Yaz Gelse De Karpuz Yesek

Yazın serinlemek amacıyla meyve suları veya buzlu kahveler ve soğuk tatlılar revaçta. Oysa meyve yemek yaz mevsimini çok daha sağlıklı geçirmenizi sağlayabilir. Meyve yediğinizde hem bağışıklık sistemi güçlendirici vitamin ve fenolik bileşikleri almış oluyorsunuz hem de gereksiz bir ton kaloriden kurtuluyorsunuz. Kola ve buzlu kahve gibi meşrubatlardaki kafeinden uzak durmak da bol meyveyi tercih etmenin bir başka avantajı. Tek yapmanız gereken meyveleri dolapta soğutmak ve afiyetle mideye indirmek.

Yazın meyve yemek konusunda anlaştığımıza göre sıra hangi meyveyi yiyeceğimizi belirlemeye geldi. Özellikle yazın toplanıp piyasaya sürülen ve yazın taze olarak bulunabilen, yaz ayları geçtikten sonar artık eski tadında bulup da yiyemeyeceğiniz bir sürü meyve var. Bunları yazın kaçırmayıp mutlaka tüketmek ve her meyveye has besinleri kışın zorlu şartlarında güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak için toplamak gerek. Yazın yemek gerekn bu meyvelere birkaç örnek vereceğiz.

İlk sırada karpuz geliyor. Karpuz, çabuk bozulduğu ve dayanıksız olduğu için kışın karpuz bulmanız tek kelimeyle imkansız. O yüzden karpuz pazara şıkınca kaçırmayın bol bol yiyin. Yaz sıcağının getirdiği harareti karpuzla yenebilirsiniz. Ayrıca karpuzun içindeki likopen adlı bir bileşik cildinizi güneş ışınlarına karşı daha dirençli kılıyor. Yani karpuz yiyince güneşten bir nebze olsa da korunuyorsunuz.

Başka meyveler de var tabi. Vitamin depose şeftali, midenizin dostu erik, yaz akşamlarının vazgeçilmezi kiraz, asmalardan topladığınız üzüm… Bu meyveler yılın en sıcak aylarında olgunlaşır. Hepsinin değişik değişik yararları mevcut ve hepsini bir miktar alıp yemekte fayda var. Ama herhalde bunların hiçbiri karpuz kadar sıcak bir günde sizin yardımına koşmaz.

Karpuz genelde temmuz ayı gibi olgunlaşır ve pazar tezgahına çıkar. O yüzden, karpuz ne zaman çıkar diye merak edenler Temmuz ayını beklemelidir. Ancak Haziran sonlarında da ilk çıkan karpuzlar piyasaya sürülebilir ama karpuz seçmek konusunda çok iyi değilseniz Temmuz'u beklemekte fayda var.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !