En Çok Potasyum İçeren 10 Gıda

Mineraller genelde metal cinsinden elementler olup insan vücudunda tıpkı vitaminler gibi önemli görevler ifa etmekte ve gıdalar yoluyla düzenli olarak vücuda alınmaları gerekmektedir. Bunlardan bazılarını duymuş olmalısınız. Mesela kan yapan demir minerali ve kemikleri büyüten kalsiyum minerali bunlardan bazılarıdır. Az bilinen ama önemi hiç de az olmayan bir başka mineral ise potasyumdur. Potasyum, normalde mineral tuzları halinde toprakta bulunur ve bunu topraktan emen bitkiler potasyumu özellikle yapraklarında ve köklerinde biriktirir. Potasyum, canlı hücrelerinde çeşitli enzimleri üretmesi yanında hücre basıncının korunmasını sağlar ve potasyum faydaları bu mineralin çok önemli olmasının ana sebebidir. Vücdunun potasyum ihtiyacının hayli yüksek olması ve potasyum eksikliğinin pek bilinmeyen ama yaygın bir problem oluşu potasyumu daha da kritik bir mineral yapmaktadır. Bu yüzden potasyumun bulunduğu besinleri bilmek ehemmiyet arz etmektedir. Biz de bu yüzden sizin için en çok potasyum bulunan 10 gıdanın listesini hazırladık. İşte potasyum şampiyonları:

resim: usc.edu

1-) Kuru Fasulye: Bunu pilavla birlikte yediğinizde tam bir enerji ve protain deposu haline geliyor. Topraktan zengin mineralleri toplayan fasulye bitkisinin tohumu aynı zamanda iyi bir potasyum kaynağı. Bu hesaplı gıdayı daha çok tüketmekle hiçbir şey kaybetmeyeceğiniz gibi çok şey kazanabilirsiniz.

2-) Muz: Kas yapma düşkünlerini bir elinde dambıl bir elinde muzla görebilirsiniz. Bunun sebebi muzun potasyum içeren bir meyve olması ve potasyumun kasların gücünü artırmasıdır. Bu yüzden muz yemek sizi güçlü ve zinde yapabilir.

3-) Hurma: Mineraller ve şeker açısından çok zengin, kuvvet verici bir meyve olan hurma aynı zamanda en lezzetli meyvelerden birisi. Sadece Ramazan’da hurma yiyeceksiniz diye bir kaide kesinlikle yok.

4-) Kuru Kayısı: Kayısının yaş halidepotasyum içerir ama suyu buharlaştıktan sonra çok daha yoğun bir besin deposu haline gelen kuru kayısı tam bir potasyum şampiyonudur.

5-) Ispanak: Temel Reis, bunu yediğini zaman süper kahraman haline geliyor. Bu bir abartı olsa da demir, kalsiyum, magnezyum ve potasyum içeriği ile dikkat çeken ıspanak gerçekten bünyeyi güçlendiren bir yiyecek.

6-) Roka: İçindeki potasyum miktarına baktığınızda rokanın potasyum içeren besinler içinde ilk sıralarda geldiğini söyleyebiliriz. Ne var ki roka keskin tadı nedeniyle çok az miktarda tüketilebiliyor.

7-) Keçi Sütü: İnek sütü de potasyum içeren bir içecektir ama keçi sütü ondan yaklaşık yüsde elli daha çok mineral ihtiva ediyor. Denemekte fayda var.

8-) Badem: Hangi çerezi yesem diye düşünenler için işte bir ip ucu. Badem yemek size potasyum sağlayarak depresyonla savaşmanızı sağlayabilir. Yalnız o kadar. Badem, ayrıca en çok E vitamini içeren yiyeceklerden birisi.

9-) Kabak Çekirdeği: Balkabağının kendi de çekirdekleri de şifa kaynağı. Kabak çekirdeği magnezyum ve potasyum gibi mineralleri bol miktarda ihtiva ediyor.

10-) Alabalık: Çok sıradan bir balık olarak görülen alabalık aslında Omega-3, potasyum ve protein gibi besin öğeleri içeren bir sağlık kaynağıdır.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !