Muzun Faydasını Görmek İçin Ne Zaman Yemek Gerek?

Faydaları saymakla bitmeyen muz istisna değil. Her gıdanın kendine göre çeşitli faydaları ve zararları olduğunu biliyoruz. Kimi gıda protein açısından çok zengin ama yüksek kalorisi nedeniyle kilo aldırabiliyor. Bir başkası ise lifli ve kalorisi düşük ama içinde öyle bir madde var ki vitaminlerin emilmesini engelliyor. Bu faydaları ve zararları yönetmenin en iyi yolu ise yiyecekleri ne zaman, nasıl ve başka hangi besinlerle bir arada tüketeceğimize dikkat etmek. İşte bu sebeple muzdan en çok faydayı görebilmek için onu ne zaman yiyeceğimizi bilmek ve ona göre hareket etmek gerek. Ne zaman muz yemek iyidir, sorusuna yanıt vermeden muzun besin değerine şöyle bir bakmak yerinde olacaktır.

resim: http://www.staywow.com/Are-Bananas-Healthy-Or-Should-You-Avoid-Themq

Muz büyük oranda karbonhidratlardan oluşam şekerli bir gıdadır. Şekerden sonra muzun ikinci en büyük bileşeni liftir. Muzdaki karbonhidratların bir kısmı ise sindrim sistemi florasını düzenleyici etki yapsa da bunlar muzun büyük ölçüde şekerli bir yiyecek olduğu gerçeğini değiştirmez. Muz nerji verici bir meyvedir ve muzun ne zaman yeneceği de doğrudan doğruya bu enerji verici özelliği ile ilgilidir. Muzdaki vitamin ve minerallere baktığımızda ise potasyum ve B6 vitamini ile karşılaşıyoruz. Muz protein bakımında zengin değildir ve hiç yağ içermez. Su da içermeyen muz kuru mizaçlı bir meyvedir.

Muz aslında günün her vakti ve gece bile yenebilecek çok sağlıklı bir gıda olmasına rağmen bu meyveyi günün bazı zamanlarında yemek diğerlerine göre daha uygun olabilir. Bunun muzun enerji deposu olmasıyla ilgili olduğunu söylemiştik. İşte bu yüzden muzu akşam, yatmadan önce veya gece yemek çok iyi değildir. Bu sırada şekerli gıdalar almak kan şekerininzi yükseltip sizi gereksiz bir enerji patlamasına sokarak uykunuzu kaçırabilir. Ayrıca gece kalorisi yüksek gıdalar yemek kilo da aldırabilir.

Normal bir fiziksel aktivite seviyesi olan kişiler için muzu sabah yemenin faydası en çoktur. Muz, kahvaltıda yemeye alışkın olmadığınız bir gıda olabilir ama aslında güne enerjik bir başlangıç için bir muz hiç de fena olmaz. Özellikle evden kahvaltı yapmadan çıkanlar hemen bir muz soyup yeseler güne daha iyi bir başlangıç yapmış olurlar. Tabi ki en iyisi başka yiyeceklerle zengin bir kahvaltı yapıp üstüne bir muz yemektir. Tok karnına yenen muzun glisemik indeksi çok yüksek olmaz ve şekeri hızlı yükseltmez.

Eğer sabah muz yemek istemiyorsanız ikinci en iyi zaman öğle yemeği üstüne tatlı olarak yemektir. Bu saatte muz yemek hem gün boyu enerji verir, hem de gün içinde kaybettiğiniz elektrolitlerden olan potasyumu yeniler. Muz, öğle yemeğine eşlik edebilecek ek çok tatlıdan daha sağlıklı ve kalorisi düşük bir seçenektir ve sizi şişmanlatmadan şeker ihtiyacınızı karşılar ve üstelilk mutlu eder. Eğer öğle yemeği de olmaz, derseniz muzu öğle üzeri bir ara öğün yapın. Stresin azaldığını ve kaybolan enerjinizin geri geldiğini göreceksiniz.

Spor yapanlar için ise muzun özel bir yeri var. Spor öncesi bol enerji gerekir ve muzun faydaları sanki sporcuların ihtiyaçlarını gidermek için düzenlenmiştir. Yukarıda bahsettiğimiz muzdaki vitaminler arasında olan B6, metabolizmayı düzenlerken potasyum kas ve iskelet sistemini verimli hale getirir. Muzdaki yoğun karbonhidratlar ise spor yaptığınız sürece sizi ayakta tutacak bir enerji kaynağı oluşturur. Bu yüzden muz yemek için en iyi zaman spor yapmadan onbeş yirmi dakika öncesidir.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !