Esansiyel Yağ Asitleri Nelerdir?

Esansiyel yağ asitleri sağlığıklı bir hayat yaşamak isteyenlerin düzenli olarak gıdalardan alması lazım olan en önemli organik bileşikler arasında yer almasına rağmen birçoğumuz bu yağ asitleri hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olmayı bırakın bu yağların varlığından bile haberdar değiliz. Bu yüzden esansiyel yağ asitlerinin ne olduğunu, çeşitlerini, niye gerekli olduklarını ve bunları hangi gıdalardan temin edebileceğimizi öğrenmemizin vakti geldi de geçiyor. Bu yazımızda, diğer adı temel yağ asitleri olan bu besin maddelerinin tam olarak ne olduklarını değerlendirerek bu konuda bir katkı sağlamayı görev bildik.

esansiyel yağ asitleriEsansiyel sözcüğü ingilizce “essential” kelimesinden dilimize geçmiş bir terim ve “temel”, “elzem”, “en önemli” gibi anlamları var. Esansiyel yağ asitleri de gerçekten vazgeçilmez ve yeri başka maddelerle doldurulamaz yağ asitleridir. Biliyorsunuz, bedenimizde her saniye on binlerce farklı kimyasal reaksiyon devam ediyor ve biz bu reaksiyonların akıl almaz ve mucizevi uyumu sayesinde yaşayabiliyoruz. Bu reaksiyonların her biri sayısız değişik organik ve organik olmayan bileşik ve elemente ihtiyaç duyuyor. Bu türlü bileşiklerin önemlid bir kısmını neyseki vücudumuz elindeki malzemelerden sentezleme yeteneğine sahip. Bir kısmımı ise sentezleyecek mekanizmalar insan vücududunda yok mecburi olarak bu maddeler gıdalardan kullanıma hazır formda alınmak zorunda. Mesela vitaminler bu gruba giriyor çünkü vitaminsiz hastalıklar ve hatta ölüm kaçınılmazdır. Oysa hiçbir vitamini vücudumuz üretemiyor ve bunları dışarıdan bir şekilde almak hayati önem taşıyor. Esansiyel yağ asitleri de işte aynı bu özelliğe sahip yani başka birçok yağ asidi vücudumuzda birbirine dönüştürülerek üretilebildiği halde belli bazı yağ asitleri üretilemiyor. Üstelik esansiyel yağ asitleri öyle üç beş enzimin yapısına katılan fuzuli moleküller de değil. Doğrudan hücre membranında bulunan bu yağ asitleri olmadan hücreleriniz görevlerini tam olarak yapamıyor. Eğer esansiyel yağ asitleri yoksa sonuç bütün vücudu etkileyen hastalık oluyor.

Bu yağ asitleri birkaç çeşit. En çok sözü edilen ve kesinlikle en çok eksikliği çekilen Omega 3. Bu da kendi için de DHA ve EPA diye ikiye ayrılıyor ve iki yağ asidinden hangisinin faydaları daha fazla olduğu konusunda ciddi görüş ayrılıkları var. Bu işin içine tabi ki gıda takviyesi firmaları da girmiş ve insanların kafasını daha çok karışıtırmış. Bir de omega 6 diye başka bir yağ asidi var ki bu esansiyel sayılıyor ama eksikliğini bırakın fazlalığı bir sorun. Bu iki omega grubunun dengesi asıl mesele ve bunun için özellikle Omega-3 nelerde var, bilmek gerekiyor.

Resim: https://authoritynutrition.com/omega-3-guide/

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !