Dişteki Çay Lekeleri Başınıza Bela Mı Oldu?

Düzgün ve beyaz dişlere sahip olmak günümüzün başta gelen estetik beklentileri arasında yer alıyor. Dişleri sarartan ve leke yapan yiyecek ve içecekler ise güzelliği yakalamak isteyenlerin korkulu rüyası haline geliyor. İronik bir şekilde dünyanın en çok tüketilen içeceği, dişlerdeki sarı lekelerin de baş sorumlularından birisi. Çaydan söz ediyoruz. Japonya’dan İngiltere’ye bir çok millet ve kültür tarafından benimsenmiş ve yeşil, siyah ve beyaz gibi bir sürü çeşidi üretilmiş bu içecek duruma göre sıcak veya soğuk, şekerli veya şekersiz tüketilebiliyor. Popüleritesi soğuk meşrubatları bile kenara iten çay son yıllarda içecek sanayi tarafından da ilgi gördü ve birçok soğuk çay çeşidi piyasaya sürüldü. Ancak bütün bu çay çeşitlerinin ve en çok da siyah çayın insanların hiç de hoşuna gitmeyen bir yönü var: Çay dişleri sarartıyor…

resim: http://servingjoy.com/fun-facts-of-black-tea/

Eğer çay dişleri sarartır mı, diye küçük bir araştırma yaparsanız çayın tanen adı verilen bir gruba mensup bileşiklerden bolca içerdiğini öğrenmeniz uzun sürmeyecektir. Birçok bitki ve meyvede tanenler var ama çaydakiler özellikle koyu renkli cinsten ve siyah çayda çok yoğun olarak bulunuyorlar. Çayın dişleri sarartır bir içecek olmasının sorumlusu da bu koyu kırmızı ve kahverengi renkli organik bileşikler. Aslında bunlar zararlı da değiller. Hatta çayın faydaları bu bileşikleri içermesi sayesinde ortaya çıkıyor. Tanenler antioksidan özellikli, mikropları öldürüyor ve gıdalardaki fazla yağ ve kolesterolün emilmesinin önüne geçerek metabolizmayı koruyor. Tanenler bir faydası ise doğrudan doğruya dişlere yönelik. Bakterileri öldüren bu bileşikler diş çürümelerini engelliyor.

Ne yazık ki siyah çayda bolca bulunan tannenlerin bir kısmı siz çayı içtikten sonra ağzınızda ve dişlerinizin üzerinde kalır. Bu bileşikler birkaç saat içerisinide dişlerin üzerinde kuruyup donar ve ince ve sarı bir tabaka meydana getirir. Bir sefer çay içmekle oluşacak tabaka gözle görülemez ama yüzlerce çay bardağını boşalttıktan sonra dişlerinizin üzerinde tortular görülmeye başlar ve sarı renkli diş lekeleri işte böyle oluşur.

Dişteki çay lekelerine karşı alabileceğiniz bir dizi önlem var ve bunlar mevcut diş lekelerinin zamanla ortadan kalkmasını sağlayabileceği gibi dişleriniz henüz sararmamışsa çayın dişlerinizi boyamasının önüne de geçebilir. Çayın diş sarartıcı etkisine karşı en etkili önlem sık sık diş fırçalamak. Diş fırçalamak ağzınızda çay içtikten sonra kalan henüz katılaşmamış tanik asit moleküllerini söküp atar ve dişlerde sarı tortu oluşmasını engeller. Dişlerde donmuş durumda bulunan tanik asit tortuları ise bir fırçalamayla gitmeyecektir. Ancak dişlerinizi düzenli olarak fırçalamaya devam ettikçe çayın neden olduğu lekeler silikleşecek ve dişleriniz doğal beyazlığına kavuşacaktır.

Eğer tam bir çay bağımlısı iseniz ve bütün gün durmadan içtiğiniz her bardaktan sonra diş fırçalamak gibi bir lüksünüz yoksa sadece ağzınızı çalkalayıp tükürmek bile çok etkili bir tedbir olabilir. Çay içtikten hemen sonra ağzınızı suyla çalkaladığınızda tükürdüğünüz suyun çay renginde olduğunu göreceksiniz. Böyle dişlerinizde donmak yerine çay boyası lavaboya gidecektir.

Elbette çay ne kadar demli ve koyu renkli olursa içindeki renkli madde oranıda o kadar yüksek olacak ve dişleri daha çok leker yapacaktır. Bu yüzden koyu renkli kaçak çaydan uzak durmak dişlerini sarartmak istemeyenler için iyi fikir olabilir. İçtiğiniz çayı da çok demli içmemek gereklidir. Yeşil çay, siyah çaya göre çok daha az tanik bileşikler içerir. Bu yüzden diş sararmasına karşı özel bir nefretiniz varsa belki de siyah çay yerine yeşil olanı tercih etmelisiniz.

Gerçekten siyah çay dişleri sarartır ama gördüğünüz gibi bu yan etkiyi azaltabilecek çeşitli önlemler almak mümkündür. Öte yandan yaptıklarınız işe yaramadıysa ve çaydan vazgeçmek de bir seçenek değilse, belki de sararmış dişlerinizi o kadar umursamaya gerek yoktur. Dişteki çay lekeleri aslında dişe bir zarar vermez ve sadece üstünü örten bir tortu teşkil ederler. Bilakis, şekersiz çay dişleri koruyan bir içecektir.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !