En Sevdiğiniz Balığın Hamsi Olmasının Faydaları

Deniz Haber Ajansı websitesinde okuduğum bir habere göre bundan on yıllar önce balık hallerinde satılan balıkların büyük çoğunluğu uskumruymuş. Yani Türh halkı on yıllar önce en çok uskumru yermiş ama bugün durum değişmiş ve uskumrunun oranı yüzde 1’in bile altına düşmüş. Artık hangi balığı en çok yediğimizi herhalde tahmin edebiliyorsunuzdur. Tabi ki cevap hamsi. Aynı haberde şu anda hallerde bulunan balıkların yüzde 40’ını hamsinin teşkil ettiği söyleniyordu. Bence çok eksik bir rakam. Bir kere Karadeniz’de avlanan balıkların yüzde 70’inin hamsi olduğunu biliyoruz. Üstelik kendi yediğiniz balıkları düşününce siz de bana hak vereceksiniz. Şahsen çok hamsi taraftarı birisi değilim ve başka balıklar yemeye gayret ederim. Ancak benim bile yediğim balıkların yarısından çoğu hamsidir. Bu yüzden siz de benim kadar iyi biliyorsunuz ki hamsi yalnızca en çok yediğimiz balık değil aynı zamanda açık arayla diğer balıklara fark atıyor. Hamsi, kesinlikle en sevdiğimiz balık.

Bizde ucuz olan şeyi kalitesiz olarak görmek adettir ama her ne kadar en ucuz balık olsa da hamsinin hiç de kötü bir tercih olduğunu söyleyemeyiz. Hamsiyi tecih etmenin birçok faydası var ilkini söyledik bile. Hamsi gayet ucuz bir balık. En pahalı olduğu zaman bile kırmızı etin dörtte biri fiyatına sağlam bir protein kaynağı satım almaya kim kötü diyebilir ki? Gerçekten hamsi göreceğimiz şekilde sağlığımızı korurken cebimizi de koruyor.

Hamsi sağlığımızı koruyor dedik. Bunun sebebini anlamak için hamsinin besin değeri neymiş, bir bakalım. Hamsinin protein içerdiğinden söz ettik. Bu balığın protein oranı dana etiyle aynı yani et yerine balık yiyince bir şey kaybeymiyorsunuz. Üstelik hamside fazladan bazı vitaminler de var. Mesela B3 ve D vitamini açısından hamsi iyi bir seçim. Bu da yetmez mi gibi hamsi de çeşitli minerallerden bolca var ve omega-3 de içeriyor.

Balıkta ağır metal tehlikesini duymuş olmalısınız. Sanayileşme yüzünden yüz yıl içinde denizlere tonlarca zehirli ağır metal akıtıldı. Yosunlar ve küçük deniz canlıları bunları bünyelerine alıyor ve onları yiyen balıklar da daha yüksek oranda bunları etlerinde biriktiriyor. İşte bu yüzden insanlar bazen balık yemekten çekiniyor. Oysa hamside bu tür ağır metallerin bulunma ihtimali düşük çünkü zaten küçük bir balık olup vücudunda zehir biriktirecek kadar bile yaşamayan hamsi çoğunlukla temiz olan denizin üst kısmılarında gezer.

Balıklar artık denizden değil de yapay yemlerle beslendikleri çiftliklerden çıkıp önümüzde geliyor. Gittikçe doğadan kopuyoruz ve balıkların besin değeri de düşüyor. Hamsi ise denizden avlanır ve her zaman da denizden çıkarılacaktır. Zira çiftlikte yetiştirilmeye hiç de uygun bir balık değil. Yani hamsinin faydaları yetmiyormuş gibi bir de doğallığı var. İşte bu yüzden hamsiyi çok sevmeniz hiç de kötü bir şey değil.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !