Şeker Hastaları Muz Yiyebilir Mi?

Her ne kadar muzun faydaları ve lezzeti insanları bu meyveyi yemeye teşvik etse de tatlı bir meyve olması şeker hastalarının muza kuşku ile yaklaşmasına sebep olmaktadır. Gerçekten şeker oranı öteki meyvelerle karşılaştırıldığında biraz yüksek bir meyve olan muz acaba şeker hastaları için zararlı mıdır? Bu soruya cevap verebilmek için iki faktörü göz önünde bulundurmak gereklidir. Birincisi muzdaki şeker miktarı, ikincisi ise glisemik indekstir.

.

resim: http://peegaw.tumblr.com/post/9665246663/food-challenge-01

Büyük ve olgun bir muz en az 30 gram karbonhidrat içerir ve bunun en az 15 gramı şeker, 7-8 gramı ise sindirimde şekere dönüşen nişastadır. Kalanı ise sindirilemeyen lifler ve bağırsakta faydalı bakterilerin çoğalmasını sağlayan ama insan tarafından sindirilemeyen bazı polisakkaritlerdir. Bir baçka deyişle olgun bir muz en az 22 gram şeker içerir ve bunun az bir miktar olduğunu söyleyemeyiz. Burada şeker hastalarını ilgilendirecek nokta ise bu şekerin kana ne kadar hızlı karıştığıdır. Yani muz kan şekerinin ne hızda yükseltmektedir? Bunu belirleyen ise glisemik indeks dediğimiz bir ölçüdür.

Glisemik indeks, bir gıdanın içindeki şekerin onu yiyen insanın kan şekerini ne kadar çabuk yükselttiğini gösteren bir sayıdır. Glisemik indeks 80 üzeri ise o yiyecekten şeker hastaları uzak durmalıdır. Mesela patates püresi, beyaz ekmek ve pirinç pilavı yüksek glisemik indeksli gıdalar. Öte yandan eğer glisemik indeks 50’nin altındaysa o yiyecek güvenlidir. Mesela bulgur ve ayva düşük glisemik indeksli gıdalardandır. Peki muzun glisemik indeksi 62’dir. Bu en yüksek değerler arasında değildir ama meyveler klasmanında muzun ilk sıralarda olduğunu söylebiliriz. Demek ki muz tek başına yendiğinde şekeri yükseltebilmektedir.

Bol şeker içeren ve şekeri yükseltebilecek özellikleri olan muzun şeker hastaları için çok da iyi bir seçim olmayabileceğini görüyoruz. Ancak buraya kadarki analizimiz, şeker hastaları muz yiyebilirmi, sorusuna yine de kesin yanıt değildir çünkü muzun besin değeri şekerle sınırlı değildir ve muzda bulunana vitamin ve minerallerden şeker hastaları da mahrum kalmasa iyi olur. Bu yüzden şeker hastaları kendi kafalarından muz yemeye karar vermek veya kendi kafalarından muzdan uzak durmak yerine bu konuyu doktora danışmalı ve doktorun tavsiyelerine göre hareket etmelidir. Zira şeker hastalığının da çeşitleri ve dereceleri vardır ve her şeker hastasına aynı diyet gerekmeyebilir. Bu yüzden kimi şeker hastasına doktor muzdan uzak durmasına söylerken bir başkasına muz yiyebileceğini söyleyebilir.

Muzun şekeri yükseltici etkisinden korunarak muzdaki vitaminler ve liflerden istifade etmek için bazı yöntemler de uygulanabilir. Mesela bazı muzlar çok tatlı ve şekerli olurken bazıları nispeten ham olmaktadır. Özellikle yerli üretim muzlar daha az şekerlidir. Şeker istemeyenler bunları tercih edebilir. Böylece hem B6 vitamini gibi muzdaki faydalı vitaminler ile potasyum gibi mineralleri kaçırmamış olursunuz çünkü muz bu besinler açısından en zengin gıdalar arasındadır. Muzu ne zaman yediğiniz de önemlidir. Tek başına yenen bir muzdaki şeker kana daha çabuk karışır ma bir öğünle birlikte yerseniz süreç yavaşlayacaktır.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !