Potasyumun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Elma gibi en basit meyvede bile belki on bin farklı bileşik ve element vardır ve siz elmayı yediğinizde bunların her biri vücuda ayrı faydaları sağlar. Biz bu bileşikler ve maddelerin sadece küçük bir kısmını biliyoruz. Bunlardan en önemlileri ise vitamin ve mineraller. Her vitamin ve mineralin ayrı ayrı faydaları var ve genelde insanlar çok ünlü hale gelmiş birkaç mineral ve vitamini ve bunların faydalarını iyi bildikleri halde diğerlerini çok önmsemiyor. Bu büyük bir hata. Mesela potasyum mineralinden söz edeni pek duyamazsınız. C vitamini ve kalsiyum gibi herkesin yakından tanıdığı besin öğeleri yanında potasyuma kolay kolay sıra gelmez. Oysa potasyum çok önemlidir çünkü vücuttaki görevi ne olursa olsun bütün hücrelerinizin içi potasyum iyonlarıyla doludur. Üstelik gün boyu alınması gerektiği düşünülen potasyum miktarı 5 gram gibi yüklü bir miktardır. Dahası birçok insanın bu miktarı alamadığı ve kronik potasyum eksikliğinin en yaygın sağlık problemlerinden biri olduğu tahmin edilmektedir. İşte bu sebeplerle potasyumu tanımaya gayret etmeliyiz. Potasyumun ne işe yaradığı öğrenmeli ve potasyum içeren besinler hakkında araştırma yapmak suretiyle daha çok potasyumlu yiyecek tüketmeliyiz. Bu yazımızda potasyumun yararlarını anlatacağız.

resim: http://www.health.com/health/gallery/0,,20773383,00.html

Potasyumun vücuttaki bütün hücrelerde bulunduğunu söyledik. Peki bunun neden olduğunu  biliyor musunuz? Potasyumun hücrelerde depolanmasının sebebi hücre plazmasının derişimini sabit tutmak ve hücre içi ve dışı arasındaki elektrik yükünü dengelemektir. Önemsiz gibi görünen bu biyolojik detaylar aslında hücrenin hayatta kalması için zorunlu şartlardır. Hatta sırf potasyumun dışarı kaçması önlemek ve hücre içinde potasyum derişimi korumak için vücudunuzu sodyum-potasyum pompası diye bir sistemi her saniye faal tutar ve bu yolda bir sürü enerji harcar. İşte bu yüzden vücudun potasyum kaynaklarını bol tutmalısınız. Böylelikle vücudunuz daha az yorulur ve enerjinizi başka işlere saklayabilirsiniz.

Kemikleri güçlendirmesi potasyum faydaları arasında genelde unutulan bir tanesidir. İşin gerçeği şu ki potasyum kendi başına kemiklere gidip onların sert ve sağlam olmasına katkı yaptığı gibi magnezyum ve kalsiyum gibi minerallerin de kemik dokusuna katılmasını ve güçlü kemiklerin elde edilmesi sağlar.

Kas geliştirmeye çalışanlar durmadan muz yer ve bunun kasları güçlendirdiğini söyler. Muz yemek gerçekten kasları güçlendirir ama hurma, fasulye yada ıspanak da yiyebilirsiniz çünkü kaslara fayda sağlayan şey potasyumdur ve bütün bu yiyecekler potasyum bakımından zengindir. Kasların kasılması potasyumun aniden hücreden dışarı atılması ve yerine sodyumun gelmesiyle olmaktadır. Bu sırada bir sürü potasyum iyonu kana karışır ve süzülüp vücuttan atılmak üzere böbreklere gider. Bu yüzden spor yapıp kaslarını çalıştıranlar potasyuma ihtiyaç duyar.

Potasyum beynin çalışması için de gereklidir. Sinir hücreleri ve beyindeki nöronlar birbirleriyle elektrik akımları yoluyla haberleşir ve bu elektrik akımlarının oluşması iyonlar sayesinde olur. Bu yüzden beyin kalsiyum, magnezyum ve sodyum gibi çeşit çeşit iyonlara ihtiyaç duyar ve bunları hızla kullanıp tüketir. Beyne en çok gereken iyon ise potasyum iyonudur. Potasyum eksikliği olanlarda beyin gereken iyonları temin etmekte güçlük çeker ve sinir bozukluğu, stres ve depresyon gibi rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !