Tedavi Edilmeyen Demir Eksikliği Nelere Yol Açar?

Demir eksiklliği her ne kadar tehlikeli olarak nitelebilecek bir mineral eksikliği olsa da doğru teşhis ile tedavisi mümkündür ve başka bir hastalığın demir eksikliğine neden olduğu durumlar dışında kolayca tedavi edilebilmektedir. Bununla ilgili olarak, demir eksikliği neden olur, diye literatürü incelediğimizde karşımıza kansere kadar uzayan bir hastalıklar listesi çıkıyor. Eğer bu tür tedavisi zor bir hastalığın yan etkisi olarak demir eksikliği meydana gelmiş ise tedavi süreci asıl hastalığın tedavisi ile beraber yürütüleceğinden zor olacaktır. Ancak, demir eksikliği belirtileri sizde varsa endişe etmenize gerek yok çünkü çoğu durumda demir eksikliğinin sebebi demir oranı yüksek yiyecekler yememekten başka bir şey değildir.

demir eksikliği ne yapar?

resim: foxnews

Sebebi her ne olursa olsun demir eksikliği teşhis edildiği zaman demir ilaçlarıyla ve dengeli bir diyetle giderilmesi gereken bir problem çünkü uzun süre müdahale edilmeden süren bir demir eksikliği bazı hastalıklara yol açabiliyor ve bu hastalıkların neler olduğunu bilmek demir eksikliğinin ciddiyetini kavramak açısından önem arzediyor. Burada demir eksikliğinde görülen hastalıklardan öne çıkan bazılarını sayarak beslenmenizde demirin bulunmasının ne kadar şart olduğuna vurgu yapmak istiyoruz.

Demir eksikliği herşeyden evvel kansızlığa yol açar. Demir mineralinin vücudumuzdaki birinci görevi kan hücrelerinin içini dolduran kırmızı hemoglobin molekülünü üretmektir. Bu molekülün içinde bir demir atomunun yer alması zorunludur. Hemoglobin, akciğerlerde havadaki oksijen ile temasa geçtiğinde oksijen atomları hemoglobine bağlanır. Bu şekilde oksijen kanın gittiği her dokuya ulaşır ve gerekli yere geldiğinde hemoglobin oksijeni serbest bırakarak oksijeni kullanacak dokuya girmesini sağlar. Böylelikle vücudunuzdaki bütün hücreler oksijen alır ve bunun enerji üretip yaşamak için kullnırsınız. Demir mineralinin az olması kanınızın oksijen nakletme gücünün düşmesine yol açar. Aynı hızda nefes alsanız bile vücudunuzda demir yoksa hücrelerinize havadaki oksijen yeteri kadar ulaştırılamaz ve nefes nefese kalırsınız. İşte bu illetin adı kansızlıktır. Kansızlık belirtileri kronik yorgunluk, çarpıntı ve konsantrasyon kaybıdır.

Demir eksikliğinde görülen bir başka ve ilkinin neticesi olan hastalık ise kalp hastalığıdır. Kansızlık olan bir kişide dokular yeterince oksijen alamaz. Bu durum beyinde nefes alıp vermenin yetersiz olduğu şeklinde analiz edilir ve beyin kalbe ve akciğerlere daha çok oksijeni vücuda pompalama emri verir. Bu yüzden şiddetli demir eksikliği olan kişilerin kalp atışı genel olarak daha hızlıdır, bu kişiler çarpıntı hisseder ve kısa bir yürüyüş bile nefes nefes kalmalarına yol açar. Elbette bu kalp üzerinde büyük bir yüktür ve bunun yol açacağı kalp hastalıkları çeşitli olup kalp büyümesi ve ritim bozuklukları bunlardan sadece iki tanesidir.

Demir eksikliğine özellikle dikkat etmesi ve bu durumdan korunmak için azami gayret göstermesi gereken bir risk grubu hamilelerdir. Hamilelik sırasında bebek büyük bir hızla kendine kan hücreleri oluşturduğu için annenin ve bebeğin demir ihtiyacı yüksek bir seviyeye çıkar. Bu yüzden birçok gebede demir eksikliği görülmektedir ve demir ilaçları kullanmaları doktor tarafından önerilmektedir.

Bu yazımızda demir eksikliği hangi hastalıklara yol açar, kısaca anlatmaya çalıştık. Birçok kişi demir eksikliğini kendi başına bir sorun ve hiçbir sonucu olmayan bir eksiklik gibi değerlendiriyor. Oysa nelere yol açıyor, bilseler demir eksikliğini çok daha ciddiye alırlar. İşte bu yüzden demir almayanlarda görülen hastalıkları bilmek önem arzediyor. 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !