Magnezyum Bakımından En Zengin Besinler Hangileri?

Magnezyum adını sıklıkla duyduğumuz bir mineral değil ama bunun önümüzdeki yıllarda böyle olmayacağını söyleyebiliriz. Zira, magnezyum elementinin biyolojik görevleri ve magnezyum eksikliği konusunda yapılan araştırmalar bu mineral bakımından insanlarda bilincin oluşmasını sağlıyor ve magnezyumun faydaları hakkında insanların bilgisi arttırkça magnezyumun ne kadar yaygın olara keksikliği görülen bir element olduğunu herkes öğrenince bu eser elementin beslenmemizdeki yerinin herkesçe kabul göreceği aşikar. Magnezyum eksikliği gelişmemiş ülkelerde de görülebiliyor ama işin vahim yanı gıda bakımından hiçbir sıkıntısı olmayan dünyanın en ileri ülkelerinde daha da yaygın olması. Bunun sebebi is fast-food kültüründen başka bir şey değil aslında. İnsanlar ıspanak veya fasulye yerine hamburger yemeyi tercih ettikleri sürece ellerinin altında her imkan olsa da magnezyum eksikliği belirtileri ile karşılaşmaya devam etmeleri kaçınılmaz. Bu arada magnezyumlu besinler listesinden iki yiyeceği saydık bile. Evet, fasulye ve ıspanak magnezyum içeren besinler ve aslında bakarsanız en çok magnezyum bu iki besinde bulunuyor. Şimdi magnezyum içeren diğer bazı gıdaları görelim.

magnezyum

resim: health.com

1-) Kuzukulağı:

Bu tere ve roka gibi salata yapmakta kullanabileceğiniz bir yapraktır. Zaten tere ve roka da magnezyum içeren sebzeler ve bunları da yemenizi tavsiye ederiz ama magnezyum konusunda kuzukulağı ile yarışamazlar. Nedendir bilinmez kuzukulağı neredeyse egzotik bitki muamelesi göremeye başladı ve artık mahalle marketlerinde pek görülmüyor. Büyük AVM marketlerinde yada pazarlarda is kuzukulağı bulabilirsiniz. Tat ve renk olarak roka ve tereden çok da farklı olmayan bu yaprak sebze magnezyum açısından en zengin üç beş yiyecekten birisidir.

2-) Kabak Çekirdeği:

Gençler bunuçitliyor diye bazen küçünsenir kabak çekirdeği. Bazen de sivilce yaptığı iddia edilir. Aslında çekirdek çitlemenin biraz vakit kaybı oladuğu gerçek. Çünkü magnezyum deposu bu çekirdeği yerken genelde insanlar geyik yapıyor ve vaktini boşa harcıyor. Siz yinede bo bol magnezyum içeren kabak çekirdeğini yemekten vazgeçmeyin. Mümkün bu sırada eğitici öğretici programlar izleyin ki bir yandan da bilginiz kültürünüz artsın. Kabak çekirdeğinde ne kadar magnezyum bulunur, söylemeyi unutmayalım. Zira bir avuş kabuksuz kabak çekirdeği bir günlük magnezyum ihtiyacınızı komple karşılayabiliyor ve bu yüzden çekirdek mükemmle bir magnezyum kaynağı sayılıyor.

3-) Bulgur:

Burada bulgurun faydaları hakkında malumat vermeye kalksak koca bir kitabı dolduracak kadar yazı yazabiliriz. Bu faydalarından bir tanesi de magnezyum deposu olması. Günlük magnezyum ihtiyacını karşılamak için 300 gram falan bulgur yemeniz gerek ve bu koca bir tencere bulgur pilavı demek. Ancak yine de bulgur ekmek ve un gibi öteki tahıl ürünlerinden çok daha fazla magnezyum içeren bir ürün.

4-) Uskumru:

Neden özellikle uskumru ve nden üteki balıklar olmaz, diye sorabilirsiniz. Uskumrular denizin dibinde öteki balıkların yemediği neyi bulup da yiyor bilmiyoruz. Bildiğimiz şey uskumru etinin en çok magnezyum içeren balık eti olduğu. Böyle çok farklı balıklar falan tüketmeye gerek yok. Uskumru yerseniz hem magnezyum hem de vücuda gereken başka birçok besin maddesini almış olursunuz.

5-) Kakao:

Toz halinde kakao inanılmaz derece kuvvetli bir magnezyum kaynağı ama elbette kakao tozunu yiyemezsiniz. Kakao tüketmenin en kolay ve keyifli yolu çikolata yemektir ama bol sütlü çikolatalarda kakao oranı düşük olduğu için bunlar çok faydalı sayılmaz. En iyisi bitter çikolata yemek. Özellikle kakao oranı en yüksek olan bol kakaolu bitter çikolataları tercih ederseniz magnezyum hangi besinlerde bulunur, diye daha fazla araştrma yapmanıza gerek kalmaz.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !