Magnezyum Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

Magnezyum eksikliği yaşadığından şüphe edip de magnezyum eksikliğinin nasıl tespit edilecebiliği merak eden birçok kişiden biri de siz olmalısınız. Bu kadar çok insanın mangezyum eksikliği hakkında bilgi araması şarşırtıcı bir şey değil. Zira, modern yaşamın değişmez gerçeği stres, yorgunluk ve kötü beslenme. İçinde bulunduğumuz durumun farkına varan bilnçli insanlar kendilerinde hangi beslenme eksikleri olabileceğini bulup bunlar gidermenin yolunu arıyorlar ve bu gayet mantıklı bir davranış. Yoğun olarak görülen bir mineral eksikliği olması bakımından magnezyum eksikliğinin nasıl ortaya çıkartılabileceğini de bilmek gerek. Biz de bu yazımızda bu mevzuya temas ettik.

Magnezyum eksikliğinden şüphelenmeniz gerekip gerekmediğini bilmek için ilk olarak magnezyum eksikliği belirtileri siz de var mı, diye kontrol etmek lazım. Magnezyum eksikliğinin sebep olduğu rahatsızlıklar şunlar olabiliyor: Uyku bozukluğu, uykuya dalamama yada tam uyuyacağınız sırada bacak yada kolunuzun aniden kasılmasıyla uyanma, kramplar ve yorgunluk, konsantrasyon ve dikkat eksikliği ve bir iş üzerinde yoğunlaşmada zorlanma, genel olarak stres ve kolay sinirlenme ve ileri dönemlerde depresyon. Bu tip belirtilerin ortaya çıkması beklenebilir çünkü magnezyum minerali doğrudan sinir sistemiyle ilgili bir mineraldir ve yokluğunda ilk bozulan sinirleriniz olur. Böyle belirtiler varsa bir doktora danışabilirsiniz ama unutmayın ki bu problemler başka birçok şeyden de kaynaklanıyor olabilir.

Magnezyum eksikliği içinde olma ihtimalinizi kuvvetlendirecek bir başka faktör ise beslenmeniz. Magnezyum açısından zengin besinler; yeşil yapraklı sebzeler, baklagiller, kepeği ayrılmamış tam tahıllar ve fındık gibi bitki tohumlarıdır. Sağlıklı bir beslenmenin ana unsurları sayılabilecek bu tür gıdaları tüktmiyorsanız yada çok az tüketiyorsanız magnezyum eksikliğinden şüphe etmek için yeni bir sebebiniz olacaktır. Zaten magnezyum eksikliğinin nedenleri arasında en önemlisi de yanlış beslenme ve bu tür gıdaları tüketmemektir.

Diyelim ki sizde hem belirtiler var, hem de magnezyum içeren yiyecekler hiç yemiyorsunuz. İşte o zaman yeterli magnezyum alamıyor olabilirsiniz ve hemen ıspanak falan yemeye başlasanız iyi olur. Ama bununla yetinmeyip bir doktora başvurmak daha da iyi olacaktır çünkü doktor yapacağı ayrıntılı tetkiklerle sizdeki problemin ne olduğunu daha kesin olarak ortaya koyabilir. Akut magnezyum eksikliği çoğu durumda kandaki elektrolitleri ölçen basit bir testle anlaşılır. Ancak serum magnezyumunu ölçerek teşhis koyma eleştirilen bir yöntem olmaya da devam etmektedir çünkü vücuttaki magnezyumun neredeyse hepsi kemiklerde depolanmaktadır, kan da değil.

Sonuç olarak magnezyum eksikliği nasıl giderilir, size en iyi anlatacak ve bu konuda size yardım edecek olan da doktordan başkası değildir. Genellikle beslenme tarzınızda bir değişim yeterli mineral almanızı sağlayıp sağlığınızı iyileştirebilir. Doktorunuz, magnezyum hangi besinlerde bulunur ve bu besinler nasıl pişirilip tüketilirse en faydalı olur, gibi sorularınıza ayrıntılı yanılatlar verecektir. Magneyumu gıdalardan alamayanlar için basit magnezyum hapları verilebilmektedir. Ancak bu kapsül tipi takviyelerin bazı yan etkileri olabileceği ve çok işe yaramadıklarına dair kuşkular vardır. Bir iddiaya göre ağız yoluyla magnezyum almak bağırsakta çok fazla su toplanmasına neden Daha iyi bir çözüm arayanlar ise magnezyum yağı kullanabilir. Bu yağ aslında bir tür tuzlu sudur ve deriye sürülür. Böylece magnezyum tuzu deri tarafından emilir ve saf magnezyum minerali vücuda geçmiş olur.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !