Karpuz Nasıl Seçilir?

Temmuz günlerinin vazgeçilmezi karpuz içerdiği vitamin, mineral, lif ve bol su sayesinde hem yaz sıcaklarını daha az çekilmez hale getiren hem de sağlığımıza bir takım faydalar sağlayan bir meyve. Ancak iyi karpuzu seçme problemi her sene havalar ısındığında kafaları kurcalamaya başlıyor ve kelek karpuz alma ihtimali bu leziz meyveyi yeme konusunda cesaretimizi kırıyor. Biraz olsun yardımcı olurum ümidiyle kendi tecrübeme dayandırdığım karpuz seçme ile ilgili bu yazıyı kaleme aldım. İyi karpuz almanın ilk adımı doğru zamanda karpuz almak.

Karpuz Ne Zaman Yenir?

Mart’ta mandalinanın saman gibi olma ihtimali yüksektir. Çilek ise pahalı ve hormonlu olursa şaşmamak gerekir. Çünkü ilkinin vakti geçmiş ikincisinin vakti henüz tam gelmemiştir. İyi meyve yemek için birinci adım doğru zamanı tutturmaktır. Karpuzun altın çağı ise Temmuz ayıdır. Bundan önce ve sonra alacağınız karpuzlarda birbirine ters özellikler aramak yararınıza olacaktır. Temmuz’dan önce daha olgun karpuza işaret eden özellikleri tespit etmeye çalışın. Temmuz’dan sonra ise karpuzların içi gçmeye başladığı için taze olanlara yönelin. Aşağıda sıraladığım ipuçları siz yol gösterebilir.

Karpuzun Şekli ve Rengi

Karpuzun şeklinin önemsiz olduğu yönünde bazı sözler de işitseniz inanmayın. Karpuz simetrik olmalıdır. Çünkü yamuk olması ve bir kısmının güneş veya su alamaması ya da bir yere sıkışma gibi nedenlerle gelişemediğini gösterebilir. Üzerinde leke olmayan, şekli düzgün ve koyu yeşil karpuzların daha iyi çıkma olasılığı yüksektir. Bu arada kendi tecrübeme göre uzun karpuzların tam yuvarlak yani küre şeklinde olanlardan daha iyi olduğunu iddia ediyorum ama bu dediğim gibi kendi görüşüm ve kesin bir bilgi değildir.

Karpuzun Sapı

Karpuzun sapı, karpuz olgunlaştıktan sonra kuruma sürecine girer. Bu yüzden sapın kuruluğu karpuzun olgunluğu hakkında ip uçları verebilir. Sapı kuruyup incelmiş ve küçülmüş olan bir karpuz çoktan olgunlaşmıştır ve karpuz mevsiminin ilk başlarında olgun karpuz aradığınız için sapı kuru olanlar daha makbul olacaktır. Sonbahar yaklaştıkça ise daha yeni olmuş ve taze karpuz aramaya başlarsınız. Bu yüzden sapı taze ve yaş olanları tercih etmeniz gerekir.

Karpuz sapının uzunluğuna bakmanın gereği yoktur. Sapın neresinden koparıldığına bağlıdır uzunluk. Aşırı kalın kabuk ise karpuzun kabağa aşılanmış olma ihtimalini gösterir.

Karpuzun Çıkardığı Ses

Karpuz seçme olayının efsaneleşmesi ve karpuz seçebilenlere insanüstü özellikler isnat edilmesine sebep olan şey karpuzdan çıkan ses bilmecesidir. “Karpuzun sesi tok olacak” diye ifade edilen ve aslında kimse bir şey anlamasa da tekrar edilen o cümleyi anlaşılır hale getirelim. Karpuz olgunlaşmadan iç tarafıyla kabuk arasında bir yoğunluk farkı yoktur yani içi katı ve dolu bir cisimdir. Olgunlaştıkça sert kabuk ile yumuşak ve sulu iç kısım arasında yoğunluk farkı oluşur ve karpuz içi su dolu bir fıçı haline gelir. Karpuza vurunca çıkması gereken tok ses de aslında hafif yankılı bir sestir. Çünkü içi başka bir madde ile yani su ile dolu olduğu için ses içinden geçip karşı taraftaki kabuktan hafif yankı yapmalıdır. Bunu anlayamıyorum, diye kendinizi üzmeyin. O kadar kolay bir şey değildir çünkü anlamak.

Sonuç

Tadı yanında karpuzun faydaları da bu meyveyi mevsiminde bol bol yemek için bir sebep ama sonuç olarak kötü karpuzlar keyfimizi kaçırmaya devam ediyor. Karpuz nasıl seçilir, konulu bir yazı yazmak için kendimi yeterli gören ben bile karpuzun iyi ya da kötü çıkmasının aslında büyük ölçüde şansa bağlı olduğunu kabul etmek zorundayım. Bu arada yalnız karpuz için değil tüm gıda maddeleri için geçerli şöyle tuhaf bir durum var. Bazı kişiler yiyeceklerle bir tür iletişim kuruyor ve iyisini anlıyorlar. Bu kişilerin burada anlattığımıza benzer tekniklere ihtiyaçları yok. Bir tür altıncı his sayesinde daha iyi olanı tespit ediyorlar. Ben şahsen böyle bir yeteneğe sahip değilim ve tecrübe ile hareket ediyorum ama en iyi yöntemin de böyle bir yeteneği olan bir kişiyi yanımda pazara götürmek olduğunu kabul ediyorum.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !