Kolekalsiferol Yani Kısaca D Vitamini Nedir?

D vitamini, yağda çözünen ve başta kalsiyum olmak üzere demir, çinko ve fosfor gibi elementlerin bağırsaklarda emilimini sağlayan bileşiklere verilen addır. D vitamini grubunda olup da insan vücuduna faydalı olan iki bileşik vardır:

1-) Kolekalsiferol yani D3 Vitamini: Genellikle hayvansal kaynaklı gıdalardan elde edilen ve en çok tükettiğimiz D vitamini çeşidi budur. Bazı bilim adamları bunun en faydalı D vitamini türü olduğunu öne sürmekle beraber D3 ve D2’nin aynı oranda fayda sağladığı düşünenler de az değildir.

2-) Ergokalsiferol yani D2 Vitamini: Bu bitkilerde bulunur ama oranı çok azdır. Mantar güneşte bekletilirse D2 Vitamini oranı yükselir. Yanda ergokalsiferol molekülünü görüyorsunuz.

D Vitamini Ne İşe Yarar?

D vitamininin faydaları hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse birer cümle ile şunları sayabiliriz. D vitamini en başta kalsiyum ve fosfor minerallerinin besinlerden emilip kana karışması ve daha sonra gerekli dokularda biriktirilerek kemik ve dişlerin büyümesi ve yenilenmesinden sorumludur. Ayrıca D vitamini beyin dokularına girerek nöronlar arası iletişimi sağlayan nöretransmitterlerin üretilmesini sağlar. D vitamini aynı zamanda bağışıklı sistemini güçlendirir. Kanserin önlenmesinde bir katkısı olduğu yönünde iddialar da vardır.

D Vitamini İçeren Besinler Nelerdir?

Kısaca süt, yumurta ve bazı balıklarda D vitamini bulunur, diyebiliriz. En çok somon balığında D vitamini vardır. Ton balığında da oran yüksektir. Hamsi gibi küçük balıklarda ise yeterli miktarda D vitamini bulunmaz. D vitamini yağda çözünen bir vitamin olduğu için balık ne kadar yağlı ise D vitamin oranı da o kadar yüksek olur. Süt ve süt ürünleri için de aynı şey geçerlidir. Light sütte D vitamini azdır. Yağlı peynirlerde ise yüksektir.

Bitkilerde de eser miktarda D vitamini olmakla beraber oran çok düşük olduğundan D vitamini süt, peynir, balık ve yumurtadan alınmalıdır.

Güneş Işınları D Vitamini Veriyor

Günde 15-20 dk. kollarınız veya yüzünüz güneş ışınlarını görecek şekilde dışarıda bulunmak D vitamini ihtiyacınızı karşılamanız için yeterlidir. Güneş ışığı cildinize temas edince epidermis hücreleriniz D vitamin sentezlemeye başlar yani güneşten vitamin alırsınız. D vitamini eksikliği çekenler genellikle soğuk ülkelerde yaşayan koyu deri rengi olan kişilerdir çünkü cilt rngi koyulaştıkça D vitamini üretimi azalır.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !