaya çıktığının hem uzmanlar hem de halk tarafından kesin bir biçimde kavranması bu yolda önemli bir adım olacaktır. Bu sebeple elimizdeki yazıda demir eksikliği hakkında genel bir bilgi verildikten sonra demir eksikliğinin sebepleri hususu üzerinde durulacaktır.

bu neden oluyor?

resim: womenshealthmag

Demir eksikliği, kandaki demir minerali miktarının belirlenmiş en alt sınırın altında seyretmesi demektir. Demir, kan hücrelerinde bulunan bir element olduğu için kandaki demir miktarının ölçülmesi vücuttaki bütün demir miktarı hakkında kesin bir fikir verebilmektedir. Çok sık yapılan kan testleri hemoglobin ve ferritin testleridir. Bu testler genellikle demir eksikliği belirtileri gösteren kişilere yapılır ve söz konusu belirtilerin bir mineral eksikliğine mi yoksa bir başka hastalığa mı işaret ettiği ortaya çıkartılır. Demir eksikliği tespit edilen kişilere gerekli tedavi uygulanmalıdır çünkü gereği yapılmadığı durumda demir eksikliğinde görülen hastalıklar tehlikeli ve geri dönüşü olmayan hastalıklar olabilmektedir.

Demir eksikliğinin nedenlerine göz attığımızda ilk karşımıza çıkan sebep elbette yanlış beslenme olmaktadır. Birçok kişi ne yazık ki demir hangi besinlerde bulunur, bilmemekte ve demir eksikliğinin olduğu öğrendikten sonra bile kulaktan dolma bilgilere inanarak yanlış beslenmekte ve bu yüzden demir eksikliği bir türlü tedavi edilememektedir. Demir eksikliği tedavisi için yalnızca demir içeren besinlerin tüketilmesi yetmemektedir. Aynı zamanda çay ve kahve gibi demir eksikliğinden sorumlu içecek ve yiyecekler öğrenilmeli ve bunların kullanımı azaltılmalı ve bunlar yemek saatleri dışında tüketilmelidir. Bu bakımdan demir eksikliğine neden olan faktörler içinde kafeinli içeceklerin çok tüketilmesini saymak gereklidir.

Biliyoruz ki bazı hastalıklar da demir eksikliğine neden olur ve bunlar iki türlüdür. İlk grupta kan kaybına yol açan hastalıklardan söz etmek gerekir. Ülser ve bazı kanser türleri kronik iç kanamaya sebep olur. Bunun neticesinde sürekli kan kaybı yaşayan vücut kan hücrelerini yenilerken demir minerali yetersiz kalabilir. Bu tip bir demir eksikliği olan kişilerde belirtiler çok şiddetli olarak görülür ve yapılan testler sonucunda hemoglobin seviyesinde ciddi düşmeler belirlenir. Doktor, demir eksikliğinin bu tür hastalıklardan kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamak için ek belirtileri sormalı ve gerekli testleri uygulamalıdır.

Demir eksikliğine neden olan bir başka hastalık tipi ise sindirim sistemi ile ilgili olan ve demir emilimini etkileyen hastalıklardır. Bu tür demir eksikliğinde hasta ağız yoluyla alınan demir takviyeleriyle iyileşmez çünkü ağızdan ne kadar demir alınırsa alınsın vücut demiri emmediği için mineral takviyesi boşa gitmektedir. Bu durumda hastalığın çeşidine göre doktor tarafından uygun görülecek tedaviler uygulanacaktır.

Demir eksikliği neden olur, artık bildiğimize göre bu sinsi sağlık tehdidine karşı daha etkin önlem alma kabiliyetine sahip olduğumuz düşünülebilir. Demir eksikliği özellikle gebeler ve büyüme çağındaki çocuklarda dikkat edilmesi ve teşhis ve tedavisinde ivedilik gösterilmesi gereken bir sorun. Bu açıdan herkese demir eksikliği konusunda bilgi edinmek ve bu problemi gereken önemi göstererek araştırmak konusunda görev düşmektedir.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !