Türk Kahvesinin Mutlaka Bilmeniz Gereken 5 Faydası

Türk kahvesi, dünyanın en çok tüketilen kahve çeşidi sayılan filtre Amerikan kahvesine rakip oldu. Türk kahvesini çok yaygın tüketilen filtre kahveden farklı kılan ise pişirme yöntemi. Filtre kahve, granil halindeki kahve çekirdeklerinin içinden kaynar suyun geçirilmesiyle elde edilir ve kahve bardağa dökülmeden önce kağıt bir süzgeçten geçer. Böylece içinde kalan bütün kahve granülleri de süzülmüş olur ve sonra bizim telve dediğimiz ve bir kısmını ister istemez içip bazılarımızın da yediği bu kahve çözeltisi atılır. Oysa kahvenin faydaları aslında bu telvede gizli ve Türk kahvesinin de farkı telve. Türk kahvesi diğer kahvelerden daha yoğun ve tadı da daha sert. Aynı zamanda kahve asitleri ve kafeini daha çok içermesi sabebiyle Türk kahvesinin faydaları da daha çok. İşte Türk kahvesinin en önemli faydaları:

türk kahvesi

resim: tripadvisor.com

1-) Türk Kahvesi Şekere İyi Gelir: Şeker hastaları kahve içebilir mi, diye merak ediyorsanız işte cevabı: Şeker hastaları Türk kahvesinden uzak durmayı bir yana bırakın aslında Türk kahvesi içmeli çünkü Türk kahvesi kan şekerini düşürüyor ve şeker hastalarını durumunda bazı iyileşmeler sağlayabiliyor. Ancak bu konuda nihai kararı bir doktor vermeli çünkü bazı şeker hastaları kolesterol problemi de yaşıyor ve Türk kahvesi kolesterolü yükseltebiliyor.

2-) Türk Kahvesi Beyni Korur: İleri yaştakilerde görülen eskiden bunama diye bilinen tıbbi durumların artık Parkinson ve Alzaymır gibi isimleri biliniyor ve bunlar hastalık olarak tanımlanıp çare aranıyor. Ne yazık ki bu hastalıkların tam bir tedavisi bulunamıyor ve hastalıkların ilerlemesini yavaşlatmak bile çok güç. Ancak alzaymır ve parkinsona iyi gelebilecek bitkisel çözümler üzerinde duruluyor ve bunlardan birisi de Türk kahvesi. Ancak Türk kahvesini gençken içmeye başlayacaksınız çünkü Türk kahvesi bir tedavi değil fakat bu hastalıklara yakalanma şansınızı azaltan bir etken. Düzenli kahve içenlerin beyni korunmuş oluyor.

3-) Türk Kahvesi Kanseri Önler: Sizin hücrelerinizi koruyan ama kanser hücrelerini de aynı şiddetle yok eden antioksidanlar açısından en zengin kahve çeşidi Türk kahvesi. Kahvenin kansere neden olduğuna dair iddiaları çöpe atmanın vakti geldi de geçiyor. Hergün bir fincan Türk kahvesi bütün kanserleri ama en çok da bağırsak kanserini önlüyor.

4-) Karaciğere İyi Geliyor: Sağlıksız beslenmeden kurtulmak günümüzde çok zor ve özellikle dışarıda yediğiniz kötü gıdalar karaciğerin yıllar içerisinde bozulmasına yol açıyor. Alkol, stres ve antibiyotikler de işim içine girerse karaciğer hastalıkları ile karşı karşıya kalabilirisiniz ve karaciğer yetmezliğine kadar gidebilen bu sıkıntılar çok tehlikelidir. Kahve ve özellikle Türk kahvesi karaciğeri her türlü koruma altına alıyor ve karaciğerde bir hastalık varsa bile ilerlemesini engelliyor.

5-) Zayıflamayı Tetikliyor: Kafein hazır kahvede de vardır ama Türk kahvesindeki kafein oranıyla hiçbir şey yarışamaz. Türk kahvesindeki kafein özellikle kas hücrelerine etki eder ve bunların yağ stoklarınızı kullanmaya başlamasını sağlar. Normal de yağı çok iyi kullanamayan ve hemen yorulan kas hücreleriniz adeta yağ yakma makinasına dönüşür ve hem kendinizi çok daha zinde hissedersiniz he mde bir sürü kalori yakarak zayıflarsınız. Ancak türk kahvesi zayıflatır mı, diye soranlara hatırlatalım. Zayıflatıyor, diye çok içilen Türk kahvesinin zararları da olabiliyor. Üstelik, Türk kahvesini sade yani sıfır şekerle içmeniz gerekiyor.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !