Dünyanın En Çok Tüketilen İçeçeği Nedir?

Dünyanın En Çok Tüketilen İçeçeği Nedir?

Özellikle sıcak günlerede yorgunluğumuzu atmak ve bir nebze olsun serinlemek için güzel bir meşrubattan yada soğuk bir kış günü içimizi ısıtmak için sıcak bir içecekten daha iyisi var mıdır? Gerçekten, ister sıcak olsun ister soğuk, içecekler hem su ihtiyacımızı karşılar hem de yerine göre muhteviyatlarında bulunan yararlı maddeler ile sağlıklı ve dinç kalmamıza yardımcı olurlar. İşte bu yüzden dünyanın her köşesindeki farklı kültürler sayısız farklı meşrubat icat etmişler ve bunları tüketmişler. Bazı içecekler ise belli bir coğrafyayla sınırlı kalmamış dünyaya yayılarak tüm yeryüzünde popülariteye ulaşmıştır. Öyle ki bunlardan bazıları bir tür bağımlılık bile yaratabilmektedir. İşte bu yazımızda dünya çapında sevilerek tüketilen bu içeceklerden en çok beğenilen ve ilgi görenlere göz atacağız. Sıralamada en çok içilen meşrubat son sırada yer alıyor çünkü onu ilk sırada açıklarsak yeterince heyecanlı olmazdı.

resim: https://authoritynutrition.com/matcha-green-tea/

7. Sırada Votka

Rus kültürü ile özdeşleşmiş bu içkinin neden çok tüketildiğini anlmak için Rusya’nın haritada kapladığı yere bakmanız yeterli. Sırbistan ve Kazakistan gibi Sovyet nüfuzunda bir yüzyıl geçirmiş ülkelerde bu sağlığa son derece zararlı içkinin en çok içildiği yerler arasında. Dahası votka zamanla dünyaya yayılıp başka ülkelerde de kendine yer bulmuş.

6. Sırada Kola

Fabrikada üretilmiş sahte gıdalara bayılıyorsanız kola tam sizin aradığınız şey olabilir ama sağlıklı bir yaşam peşindeyseniz bu şeker deposu asitli sudan uzak durmanız daha iyi olabilir. Kola bir tür gıda boyası ile renklendirilmiş şekerli sudan başka bir şey değildir ve şeker oranı o kadar yüksektir ki insülin direncinizi artırabilir. Kolanın suyun yerine geçmesi mide hastalıkları, şeker hastalığı, obezite ve mineral eksiklikleri gibi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bunun yerine su için.

5. Sırada Bira

Arpa suyunun fermente olmasıyla elde edilen bu alkollü içecek muhtemelen şarapla birlikte en eski içkilerden birisi. Bin yıllardır insanların sağlığına zarar veren bira alkül oranı düşük olduğu ve çok içilebildiği için tercih ediliyor. Bununla birlikte kalorisi çok yüksek ve obeziteye yol açtığını farkeden insanlar “bira göbeği” diye bir tabir oluşturmuşlar.

4. Sırada Portakal Suyu

Ümidimi yitirmeye başlamıştım ama en çok içilen dördüncü içeceğin portakal suyu olması bana bu dünyada sağlığını düşünen insanlarında var olabileceğini gösterdi. Lif ve başka faydaları bakımından meyve olarak tüketilen portakalın yerini tutmasa bile portakal suyu bol C vitamini içeren sağlıklı bir içecek. Bol ve ucuza elde edilebilen portakal, dünyanın kolay üretilen meyve suyunun da ham maddesi olmuş.

3. Sırada Enerji İçeceği

Meraktan birkaç defa denemiş olabileceğiniz ve ülkemizde çok büyük bir ilgi görmeyen bu fabrika üretimi yapay ürünün dünyanın en sevilen içecekleri arasında yer alması sizi şaşırtmış olabilir. Medya hergün enerji içeceğiniz ne kadar zararlı olabileceği konusunda yeni bir haber yayınlaya dursun. Avrupa ve Amerika’da insanlar bunu içmeden bir gün bile geçirmiyor. Enerji içeceği kafein yanında kendinizi geçici olarak dinç hissetmenizi sağlayacak çeşitli kimyasallar içeriyor.

2. Sırada Kahve

Bunu dünyaya tanıtan Araplar olsa da şu anda en çok içilen ikinci meşrubat olmasını Amerikalılar’ın kahve bağımlısı olmasına borçluyuz. ABD, bugün çeşit çeşit kahvenin bolca tüketildiği ve kahve kültürünün adeta dünyaya yayıldığı bir metkez haline gelmiş. Bizde son on yılda kahveye ilgi büyük oranda arttı ama bir numaradaki içecekle kahvenin başa çıkması mümkün değil.

1. Sırada Camellia Sinensis

Diş lekeleri yapmasından şikayet etsek de çay dışında bir şey değil bu ama bitkinin adını vermeyi tercih ettik çünkü dünyanın en çok tüketilen içeceği birkaç türlü içime hazırlanabiliyor. Eğer çok erken ve ham olarak toplanırsa beyaz renkli olan Camellia Sinensis tomurcukları biraz daha olgunlaşınca yeşil renk alır. Bu sırada toplanıp ıslatma ve kurutma işlemleri neticesinde yeşil renkli sıcak bir içeceğin demlenmesinde kullanılabilecek buruma gelirler. Eğer fermente edilirlerse siyah olurlar. Bu çeşitlerin hepsinin tüketim miktarını bir araya topladığımızda Camellia Sinensis karşısında hiçbir rakibin duramayacağı bir içecek olarak karşımıza çıkmaktadır ve sağlığa faydaları da az değildir.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !