Muzun Faydaları En Çok Sindirim Sistemine

Ülkemizde yetişebilen birkaç tropikal meyveden birisi olan muz her ne kadar çoğu yurtdışından ithal olarak geliyor olsa da on yıllardır beslenmemizin ayrılmaz bir parçası haline gelmiş durumda. Parlak rengi kadar doyurucu ve lezzetli bir meyve olmasıyla da öne çıkan muz son on yıldır prebiyotik etkisi sebebiyle özellikle diyetisyenlerin ilgisini toplamaya başladı. Prebiyotik, sindirim sisteminde bulunan yararlı ve zararlı bakterilerin dengesini düzenleyici gıdalara verilen ad. Muz yediğinizde bağırsaklarınızdaki zararlı mikroorganizmalar ölüyor yada vücuttan atılıyor. Yerine vücuda faydalı, sindirime yardımcı, çeşitli vitaminleri sentezleyen ve bağışık sistemine destek olan bakteriler geliyor. Muzun bu etkiyi nasıl yaptığına bakmadan önce sağlığa başka ne faydaları var, kısaca görelim.

resim: indigodergisi.com

Muzun faydaları nelerdir, diye kısa bir araştırma yaptığınızda ilk sıradakiler büyük ölçüde muzun besin değerine dair faydalarıdır. Muz, potasyum minerali ile B6 vitamini açısından zengin, bol miktarda şeker içeren ve enerji verici bir meyve. Su oranı düşük bir meyve olan muzun ağırlıkça önemli bölümü posadan ibaret. Bu yüzden muz lif açısından da zengin bir gıda olarak görülüyor.

Muzun asıl faydası ise life benzeyen ve tıpkı lifler gibi vücutta sindirilemeyen bazı karbonhidrat türü organik bileşikleri içermesidir. Bunlar size kalori sağlamaz ama bağırsaklara kadar parçalanmadan ulaşan karbonhidrat kökenli ve muz meyvesine özel bu bileşikler, yararlı bakteriler tarafından besin olarak kullanılır. Yararlı bakterilerin bu muz bileşenlerini parçalaması sonucunda ortaya çıkan kalıntılar ise zararlı bakterilerin ortamdan uzaklaşmasını sağlayacak niteliktedir. Bu sürecin sizin sağlığınıza olumsuz hiçbir etkisi olmaz ama bağırsaklarınızdaki yararlı bakterilere çok iyi gelir.

Bağırsaklarımdaki bakterilerden bana ne, diye bir düşünen varsa bunun sindirim sisteminizin sağlığı için son derece önemli bir husus olduğunu belirtelim. Bağırsaklardaki zararlılar ishal, gaz, karın ağrısı gibi şikayetleriniz hiç bitmiyorsa sorumlusu içinizdeki zararlılar. Bu duruma son yıllarda bir isim de kondu: İrritabl Bağırsak Sendromu. Eğer sürekli tuvalete çıkmak zprunda kalıyorsanız ve gazdan dolayı karın ağrılarınız hiç bitmiyorsa ve hastaneye gitmek de çözüm olmadıysa belki de muz yemeyi denemek iyi bir fikir olabilir.

Muzun yukarıda anlattığımız faydası sadece karın ağrısından kurtulmanız için gerekli değil. Muz, aynı zamanda bağırsaklardaki toksinlerin yani zehirli maddelerin temizlenmesine yardım ediyor. Böylece uzun vade kanser oluşumuna yol açacak şartlar ortadan kalkıyor ve başta kolon kanseri olmak üzere çeşitli kanser türlerine karşı korunmuş oluyorsunuz.

Uzmanlar her ne kadar sık sık muz yemeyi tavsiye etseler de bazı uyarılarda da bulunuyorlar. ilk uyarı muz ne zaman yenir, sorusuna da cevap niteliğinde. Muzun yüksek enerji içeriği ve kalorisi nedeniyle gece yemeye uygun bir gıda değil çünkü yatmadan önce kan şekerini yükseltici yiyecekler tüketmek, alınan kalorilerin yağ olarak depolanmasına yol açıyor. Muzu içerdiği kalorileri çabucak yakabileceğiniz bir zamanda yemek en iyisi. Spor yapanlar spordan önce muz yiyebilir. Muzdaki mineraller de zaten kasların daha iyi çalışmasını sağladığı için muz spordan önce yemeye uygun bir meyve. Spora vakit bulamayanlar ise gün içinde muzu enerji verici bir ara beslenme olarak kullanabilir.

Muzla ilgili bir diğer uyarı ise şeker hastalarına. Bazı uzmanlar şeker hastaları muz yememeli, diyor ama bu konuda kesin bir fikir birliği de olmadığını hatırlatalım.

Son olarak muz kabuğunu yemeye kalkmayın. Muz kabuğu neredeyse tamamen sindirilemeyen posadan oluşuyor ve çiğnemesi de bayağı zor. Çiğnenmeden yutulan muz kabuğu ise bağırsak tıkanmalarına kadar birçok tehlikeli duruma yol açıyor.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !