Yeşil Çay Nasıl Zayıflatır?

Taze toplanmış çay yapraklarının buharla ve fermente edilmeden işlenmesiyle üretilen ve siyah çay gibi rengi değişmediği gibi içindeki antioksidanları da büyük ölçü de muhafaza eden yeşil çayın özellikleri hakkında birçok şey söyleniyor. Zayıflatıcı etkisi ise yeşil çay hakkında en çok ilgi çeken konulardan birisi. Yeşil çay ile zayıflama umudu birçok kişinin bu çayı durmadan içmesine yol açıyor ve tabi ki bu durumda şu soruyu sormanın gereği doğuyor: Yeşil çay hakikaten zayıflatıcı bir etkiye sahip mi? Buna evet cevabını verebiliyoruz ama şunu da hatırlatalım ki beslenme tarzınız da önemli. Yağlı ve karbonhidratlı gıdalar yiyip durursanız yeşil çay da sizi kurtaramaz. Yani yeşil çayın bu konudaki faydasının bir sınırı var. Peki yeşil çayın sınırlıda olsa zayıflatıcı etkisi nereden geliyor ve yeşil çaydaki hangi maddeler kilo vermeye yardımcı oluyor.

İlk olarak kafeinden söz etmek yerinde olacaktır. Kafein hem vücudu hem de zihni harekete geçiren, insanın yorgunluğunu alarak hareket etmeye teşvik eden ve hareket etmeseniz dahi bazal metabolizmayı arttırarak termojenik yani kalori yakmayı sağlayıcı etki gösteren doğal bir uyarıcı. Yeşil çayda kafein bulunduğu için bu çayı tüketince siz de canlanıp harektlenecek ve kalori yakmaya başlayacaksınız. Ama dikkatli olun çünkü yanlış şekilde kullanılan yeşil çayın zararları da olabiliyor. Mesela akşam saatlerinde yeşil çay içerseniz berbat bir geceye adım atmış olabilirsiniz çünkü kafein bazı kişilerde uykuyu kaçırabiliyor.

Vücudunuzun yağ yakması için kandaki şeker stoklarının tüketilip yağ depolarının devereye girmesi gerek. Bunun için ilk şart hareket ederek enerji harcamak ama süreci hızlandırıcı başka faktörler de olabilir. Mesela yeşil çaydaki kateşinleri ele alalım. Kateşinler antioksidan özellikli bazı bitkisel maddelerdir. Bunlar, vücudunuzdaki yağları enerji olmaya yakılmaya hazır hale getirirler böylece vücudunuz kalori yakmak için yağ depolarına yönelmekte herhangi bir zorluk yaşamaz.

Yeşil çay aynı zamanda kötü kolesterolü temizleyip damarlarınızı arındırır. Bu da küçük de olsa zayıflatıcı bir etkidir çünkü neticede kalestrolde bir tür yağdır ve kolestrolün azaltılması vücudunuzdaki yağın azaltılması demektir.

Yeşil çayın faydaları içinde zayıflama en çok merak edilenlerden birisi. Bu yazımda yeşil çayın zayıflatıcı etkisini açıklamaya çalıştım. Faydalı olamsını umuyorum.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !