Hamsinin Besin İçeriğine Bir Bakış

Hamsi ülkemizde en çok yakalanan ve en çok tüketilen balık olduğu gibi yoldan geçen birkaç kişiyi çevirip sorsanız görürsünüz ki aynı zamanda en sevilen balıktır. Hamsiyi çok sevmenin faydalarını ise farkında olmasak bile millet olarak görüyoruz çünkü hamsi normalde önem vermediğimiz için yeterince almayı unuttuğumuz birçok besin maddesini bolca içeren bir gıda. Ben bu yazıyı yazarken ağzımın suyu akıyor ve sizin de okurken canınızın hamsi istediğini biliyoruz. Hamsi yemek için fazladan bir sebebe kimsenin ihtiyacı yok ama biz yine de hamsinin besin değeri nedir, diye bir bakalım istedik.

Hamsi B3 vitamini, D vitamini ve B12 vitamini içeriyor. Diğer B vitaminleri de hamsi azar miktarlarda var. Bu vitaminler çok önemli ve her gıdada da bulunmuyorlar. O yüzden hamsi aslında tahmin edilenden daha değerli bir yiyecek. Hamsinin kalorisi ise son derece düşük çünkü hiç karbonhisrat içermeyen hamsideki yağlar ise doymamış yağ asitlerinden ibaret. Hele bir çeşit doymamış yağ var ki insanlar onu alabilmek için besin takviyelerinin özellikle çok paralar verip kullanıyorlar. Sözünü ettiğimiz yağ asidi omega-3. Omega-3, bir temel yağ asidi olarak biliniyor çünkü vücudumuza gerekli birçok fonksiyona sahip ve sadece sınırlı sayıdaki gıda onu içeriyor. Hamsi de bol omega-3 var ve hamsideki omega-3 size en çok fayda sağlayan cinsten. Omega-3 birkaç çeşittir ve ceviz gibi bitkilerden aldığınız omega-3’ün beyne ne kadar yarar sağladığı konusunda beslenme uzmanları farklı fikirlere sahip. Oysa balıktaki omega-3’ün çok işe yaradığı ve zekayı geliştirdiği konusunda kimsenin hiç şüphesi yok.

Hamsideki en önemli besin maddelerinde birisi de protein. Hamsinin ağırlık olarak yüzde 20-30 oranında proteinden ibaret olduğunu söylemek mümkün. Protein büyümeyi, hormonların düzgün çalışmasını ve yıpranan dokuların yenilenmesi sağlıyor. Protein, aynı zamanda, kasları güçlendirip yağ yakmayı hızlandırdığı için şekilli bir vücut isteyenlerin en çok aradığı şey.

Hamsideki vitamin, mineral ve sair besin değeri olan maddeleri böylece incelediğimize göre bu maddelerden en iyi nasıl istifade ederiz diye sormak da lazım. Acaba hamsiyi nasıl yiyelim ki en çok vitamin ve omega-3’ü alabilelim. Cevap oldukça basit ama hoşunuza gitmeyebilir çünkü birçoğumuzun hamsi deyince aklına gelen hamsi tava yani kızartmadır. Oysa besin değeri açısından hamsiyi kızartmak çok iyi bir yöntem değil. Bir kere, hamsiyi yağa attığınıza bol bol yağ emiyor ve kalori deposuna dönüşüyor. Yanan yağların trans yağa dönüşmesini de göz önünde bulundurun lütfen. İşte bu yüzden o yağlarla hamsinin besin içeriğini mahvetmeyin.

Hamsiyi yağda kızartmak omega-3 dengesini de altüst ediyor. Omega-3 hassas bir yağ asididir ve kızartma gibi aşırı ısı ve yanma içeren süreçler onun hemen parçalayıp işe yaramaz hale getirir. Üstelik Omega-3’le arası bayağı kötü olan omega-6 diye bir kardeşi var onun etkisi kısıtlıyor. Yemeklik yağlar genelde omega-6 deposu olduğu için hamsiyi kızarttığınızda fayda yerine zarar görme ihtimalinin bile var.

Son olarak hamsiyi kılçıkla yemenin çok faydalı olduğu söyleniyor çünkü balık kılçığı kalsiyum açısından zenginmiş.

görsel: https://kuzinedekizaranekmek.wordpress.com/2010/01/06/hamsi-bugulama/

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !