Sabahları Nar ve Mandalina Suyu İçmenin Faydaları

İş yaşamının yoğunluğu içinde kahvaltıyı atlamak artık norm haline geldi. Sorun çoğunlukla vakit bulamamaktan ziyade sabah işe gitme stresinin yarattığı iştahsızlık. Bu durumda meyve suyu iyi bir çözüm olabilir. Ama marketten aldığınız çakma meyve suyu değil. Evde hazırlanmış, nefis ve doğal meyve suyundan söz ediyorum.

Mandalinalı Nar Suyu Nasıl Hazırlanır?

İster özel bir meyve suyu makinası kullanın, ister elde sıkın, posası ayrılarak meyve suyu haline getirdiğinizde meyvedeki besleyici özlerin önemli bir bölümü kaybediliyor. Posada yalnızca lif değil ayrıca meyve suyunda çözünmeyen bitki sterolleri gibi güçlü antioksidan maddelerde var. Bu yüzden meyvelerin suyunu sıkmak yerine doğrayıcı atmanızı öneririm. Özellikle nar için çok iyi bir çözüm doğrayıcı. Çünkü nar meyve sıkacaklarında pek iyi sonuç vermiyor ve narın en önemli faydaları çekirdeğinden geliyor.

Yapacağınız işlem oldukça basit. Yarım narın tanelerini bir mandalina ile birlikte makinaya atın ve parçalayıp sulu bir püre haline getirin. Eğer biraz katı olduysa ve posayı içmek yerine yemek zorunda kalırsanız bir çorba kaşığı işinizi görecektir. Sabah erken kalkıp işe koşmak zorunda olan ve kahvaltı hazırlamaya vakit bulamayanlar akşamdan hazırlık yapabilir. Akşam, yarım nar ayıklayıp taneleri bir kaseye doldurun ve streç filmle kapatıp buzdolabına atın. Eğer soğuk istemem diyorsanız dolaba koymasanız da olur. Nar taneleri kolay kolay bozulmaz. Mandalina için de benzer bir çözüm bulun. Doğrayıcıyı da hazırlayın ve uykuya gidin.

Mandalina ve Nar Suyunun Faydaları Nelerdir?

Tarifini verdiğimiz meyve suyunda mandalina ve narın faydaları en yoğun şekilde mevcut. Bir kere güne bolca su alarak başlıyorsunuz. Özellikle gece yatmadan su içmeyi sevmeyen biriyseniz uyurken yaklaşık 10-12 saat vücudunuz susuz kalıyor. Gece boyunca böbrekler çalıştığından vücudunuzdaki su süzülüyor ve sabah kalktığınızda kupkuru oluyorsunuz. Dehisrasyona karşı kesin çözüm tabi ki sabah kalktığınız gibi bir bardak su içmek ama kadul edelim ki hiçbirimiz sabah sabah su içmek istemiyoruz. Onun yerine nefis bir meyve suyu çok daha iştah açıcı olabiliyor.

Mandalina ve nar suyu ayrıca meyve şekerleri açısından zengin bir içecek ve sabah enerjiye ihtiyaç duyduğunuz saatlerde vücudunuza dengeli ve sağlıklı bir şekilde şeker sağlıyor. Şeker deyince irkilmeyin. Kahvaltıda yediğiniz ekmek veya sokakta aldığınız abur cuburlar kan şekerinizi zaten fırlatıyor. Nar ve mandalina çok daha sağlıklı. Hatta narda bitkisel maddeler kan şekerini düzenlemeye bile yardımcı.

Gelelim vitaminlere. Mandaline ve nar, özellikle C vitamini içeren meyveler. Doğru düzgün uyuyamamak, dengesiz beslenme ve stres; iş hayatında kaçınılmaz ve vücut direncini zayıflatan bu olumsuz şartlara karşı C vitamini bağışıklık sitemini güçlendirdiği gibi antioksidan özelliği ile stres ve yorgunluğu önlüyor. Nar başka birçok vitamin ve mineral açısından da zengin. Nar çekirdeğinde demir de dahil minerallerin yanında protein ve bir miktar yağ bile var.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !