Karpuzun Kalbe Faydaları

Karpuz nedense çok yemekle ve hatta oburlukla özleştirilen, kan şekerini yükselttiği iddia edilen ve adeta yememeniz telkin edilen bir meyve. Oysa bu karpuzun besin değeri yakından incelendiğinde görüyoruz ki aslında kilo aldırmaya falan bırakın, karpuz, kalbe iyi gelebilecek bir meyve. Karpuzdaki bu yararlı vitaminler ve diğer bileşiklere bir göz atalım.

A Vitamini

Karpuzda ne kadar A vitamini olduğunu hesaplamak biraz zor oldu. Bu konuda doğruda yiyeceklerin besin değerlerini gösteren internetteki veri tabanlarına baktığınızda 100 gram karpuzda günlük A vitamini ihtiyacının yüzde 10’unun olduğu şeklinde bir bilgiyle karşılaşıyoruz ama aslında durum biraz farklı. Karpuzda A vitamini çoğunlukla beta-karoten şeklinde bulunur. Bu aslında provitamin A olarak adlandırılan bir maddedir ve vücuda girince A vitaminine dönüştürülmelidir. Dönüşme oranı 12’de 1 yani yani çok miktarda beta-karotenden çok az A vitamini elde ediliyor. Sonuçta günlük ihtiyaç 700-900 birim arası iken 100 gram karpuzda 28 birim A vitamini eşdeğeri olduğunu görüyoruz yani yüzde 3-4 gibi bir şey. Bir kilo karpuz yeseniz bile A vitamini açısından inanılmaz bir katkı sayılmaz ama yine de bir katkıdır. Bunun niye yazdık? Çünkü A vitamini kalbe faydası olan bir vitamin. A vitamini vücutta retionoik asit diye bir maddeye dönüştürülüyor ve 2008 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre retinoik asit ventriküler hipertrofi olarak adlandırılan kalpteki bir bozukluğun ortaya çıkmasını engelliyor. Tabi bu, havucun da kalbi koruduğunu gösteriyor.

C Vitamini

Çok yendiği için de karpuzdan aldığınız C vitamini de çok oluyor. C vitamini diğer birçok faydası yanında dolaşım sistemi açısından bazı iyi etkiler de yapabiliyor. Mesela, C vitamini damar sertliğine yol açan Endothelin-1 adlı bir proteinin seviyesini düşürüyor ayrıca vazodilatör bir etki gösteriyor yani damarları rahatlatıyor. Zaten güçlü bir antioksidan ve dokuların yenilenmesini sağlayan bir madde olması bile C vitamini içeren meyveleri bol bol tüketmeniz için yeterli neden olmalı.

Likopen

Karpuzu ve domatesi kırmızı yapan madde likopen. Adını domatesten alsa da aslında likopen ne yüksek oranda karpuzda mevcut. Likopen, en çok kırmızı ve olgun karpuzda bulunuyor ve bu yüzden iyi karpuz seçmek önemli. Likopen antioksidan bir madde olsuğu için zararlı maddeleri damarlardan temizlemesini bekleyebilirsiniz. Kansere ve başka hastalıklara da iyi geldiği düşünülen likopenin en güçlü etkilerinden birisi ise kalbe ve dolaşım sistemine faydası. Karpuzu bu bakımdan diğer meyvelerden farklı kılan işte bu kırmızı renkli pigment. Karpuzda söz etmemiz gereken son bir bileşik daha var ki bu kırmızı ve tatlı meyveyi sağlıklı yaşan tutkunlarını listesinde ilk sıraya yerleştirebilir.

Sitrülin

Karpuzun latince adı sitrülüs. Karpuzda en çok bulunup da başka hiçbir yiyecekte kayda değer miktarda bulunmayan maddeye de doğal olarak karpuzdan esinlenerek sitrülin adı verilmiş. Sitrülin bir tür amino asit. Ne etkisi var, derseniz bizi ilgilendirn etkisi damarları genişletip rahatlatması ve kan dolaşımını artırması. Bunun kalbe ne kadar faydaları olacağını herhalde açıklmaya gerek yok. İşte bu yüzden karpuz, tam bir sağlık dostu.

Karpuzun Başka Faydaları Neler?

Bunlar dışında karpuzun faydaları arasında sayılabilecekler enerji verici olması, yorgunluğu alması, su ihtiyacınızı gidermesi ve kanseri önlemesidir. İyi, mutlu ve uzun yaşamak için karpuz, birebir.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !