Türk Kahvesinin Kolesterole Etkisi İyi mi Kötü mü?

Türk kahvesi hazır kahvelerden yada AVM’lerde içtiğimiz filtre kahveden farklı ve bazılarına göre daha iyi bazı iddialara göre ise sağlığa zararları olan bir kahve çeşidi. Aslında bakarsanız yalnızca Türk kahvesi değil, dünyada en çok tüketilen içeceklerden birisi olan kahvenin her çeşidi hakkında on yıllardır birbirine ters bir sürü görüş öne sürüldü. Öyle ki bir aralar kahvenin kansere neden oludğu dedikodusu aldı yürüdü ama sonradan yapılan çalışmalar tam tersine kahvedeki antioksidanların kanser hücrelerini öldürdüğü ve kanser oluşumunu engellediğini ortaya koydu. Bugünlerde de bir grup kahvenin kalbe zararları olduğunu söylersek başkaları da kalbe faydaları hakkında konuşup duruyor. Bizim inceleyeceğimiz mevzu ise Türk kahvesinin kolesterole etkisi. Acaba kolesterolü olan kişiler Türk kahvesi içmeli mi, yoksa içmemeli mi?

türk kahvesi

resim: Yeni Şafak

Türk kahvesine geçmeden önce genel olarak kahvenin kolesterol konusunda ne faydaları olabileceğine bakalım. Kahve çekirdeklerinde doğal olarak bulunan ve kahvenin tadını veren maddenin adı klorojenik asit. Bir fenolik bileşik olan klorojenik asit, kahve asidi olarak da biliniyor çünkü en çok bulunduğu bitki kahve. Klorojenik asit, güçlü bir antioksidan ve antioksidanlar damarlarda biriken kötü kolesterolü temizleme potansiyeli olan maddelerdir. Bu bakımdan aslında kahvenin kolesterole iyi gelmesi lazım ama Türk kahvesi için durum biraz daha farklı. Aslında klorojenik asit oranı yüksek olan Türk kahvesinin kolesterole faydasının da çok olması gerek ama araştırmalar böyle göstermiyor.

Türk kahvesinin neden kolesterolü yükseltebileceğini anlamak için nasıl pişirildiğine bakmak gerek. Hazır kahvelerde ve filtre kahvede kahve çekirdeklerinin tortusu süzülür ve çekirdeklerdeki klorojenik asit ve kafein suyla birlikte içeceğe geçtiği halde kahve yağında çözünmüş olan bazı bileşikler asla bardağa girmez. Türk kahvesinde isee filtre yoktur ve kahve telvesi ile birlikte söz konusu bileşikler kahveye geçer. Bu bileşiklere kahve dipertenleri deniyor ve aslında bunlarda kendi çapında faydalı, antioksidan özellikli ve kanseri önleyen maddeler. Ancak eğer kolesterol probleminiz varsa Türk kahvesinde bulunan dipertenler sizin için riskli olabilir çünkü birden fazla araştırma sonucuna göre bunlar kolesterolü yükseltebiliyor. Ancak şunu da belirtelim ki bu araştırma sonuçları bütün bilim adamları tarafından kabul edilmiş durumda değil. Türk kahvesinde yoğun olarak bulunan birçok faydalı madde var ve bunlar kilo verdirmekten, şekeri düşürmeye kadar bir takım metabolik faydalar sağlıyor. Böyle bir içeceği kolesterlü yükselttiği iddiasıyla kestirip atmak çok da adaletli değil ve bir sürü sağlık faydasından mahrum kalmaya da yol açabilir. Şimdi zayıflamadan konu açılmışken kafeinden biraz söz edelim.

Türk kahvesi kafein oranı yüksek kahvelerden bir tanesidir ve kafein metabolizmayı ciddi şekilde hızlandırarak siz bir sürü kalori yaktırma gücüne sahip bir tür doğal zayıflama ilacı. Elebtte fazla tüketilen kafein de yan etkiler yaratabiliyor ama günde bir iki fincanı aşmamak kaydıyla Türk kahvesindeki kafeinin çok da bir zararı olmayacağı söylenebilir. Kafein sayesinde yağ stokları enerjiye dönüşmeye başlıyor ve yorgun ve bitkin bir kişi birden kalori yakmak için hoplayı zıplayan birine dönüşüyor. Yağ yakmak ise kolesterolde kurtulmanın yollarından birisi.

Konu kolesterol olunca Türk kahvesinin faydası mı çok yoksa zararları mı tam olarak söylemek mümkün değil. O zaman ne yapacağız? Bir kere doktor ne diyorsa mutlaka onu yapacaksınız. Kolesterolü olan bir kişi Türk kahvesi yada başka bir husuta doktorun dediğinin dışına çıkmayacak ve merak ettiklerini de doktora soracak. Ayrıca Türk kahvesinin faydaları ve zararları konusunda bilginizi artıracaksınız ve Türk kahvesi zayıflatırmı, neye faydalı ve kimler Türk kahvesi içmemeli gibi hususları iyi bileceksiniz. Zira sağlıklı yaşamın en önemli gereklerinden birisi bilgi sahibi olmak.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !