Omega 3 ve Omega 6 Dengesi Nasıl Sağlanır?

Medyada sağlıklı beslenmeye dair haberlerin çıkması insanların bilinçlenmesi açısından çok olumlu bir gelişme ama bu haberlerde omega-3’e yeterli yer verilmediği de aşikar. Vücuttaki her hücre için gerekli olmakla beraber özellikle beyin ve kalp sağlığının koruyucusu konumunda olan omega-3 vücudunuzda hiçbir şekilde imal edilemeyen birkaç organik maddeden bir tanesi. İşte bu eksiğimizi gidermek için sürekli olarak yiyeceklerdeki omega-3’ü almak durumunda kalıyoruz. Omega-3 eksikliği birçok hastalığın ve kronik yorgunluğun sebebi olduğu gibi depresyon ve bunamanın da omega-3’le ilgili olduğu düşünülüyor. Ancak omega-3 nelerde var, sorusuyla bu iş bitmiyor ne yazık ki. Omega 3 nedir, bilmek yanında gene esansiyel yağ asitleri grubuna dahil omega-6’yı tanımak ve bunun omega-3 ile ilişkisini anlamak lazım. Biz de burada bu ikisinin ilişkisini anlatacağız.

Vücudunuza aldığınız vitamin, mineral ve sair maddeler çeşitli görevleri ifa ederken önceden hazırlanmış enzim veya başka yardımcı moleküllere bağlanırlar. Bunlar vücudunuz tarafından üretilmekle beraber sonsuz bir miktarda değildirler ve sınırlıdırlar. O yüzden belli bir molekül vücudunuzda bulunsa bile onun görev yapacağı yardımcı molekül hazır değilse etkisiz kalır. Vücudunuzda omega-3 ile omega-6’nın yardımcı molekülleri aynıdır ve sayıları sınırlıdır. O yüzden omega-3 ve omega-6’nın birinde yeterli miktarda alsanız bile öteki ile aynı oranda değilse vücudunuzdaki reaksiyonlar da yeterince etkinlik gösteremeyebilir. İdeal bir beslenme ile  her bir gram omega-3’e karşılık bir gram omega-6 almanız gerekmektedir ama artık doğallıktan uzaklaşmış ve sağlığa birçok zararı olan şeyleri hergün yediğimiz için bu dengeyi tutturmak imkansız hale geliyor. Eskiden insanların bilmediği ama artık hergün yemekten başka çare bulamadığımız öyle gıdalar var ki hiç omega-3 içermediği halde gerekenin 10-20 katı omega-6 içeriyor. Mesela başta ayçiçek yağı ile mısır yağı olmak üzere bitkisel yağlar bunlar arasında. Tabi bu tür gıdalar tüketirseniz ve DHA ve ALA gibi çeşitleri olan omega-3’ten hiç almazsanız damarlarınız adeta omega-6 işgaline uğrar ve bu yağ asidi ortak işlem noktalarını tamamen bloke eder. Bu durumda az miktarda bulunan omega-3’ün faydaları da ortadan kalkacaktır ve depresyon, kronik yorgunluk, kalp hastalıkları ve kanser gibi ciddi hastalıklara giden bir yola girmiş olacaksınız.

Sorumuz şu olmalı: Omega 3-6 dengesi nasıl sağlanır? Bunun için şüphesiz ilk önce omega-3 eksikliği giderilmeli. Bunun için keten tohumu veya omega-3 açısından çok zengin alabalık gibi balıkları yiyerek sağlamanız mümkün ama daha garanti ve çabuk bir yöntem omega-3 takviyesi almak olabilir. Eğer böyle yapacaksınız tavsiyem omega-3 takviyesi markalarını çok iyi bir şekilde inceleyip en iyisini seçmeniz ve mümkünse omega-6 içeremeyen saf omega-3 takviyesi kullanmanız. Bunun dışında vücudunuzda artık zehirlenme aşamasına ulaşmış omega-6’yı azaltmak içinde omega-6 içeren besinler tüketmekten kaçının.

resim: http://www.powerhealth.gr/en/omega-3-food-sources-salmon/

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !